Site Hızını Arttırmanın Yolları

azat

Kayitli Üye
Katılım
18 Ara 2018
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Yaş
1020
Web sitesi
webtiryaki.com
Google tarafından yapılan son algoritma değişikliği sonrası, SEO için daha da önemli bir kriter haline geldi. Bu nedenle her webmaster site hızlandırma teknikleri hakkında tatmin edici bilgiye sahip olmalı, uygulama aşamasında da bu bilgileri titizlikle uygulamalıdır.

internet sitenizin yüklenme hızı çok mu yavaş? Sitenizin yüklenme hızını etkileyen ve yavaş açılmasını tetikleyen birçok neden olabilir. Sitenin yavaş açılması kullanıcı deneyimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Sitenizde kullandığınız eklentiler, Javascript — CSS dosyaları, resim boyutları ve daha birçok faktör sitenizin yavaş açılmasına neden olabilir. Site hızınızı yavaşlatan etmenleri tespit ederek düzenlemenize yardımcı olan site hızı ölçüm araçları bulunmaktadır.

Sitenin Yüklenme Hızını Ölçen Araçlar

Google PageSpeed Tools

Google PageSpeed Tools Google arama motoru servisinin bir aracıdır. Buraya tıklayarak Google PageSpeed aracına ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen sayfaya sitenizin adresini girerek site hızını ölçebilirsiniz. Google PageSpeed sizlere site hızını masaüstü ve mobil cihazlar olarak ayrı ayrı ölçümler ve size sonucu yüzde olarak sunar.

Pingdom

Pingdom site hızı ölçüm aracına buradan ulaşabilirsiniz. Site performans hızını yavaşlatan dosyaları ve dökumanları bizlere detaylı olarak sunan Pingdom, site hızını optimize ederken bize iyi bir yol gösterici olacaktır. Analiz raporunda hangi dosyanın ne kadar yer kapladığını bizlere sunar. Pingdom site hızını optimize edebilmemiz wordpress eklentisi bulunmaktadır.

GT Metrix

GT Metrix, yaygın olarak kullanılan ve beğenilen bir ölçüm aracıdır. WordPress eklentisi bulunan GT Metrix site hızını ölçümleyerek nasıl çözebileceğiniz hakkında sizi bilgilendirmektedir. Hangi dosyanın site hızını ne kadar yavaşlattığını size belirterek yüklü olan dosyanın sıkıştırılmış halini size sunmaktadır. GT Metrix ile site hızını ölçmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
Sitemizin hızını yavaşlatan faktörleri araçlar ile tespit ettik. Genel olarak karşılaşılan problemler üzerinden adım adım sitenizin hızını arttıracak yolları gelin birlikte inceleyelim;

Hosting Önemli Etkenler Arasında

Site hızlandırma tavsiyeleri arasında verebileceğimiz başlıca önerilerden birisi, kaliteli hosting seçimidir. Site hızıyla doğrudan alakalı olan bu faktör, aynı zamanda iyi bir kullanıcı deneyimi açısından önem arz etmektedir.

Gzip Kullanın

Etkin site hızlandırma teknikleri arasında yer alan Gzip kullanımı, WordPress tabanında yayın yapan sitelerin hızının artırılması konusunda fazlasıyla etkili sonuçlar vermektedir.

Fotoğraf Boyutlarına Dikkat

Özellikle çok sayıda içerik bulunan bir web sitesine sahipseniz, fotoğraf boyutları daha önemli hale gelecektir. Bu nedenle siteniz yeni dahi olsa, siteye ekleyeceğiniz görsel içeriklerin boyutunu ekleme aşamasında düşürmenizi tavsiye ederiz. Bunun için online hizmet alabileceğiniz tinypng/com ve tinyjpg/com, işinizi fazlasıyla görecektir.

Kırık Linkler ve Hatalı Sayfalar

Sitenizde bulunan kırık linkler, site üzerinde gereksiz isteklerin oluşmasına neden olacaktır. Bu isteklerde, site hızının yavaşlaması için önemli bir etkendir. Sitenizdeki kırık linkleri ve hatalı sayfaları, validator w3 org/checklink gibi kırık linklerin tespitini yapan online araçlarla bulup düzeltebilirsiniz.

Javascript Dosya Boyutunu Küçültün

Javascript dosya boyutunun küçültülmesi de, site hızlandırma teknikleri arasındaki önemli bir faktördür. Dosyaların boyutunu küçülterek, site hızınızın artmasına önemli bir katkı sağlamış olursunuz.

W3 Kod Doğrulama İşlemi

Web sitenizin kod yapısında hata olup olmadığını anlamak için, W3 kod doğrulama işlemini ihmal etmeyin. Şayet kod doğrulaması sonrasında site hızını etkileyecek bir hata bulmanız durumunda, hatayı gidererek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. W3 kod doğrulaması için, validator w3 org sitesinde online doğrulama yapabilirsiniz.

Tarayıcı Önbellekleme

Web sitenizin hızını artırmak için, tarayıcı önbellekleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Site hızına önemli katkılarının olduğunu, rahatlıkla görebilirsiniz.
 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst