Yeni Siteler için SEO Çalışmaları?

ali

Moderator
Katılım
6 Ara 2018
Mesajlar
90
Tepkime puanı
34
Puanları
18
Yaş
34
Konum
Almanya
Web sitesi
webtiryaki.com
Önceden kişiler anahtar kelime barındıran yeni domain’ler kayıt edip bu domainlere hızlı bir şekilde SEO çalışması yapıp siteyi Google’da belirli konumlara hızlı bir şekilde getirmeye çalışıyorlardı. Yeni domainlere, eski zamanlarda yapılan çalışmalar gerçekten fayda sağlıyordu biz bunu pek çok uygulamalarda gördük. Hatta yeni domainlere yüklü miktarlarda backlink kasma işlemleri bile yapılıyordu.

Gel gelelim günümüzde durum çok farklı. Yeni domain’lere yapılan hızlı SEO çalışmaları sitenizin Google filtre cezalarına maruz bırakabilir. Şöyle düşünün siz çevrenizde yeni bir arkadaş edindiniz. Ama daha yeni yeni o kişinin huyunu, suyunu öğrenmeye başladınız. İlk aşamalarda siz, yeni tanıştığınız bu kişiye güvenebilir misiniz? Tabii ki hayır.

Anlatmak istediğim olay tam olarak bu. Sizin bir kişiye güvenebilmeniz için onu iyicene tanımanız ve belirli bir zaman geçmiş olmalı. Google işi de bu şekilde. Yeni açılan siteler, ilk aşamada güven anlamında 0’dan başlar bu nedenle yeni siteler için yapacağımız SEO çalışmaları farklılıklar göstermektedir.

Yeni Siteler Ne Yapmalı?

Yeni bir domain almadıysanız, öncelikli olarak tescil işleminde anahtar kelimenizin domain’de geçmesine önem vermelisiniz. Güzel, anahtar kelimeyi barındıran bir domain her zaman size avantaj sağlayacaktır. Bu noktadan sonra önem vereceğiniz konu ise hosting’tir.

Page Speed için Hosting Seçimi

Sitenizin Page Speed (sayfa hızı) yüksek olması arama motorları ve sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar için büyük öneme sahip.

Bu nedenle hosting alımlarında 20-30 ₺ fazla ücret verip hızlı, sürekli sitenizin yayında olabileceği, özellikleri yüksek bir hosting hizmeti temin etmeniz önemli.

SSL Sertifikası Sahibi Olun

SSL sertifikası artık olmazsa olmazlardan bir tanesi durumuna geldi. Özellikle tarayıcıların kendini güncellemesiyle birlikte SSL sertifikası kullanmayan web sitelere giriş yaptığınızda “bağlantı güvenli değil” ibaresi görülmektedir.

Google’ın ise SSL sertifikası kullanan web sitelere daha fazla önem verdiği tüm SEO danışmanları tarafından belirtiliyor. Bizde SEO çalışmalarımız için mutlaka sitemize bir SSL sertifikası kurmalıyız.

Şu anda çoğu hosting hizmeti sağlayan firmalar ücretsiz olarak SSL hizmeti veriyor. Zaten Let’s encrypt tarafından sunulan ücretsiz SSL için hosting panelinizden kurabilir yada hosting sağlayıcınıza destek talebi oluşturarak onların kurmasını sağlayabilirsiniz.

Responsive Uyumlu Hızlı Tasarım

Arama motorları için mobil uyumlu internet sayfalarının önemi bir hayli falza. Bu nedenle sitemizde kullanacağımız tema, tasarım mutlaka Responsive yani mobil uyumlu olması gerekir.

Yeni web standartları ile kodlanmış, gereksiz kod kullanımından uzak durulmuş, performansı iyi temalar Google SEO çalışmalarında sizlere büyük avatajlar sağlayacaktır. Eğer kullandığınız siteniz mobil uyumu varmı merak ediyorsanız, Google mobil uyumluluk testi aracını kullanarak bunu kolaylık öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun

Eğer sosyal medya hesaplarınızı oluşturmadıysanız, öncelikle Medium, Twitter, Facebook birimlerinden sayfa adınızı kapsayan hesaplar oluşturun. İçeriklerinizi eş zamanlı olarak sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağımız için sayfamızın bilinirliği ve sosyal medya birimlerini etkin kullanabilmek için önemli bir kriter.

SEO çalışması için sosyal medya birimlerinin etkili kullanımı önemli. Bu nedenle sosyal medya hesaplarımızı sıklıkla kullanacağınız.

İçeriklerinizi Oluşturun!

Yeni siteler için yapılacak ilk SEO çalışması özgün içerikler oluşturulması olacaktır. Sayfalarınız, ürünleriniz, yazılarınız ve sitenizde bulunan tüm alanlar için özgün içerikler oluşturup bunları sitenizde yayımlamalısınız.

Şu anda Google ve diğer arama motorlarının en çok önem verdikleri konuların başında içerik üretimi konusu geliyor. Üretim odaklı yaklaşımlar sergileyerek bol bol kaliteli ve özgün içerikler oluşturun. İçerikleri oluştururken çok fazla anahtar kelime geçirmeden kullanım sergileyin. Gelin bir içerik sayfasında neler olması gerektiğini listeleyelim.

  • Oluşturacağınız içerik tamamen özgün olmalı (kopya olmamalı)
  • Rakiplerinizi inceleyin ve onların kullandığı başlıklardan uzak durarak, kimsenin daha önce kullanmadığı ilgi çekici-kaliteli başlıklar kullanın. Başlıklarınızda anahtar kelimiz mutlaka 1 adet geçmeli.
  • İçerikler çok yoğun anahtar kelime kullanımı yapmayın. 200 kelimeye 1 anahtar kelime kullanımı size fayda sağlayacaktır. Çok sık anahtar kelime kullanımı, spam izlenimi yaratabilir buda Google Manuel spam önergelerine uyum sağlamadığınız anlamına gelir. Manuel spam daha çok sitenin içerik hatalarından kaynaklanmaktadır.
  • İçeriğinizde 1 adet <h1> ana başlık etiketi, 2 adet <h2> başlık etiketi, 3 adet <h4> etiketi kullanabilirsiniz. Makalenin uzunluğuna göre siz düzenlemeleri yapın. Ama mutlaka başlık etiketleri kullanın.
  • İçeriğinizde 1-2 tane anahtar kelimeyi bold (kalın) olarak imleyin. Ayrıca 1 adet italik olarak imleyin.
  • İçeriğinizde mutlaka en az 1 adet resim kullanın ve resmin alt parametresine makale başlığınızı girin.
  • İçeriğinizde listelemeler, paragraflar, varsa ilgili sayfaya linkler yapın.
  • İçeriğinizde noktalama, imla kurallarına dikkat ederek bir kullanım sergileyin.
İçeriklerinizi bu dediğimiz maddeleri uygulayarak hazırlayın ve yayımlayınız. İlerleyen zamanlarda çok güzel sonuçlar alacağınıza emin olun.

Site içi Linklemeleri Yapalım

Site içerisinde oluşturduğumuz sayfalar, yazılar, ürünlerde birbiriyle alakalı konuların olduğu bölümleri sayfalar arası linkler ile bağlantı kurduracağız. Ayrıca sitemizin temasında site içi linklemelerin düzgün yapılmış olması büyük önem arz eder.

Google botları sayfalarınızı gezerken, tüm sayfalarınıza ulaşım sağlayabilmesi için linklerin güzel şekilde inşa edilmiş olması gerekir. Ayrıca sitenize giriş yapan ziyaretçilerin sayfalar arası geçişlerini kolaylaştırmak, onlara doğru alanlara yönlendirmek için linkler kullanılır.

Site Haritası Oluşturun ve Google’a Gönderin

Site haritası arama motorları botlarının sitenizdeki yeni içerikleri-sayfaları daha hızlı şekilde tespit edebilmesine olanak sağlar. Google site haritasına çok önem veriyor. Bu nedenle sizde .xml formatında bir site haritası oluşturun Google Webmaster Tools araçlarına giriş yaparak bu bölümden site haritasını Google’a gönderebilirsiniz.

Eğer Webmaster araçlarında kaydınız yok ise o zaman bir Google hesabı açarak mutlaka sitenizi ekleyip, doğrulama işleminizi yapın. Çünkü SEO çalışması yaparken her zaman aktif olarak search console kullanacağız.

Siteyi Güncel Tutun

Farkındaysanız anlattığımız yöntemler hep On Page SEO teknikleri. Yani hep site içi düzenlemeler yapıyoruz. Çünkü sitenizi riske atmadan doğru SEO tekniklerini uygulamanızı sağlamak öncelikli amacımız.

Bakın bu maddede yine site içinde yapmanız gereken önemli bir şeyden bahsedeceğiz. Yeni sitelerin yayın aşamasına girdiğinde yapacağı en etkili çalışma sürekli siteyi yazılarla, makalelerle, ürün girişleriyle güncel tutmasıdır. Güncellik kavramı arama motorları tarafından büyük önem görmekte.

Yani kendinize 3 aylık bir içerik periyodu belirleyin ve bu sürede özgün içerik girişleri ve sitenizin güncel tutulmasını sağlayın. Yayımladığınız içeriklerin bağlantılarını sosyal medya hesaplarınız üzerinden mutlaka paylaşın. Bu süreyi en iyi şekilde geçirmiş olursunuz. Yeni siteler 3 aylık süreçlerini bu şekilde tamamladıktan sonra Off Page SEO çalışmalarına başlayacaktır. Backlink inşası için acele etmeye gerek yok, içerik üretimine devam edilmesi şart.

3 Ay Sonunda Backlink Alımlarına Başlayın!

Bu 3 aylık süreçte sitemiz içerik anlamında yeteri kadar doyduğuna göre, artık sıralamalar elde edebilmek amacıyla site dışı SEO çalışmalarına başlamamız gerekiyor.

Bu noktada Backlink inşası konusu büyük önemi olduğundan bu konuya şu anda girmek durumundayız. Backlink dediğimiz şey, başka sitelerden sitemize verilen bağlantılardır. Önerma anlamına gelir, referans olabilir yada referans olmadan önerme yapabilir. Daha fazla bilgi için Backlink Nedir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu nedenle dış sitelerden temin edeceğimiz linkler ilk aşamada nofollow alımı yapmalı daha sonra ise dofollow tanıtım yazıları alımı ile çeşitlendirmeler sağlanmalı. Böylelikle tamamen doğal bir link alma işlemi sağlamış oluruz.

Backlink alımı yaparken öncelikli olarak Google’da bir arama yapıp sektörünüzde rakip siteleriniz yada içeriğiniz ile alakalı, en yakın içeriğe sahip olan siteleri tespit edip bu sitelerin blog sayfalarına giriş yapıp, blogların alt tarafına mantıklı yorumlar yaparak blog backlink elde etmeliyiz. Blog backlinkler daha çok nofollow’dur ve yeni siteler için ideal bir başlangıç niteliği taşır.

Blog backlinkleri, yabancı ülkelerde bulunan .edu uzantılı eğitim platformlarında ingilizce mantıklı yorumlar yaparakta elde edebiliriz. .Edu uzantılı linkler arama motorları için önemlidir. Eğitim içerikli sitelerden alınan linkler size her zaman fayda sağlar.

.Edu uzantılı siteleri tespit edip, mantıklı yorumlar atarak editör onaylı temiz edu backlink sahibi olabilirsiniz. Biz aktif olarak bu yöntemi kullanıyoruz. Bu aşamadan sonra tanıtım yazısı backlinkleri almaya başlamalısınız.

Ama unutmayın backlink alma işini zamana yayarak yapın, asla bir anda backlink kasmaya çalışmayın sonu hüsran olmasın. Backlinkler sitenizin popülerliğini yükseltecek ve sizi zamanla arama motorlarına sıralama bazlı olarak yükseltecektir. Anca backlink alacağımız siteleride analiz etmeli, fayda sağlayabilecek, özgün içerikler barındıran ve değerleri yüksek sitelerden linkler temin etmek sitemizin geleceği için çok önemli.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
437
Tepkime puanı
145
Puanları
43
Konum
izmir
Emeğine sağlık güzel bir konu.
 
Üst Alt