Upgrade nedir, nasıl ve ne amaçla yapılır?

orhan

Moderator
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
466
Tepkime puanı
92
Puanları
28
Upgrade nedir?
Upgrade yapmakla smf forumumuzun bütün dosyalarını sıfırlamış oluruz. Forumumuzun kaynak dosyaları bakımından ilk kurulduğu gündeki özelliklerine geri döner.

Upgrade neden yapılır?
1. Sürüm güncelleme amacıyla,
2. Forum dosyalarınızı editlerken telafisi mümkün olmayan hatalar yapıp forumunuzu çalışmaz hale getirdiğinizde ya da forum dosyalarınız heklendiğinde forumunuzu kurtarmak için.
3. Onlarca modifikasyon kurdunuz, dosyalarınız allak bullak oldu, modifikasyonları kaldırmak istiyorsunuz fakat kaldırmanız mümkün değil. Bu durumda da upgrade yapabilirsiniz. Forumunuz ilk kurulduğu güne geri döner.

Upgrade yaptığımda konularım, üyelerim, mesajlarım korunur mu?
Evet. Bunlara her hangi bir zarar gelmez.

Upgrade yaptığımda mevcut modifikasyonlarım silinir mi?
Evet. Kurulu bütün modifikasyonlarınız silinir.

Alt sürümlere upgrade yapılır mı?
2 serisinden 1 serisine upgrade yapılmaz.

Upgrade yapmadan önce bilmeniz gerekenler
Upgrade işleminin tamamlanmasıyla beraber sitenizde kurulu olan tüm paket ve manuel modifikasyonlar silinecektir. Kullanmak istediğiniz modifikasyonları tekrar kurabilirsiniz.

Upgrade işlemini başarı ile tamamladığınızda üyeleriniz, konularınız, istatistikleriniz, özel mesajlarınız gibi verilerinize bir zarar gelmez. Hepsi korunacaktır.

2.0 upgrade işlemini yaptıktan sonra 1.x sürüme geri dönemezsiniz. Ancak 2.0 sürümden diğer forum yazılımlarına convert yapıp tekrar 1.1.x sürüme geri dönebilirsiniz. Fakat bu durumda da veri kayıpları yaşamanız muhtemeldir.

Upgrade işlemine başlamadan önce yapmanız gerekenler nelerdir?
Bu başlıkta anlatılanları yapmak zorunlu değildir. Yapılmasa da olur. Fakat upgrade işlemi sırasında yapabileceğiniz yanlış bir işlem ya da bir elektrik kesilmesi durumunda veritabanınız hasar alabilir ve siteniz kullanılamaz bir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda veritabanı yedeğinizi geri yüklemeniz gerekecektir. Elinizde veritabanı yedeğiniz yoksa ortada dımdızlak kalırsınız. Bu nedenle veritabanı yedeği almadan upgrade işlemine başlamamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Forumunuzun admin panelinden, phpmyadminden ya da mysqldumper ile veritabanınızın yedeğini alınız. Sorunsuz bir yedek için mysqldumper kullanmanızı öneriyorum. mysqldumper ile alınan yedekler gerektiğinde yine mysqldumper ile sorunsuz bir şekilde geri yüklenebilmektedir. mysqldumper hakkında bilgilenmek için tıklayınız.

Veritabanı yedeği almadan önce forumunuzun admin panelinden tüm kullanıcılar için varsayılan temayı default yapmanız ve forum bakımı yapmanız ileride çıkabilecek bazı sorunları en baştan bertaraf etmenizi sağlayacaktır.

Veritabanı yedeği aldıktan sonra sıra geldi ftp yedeği almaya. Ftp yedeği almak da yapılması zorunlu bir işlem değildir. Fakat ileride çıkabilecek bazı problemleri daha çabuk ve etkili bir şekilde çözebilmek için ftp yedeği almanızda fayda var. Bunun için bir ftp programı ile tüm dosya ve klasörleri bilgisayarınıza indirip muhafaza etmenizde fayda var. Artık upgrade işlemine güvenle başlayabiliriz.

Upgrade nasıl yapılır? İşlem basamakları nelerdir?
1. http://download.simplemachines.org/ adresinden forum sürümünüze uygun large upgrade dosyalarını indirip masa üstüne kaydediyoruz.
2. http://download.simplemachines.org/?smflanguages adresinden türkçe dil dosyalarını indirip masa üstüne kaydediyoruz.
3. Masa üstünde smf isminde bir klasör oluşturun.
4. Large upgrade dosyalarını zipten çıkarıp masa üstünde oluşturduğunuz smf isimli klasöre atın.
5. Türkçe dil dosyalarını zipten çıkararak yine masa üstünde oluşturduğunuz smf isimli klasörün içine atın.
6. Masa üstündeki smf isimli klasörünün içindekileri ftp programı kullanarak mevcut forum dosyalarınızın üzerine yazdırın. Bu işlemi yaparken sunucunuzdan hiçbir dosyayı silmeyin.
7. Dosya ve klasörler sunucunuza yüklendikten sonra seo kullananlar forum dizininde bulunan .htaccess isimli dosyanın yedeğini alarak silsin.
8. Tarayıcınızın adres çubuğuna http://www.site_adiniz.com/forum_dizininiz/upgrade.php yazıp enterleyin. Bu arada yapıştırdığınız adresi kendinize göre editlemeyi unutmayın.
9. Açılan sayfadaki yönergeleri takip ederek ilerleyin.
 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst