Web Site Hız Testi Site Denetimi (Google Page Speed)

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Tan

Kayitli Üye
Katılım
24 Ara 2018
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
1020
Web sitesi
webtiryaki.com
Web Site Hız Testi Site Denetimi (Google Page Speed)

Google, en iyi arama motoru deneyimini kullanıcılarına sunabilmek amacıyla kullanıcı deneyimi’ne önem vermeye uzun zaman önce başladı. Google; kullanıcılarının en iyi şekilde internet ortamında arama yapabilme, bulunan sonuçlara tıklayarak verimli bir şekilde ziyaretine devam edebilmesi için destekler sunmakta.

Google; bir web sitenin hızlı açılması, performanslı çalışmasına son derece önem verir. Buda sayfada gezen ziyaretçiye olumlu bir izlenim verir. Son zamanlarda webmaster’ların web site hazırlama ve kodlama aşamasında page speed faktörüne önem verdiklerini gözlemleyebiliyoruz. Çünkü yapılan sayfalar Google Seo’ya uyumlu olması büyük önem arz ediyor.

SEO hakkında fazla bilginiz yok ise, daha önce bununla ilgili yazdığımız SEO ipuçları Web Sitenizi Üst Sıralara Taşıyın başlıklı makalemizi bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz.

Web Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bununla ilgili Google’ın kendi geliştirdiği PageSpeed Insights isimli bir araç mevcut. Araca ulaşmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu araç sayesinde web sitenizin Mobil ve Masaüstü olarak 2 farklı platformda sayfa hızını tespit edebilmeniz mümkün. Google page speed test sonucunda çıkan rakamlar sitenizin performansını gösterir.

Eğer bu rakamlarda çıkan sonuç 0-49 arasında ise sayfa hızınızda problem var anlamına gelir ve sayfa hızınızı en kısa sürede yükseltmelisiniz. Bu sizin Google sıralamalarınızı etkileyebilecek derecede öneme sahip bir maddedir.

Çıkan sonuçların ne anlama geldiğini gösterelim.


[*]0 – 49 = Kötü
[*]50 – 89 = Normal
[*]90 – 100 = Süper


Bizim sitemizi test amaçlı gösterelim.
google-analiz.png


Sizde çıkan sonuçları inceleyerek, hata yada eksik yerler varsa aracın size önerdiği düzenlemeleri yapıp sayfa hızınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız hosting hizmetinin paylaşımlı sunucular üzerinden yayınlanıyor olması ve ağır iş yükü ile çalışan makinalarda barındırılması nedeniyle hosting nedenli yavaşlıklarda olabilir.

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için daha kaliteli, performanslı hosting hizmetlerini kullanmak daha iyi olacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst Alt