WordPress'i Yüklediniz - Sırada Ne Var?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

azat

Kayitli Üye
Katılım
18 Ara 2018
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Yaş
1020
Web sitesi
webtiryaki.com
WordPress'in genişletilebilirlik, kişiselleştirme açısından ne kadar iyi olduğunu duydunuz ve denemeye karar verdiniz. WordPress'in temel bir kopyasını yüklemek çok uzun sürmez; ancak daha fazla istikrar, trafik, arama motoru optimizasyonu vb. arıyorsanız, önerilerimden bazıları “WordPress'i yükledikten sonra yapmanız gerekenler.

WordPress.com API Anahtarını Alın, Akismet'i Etkinleştirin
Akismet, gereksiz tüm yorum ve istenmeyen postalardan akıllıca kurtulacak olan WordPress kurulumuyla birlikte gelen bir eklentidir. Bu, WordPress yerel yorum sistemini kullanacağınız zaman özellikle kullanışlı olacaktır.

akismet.jpg
Akışmet Makinesi

Akışmet'in çalışması için Akışmet API Anahtarına ihtiyacınız olacak. Anahtar ücretsizdir, ancak bir tane talep etmeniz ve Akismet eklentisine uygulamanız gerekir. WordPress'e kaydolun, Akismet Key'i edinin.
Anahtarı aldıktan sonra, Ayarlar> Akistmet Anti-spam’e gidin ve anahtarı girin. Hazırsınız

Kalıcı Bağlantıları Değiştir
Kalıcı bağlantı, yazılarınızın ve sayfalarınızın URL biçimidir. Varsayılan olarak, WordPress, örneğin https://www.webtiryaki.com/blog/?p=1sayfaya veya kimliğe sahip olan yazıya gönderme yapan bir sorgu dizesiyle ayarlamıştır 1. Sadece bu biçim çok hoş görünmüyor, aynı zamanda kullanıcı dostu ve SEO dostu bir yazı değil. Sonuçta, URL, sayfanın neyle ilgili olduğunu söylemez.

Permalink’i değiştirmek için, Ayarlar> Permalink’e gidin . Genellikle bunu ayarlamak /%postname%/en iyisi olur. Bu URL'yi değiştirir https://www.webtiryaki.com/blog/example-post/.

permalink.jpg

Ek Gutenberg Blokları Kur
Gutenberg veya Block Editor, her bir bileşen bir blok birimden oluştuğu için WordPress'in geleceğidir. WordPress zaten Aşağıdaki gibi daha fazla blok ile içerik enrice için bir eklenti yükleyebilirsiniz vb blok, Görüntü bloğu, Başlık böyle Paragraf bloğu olarak yazı ve sayfaları, yukarı yazmak için bazı temel blokları ile gelir CoBlock .

CoBlock , Google Haritalar'ı eklemek için Fiyatlandırma Tablo Bloğu , Yazar Profil Bloğu , Simge Bloğu , Harita Bloğu gibi bazı gelişmiş bloklarla birlikte gelir .

coblock.jpg

Sıfırdan kodlama yapmak zorunda kalmadan kolayca kendi bloğunuzu oluşturmak istiyorsanız, Blok Lab mükemmel bir eklentidir.

SEO eklentisini yükle
WordPress, Permalink ayarı, geliştirilmiş bir sayfa başlık etiketi ve noindexsitenin özel olarak ayarlandığı zamanları eklemek gibi birkaç temel SEO optimizasyonu ile birlikte kullanılmaya başlandı . Ancak SEO optimizasyonu ile daha ileri gitmek istiyorsanız, bir eklenti yüklemeniz gerekecek.

WordPress deposunda çok sayıda SEO eklentisi var. En popüler olanlardan biri Yoast SEO . Başlık ve açıklama meta düzenleyicisi, Site Haritası XML'si, Breadcrumb navigasyonu, içerik analizi ve daha fazlasıyla birlikte gelir.

yoast-seo.jpg

Sosyal Medya Paylaşımı Düğmeleri Ekleme
Bir SEO eklentisinin üzerinde, sitenizde Sosyal Medya düğmesinin bulunması, kullanıcılarınızın içeriğinizi Facebook ve Twitter gibi sosyal medyada paylaşmaları için kullanışlı olabilir. Sayaç numarasıyla, makalelerinizin bu sosyal medya sitelerinde ne kadar yayıldığını gösterebilirsiniz.

Bu tür bir eklenti söz konusu olduğunda çok sayıda seçenek var. Çok fazla kabarıklık olmadan kullanımı kolay basit bir eklenti istiyorsanız, Social Pug'u yüklemenizi tavsiye ederim .

social-pug.jpg

Güvenliği Güçlendirmek
Bir sitenin güvenliğini sağlamak zordur. Dürüst olmak gerekirse, sitenizi incelemesi için bir profesyonel kiralamanızı tavsiye ederim. Bu, genellikle sitenizin her köşesinin düzgün şekilde sabitlendiğinden emin olmak için eklentileri, temayı ve sunucu yapılandırmalarını gözden geçirmeyi içerir.

Başlangıç için, iThemes Security gibi bir eklenti yükleyebilirsiniz . Bu eklenti, WordPress'i güvenli bir şekilde birkaç tık ötende güvenli kılmak için giriş ve gösterge panosu URL’sini admindeğiştirmek, kullanıcıyı kaldırmak , wp-içerik yolunu değiştirmek ve daha pek çok şey için en iyi güvenlik uygulamalarını uygulamanıza izin verecektir .

ithemes-security.jpg

İletişim Formu Ekle
Sitenize iletişim formu eklemek, okuyucularınızın size kolayca ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda bir siteye layık güven artırmaya yardımcı olur, çünkü kolayca ulaşılabilir. WordPress'in ilk günlerinden farklı olarak, bugün Ninja Form ve WPForms gibi sürükle ve bırak yöntemiyle kolayca gelişmiş bir iletişim formu eklemenizi sağlayan çok iyi eklentiler var .

ninja-form.jpg

Önbelleğe almaya ne dersin?
Bu, statik HTML sayfası oluşturarak sitenizin daha hızlı yüklenmesini ve her sayfa yüklemesinde PHP ile işlemek yerine sayfayı sunmasını sağlar. Önbelleğe almayı etkinleştirmek için çok sayıda WordPress eklentisi olmasına rağmen, Varnish önbelleği veya nginx fastcgi önbelleği gibi bir sunucu tarafı önbelleğe almayı öneririm . Daha güvenilir olacak ve herhangi bir WordPress eklentisinden çok daha hızlı çalışacaktır.

Varnish'i etkinleştirmek için WordPress resmi kılavuzuna başvurabilirsiniz .
 
Geri
Üst Alt