Wordpres SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Tan

Kayitli Üye
Katılım
24 Ara 2018
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
1020
Web sitesi
webtiryaki.com
Bu yazımda WordPress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl yaparsınız onu anlatacağım.

Yapılması en kolay SEO tekniklerinden birisi olan SEO uyumlu URL, düzgün kullanıldığı takdirde sitenize SEO açısından büyük katkılar sağlayacaktır. Bu yazı sayesinde WordPress sitenize SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarını yapabileceksiniz.

Kalıcı bağlantı dediğimiz olay, sitenizin URL yapısıdır. Yeni içeriklerinizi yayınladığınızda adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirliyorsunuz.

WordPress kurduğunuzda varsayılan URL yapısı çok saçmadır. İçeriğiniz ile alakasız rakamlardan ve harflerden oluşur. Örneğin; yeni sitenize içerik girdiğinizde yazının URL adresi aşağıdaki gibi görünecektir.

https://webtiryaki.com/?p=10

Yukarıdaki gibi oluşturulan URL yapıları arama motorlarına ve kullanıcılara uygun değildir. Arama motorları içeriklerinizi taradığında dikkat ettiği ilk şey URL adresidir. URL adresi saçma sapan rakam ve harflerden oluşturulduğu için yazıyla uyum sağlanamaz. Arama motorları tarafından gönderilen botlar bunu alakasız olarak dizine eklediğinde içerik ve URL uyumsuzluğu nedeniyle arka sayfalarda yer alırsınız.

Ziyaretçileriniz arama motorlarından gelirken URL yapısına bakar. URL yapısı aradığım anahtar kelimelerin cevabını içeriyor der ve konuya gelir. Tıklanma oranınız iyileşir ve daha fazla organik trafik elde edersiniz. /konu-adı şeklindeki URL adresini ezberleyip geri gelmeleri de daha kolaydır. Kim /?p=229 şeklinde yer alan URL adresini aklında tutar ki?

Özetle URL yapısını anlamlı kelimelerden oluşturmamız şart.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nereden Değişir?

Admin Paneline giriş yaptıktan sonra > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına tıklayın.

Screenshot-2019-06-14-Wordpres-SEO-Dostu-Kal-c-Ba-lant-Ayarlar.png


Kalıcı bağlantılar kısmına ulaştığınızda karşınıza altta paylaştığım resim gibi ekran çıkacak. Benim gösterdiğim şekilde değişikliği yapmanız ve kaydetmeniz gerekiyor.

wt.png


En iyi url adresi, en kısa url adresidir arkadaşlar… Düz, Gün ve isim, Ay ve isim, Sayısal seçenekleri sizlere kesinlikle uygun değildir.  Amacınız arama motorlarının seveceği şekilde url yapısı oluşturmaktır. yazı-ismi şeklinde olan kalıcı bağlantı ayarları arama motorları için en uygun olanıdır. Kalıcı bağlantıları yazı ismi olarak ayarladığınızda hit elde etmenize müthiş fayda sağladığınızı göreceksiniz.

Bu yazım umarım sizin için faydalı olmuştur. Kalıcı bağlantı ayarlarının SEO için çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer hatalı bir url yapısına sahipseniz ve bu hatanızı fark ettiyseniz derhal SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarını düzenleyin.
 
Geri
Üst Alt