Windows 10 2020 Güncellemesi Yenilikleri

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

samet

Kayitli Üye
Katılım
23 Ara 2018
Mesajlar
52
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
1020
Cortana’ya bazı özellikler getiren ve 2020’nin ilk yarısında resmi olarak çıkacak olan Windows 10 sürümünün yeni güncellemeleri test edildi. Microsoft yaptığı yenilikleri halka duyurmak ve Windows 10’nun hatalarını düzeltmek için yayınladığı bu önizleme sürümünü bilgisayarlara gönderdi.

Windows 2020 yılının ilk yarısında büyük bir değişiklik hazırlığı yaptığını ve Windows 10’nun büyük güncellemelerini yayınlayacağını açıklamıştı. Yapılan bu açıklama bilgisayar severleri büyük mutluluklara boğarken, akıllarında birkaç soru işareti de bıraktı. Bu sorulardan bir tanesi, Windows 10’nun hatalarını çözüp çözemeyeceğiydi. Windows bu kez işini garantiye aldı ve yayınladığı önizleme sürümü ile, hataların giderilip giderilmediğini test etti.

Yapılan ilk açıklamalara göre, Windows 10’nun önizleme sürümünde Cortana ile ilgili büyük yenilikler var. Bu yeniliklerden bir tanesi, insanlar artık Cortana ile konuşma yaparken pencereyi küçültebilecek ve en önemlisi küçülttükleri bu pencereyi, istedikleri bölgeye taşıyabilecek. Bunun haricinde Cortana artık daha sohbet edici bir program olacak. İnsanlara şakalar yapabilecek ve ortamdaki gerilimi düşürecek.

Microsoft’un yaptığı açıklamalara göre, Cortana’ya gelen değişiklikler öyle işe yarar olacak ki, insanlar artık Cortana’yı daha uzun süre açık tutmak ve kullanmak isteyecek. Cortana’yı normal zamanlarında ve günlük hayatlarında kullanan, her gün mutlaka bir kez giriş yapıp değişiklikleri kontrol eden kişi, Cortana’dan fıkralar anlatmasını isteyebilecek ve o anın gergin havasını yok edebilecek.

Pencereyi etrafta gezdirebilme özelliği, insanların oldukça işine yarayacak gibi duruyor. Çünkü Cortana açıkken Başlat menüsüne bağlı kalma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Artık tek yapılması gereken, Cortana’ya seslenmek ve başlık çubuğunu sürüklemek. Cortana işlemi algıladığı anda, işlem kolayca gerçekleşecek.

Gelen bu önizlemede, Cortana’ya gelen değişikliklerin yanı sıra, Linux için Windows Subsystem’da da bazı değişiklikler oldu. Localhost güvenlik açığını da ortadan kaldıran sistem, gümbür gümbür geldikleri ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Henüz beta sürümünün yayınlanması dolayısıyla, tam değişiklikler hakkında yalnızca fikir edinildi. İnsanların aklında hala hatalı olup olmadıkları hakkında bazı soru işaretleri olsa da, Microsoft bütün sorunları çözdüğünü dile getirerek büyük bir rahatlama sağlamış durumda.

[youtube]2WZImTI0Rz0[/youtube]
 
Geri
Üst Alt