SEO Çalışmalarınızda Faydalanabileceğiniz Dizin Siteleri

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
528
Tepkime puanı
175
Puanları
43
Konum
izmir
Dizinler genel olarak sitelere backlink sağlamak için kullanılır. Bu tip sitelerden alınan linkler eskiden faydalı/etkili sayılsa da günümüzde etkisini ve önemini büyük oranda yitirmiştir. Çok az sayıda ve kaliteli dizin sitesinden link almak yeterli olacaktır. Bu az sayıdaki dizin kaydını bile bir günde yapmamak, zamana yaymak faydalı olacaktır. Kayıt yapılacak her dizin sitesi için ayrı bir açıklama metni hazırlanıp kullanılmalıdır. Mümkünse izin verilen maksimum sayıda kelime/karakter kullanılarak site açıklaması yazılmalıdır. Anahtar kelime kullanımı abartılmamalı, açıklamanın tümü ya da çoğunluğu kelime öbeklerinden oluşmamalıdır.

Dizin sitelerine kayıt çoğu zaman site sahipleri tarafından yapılır. Çünkü sitenin hangi kategoride olduğunu ancak site sahipleri bilir. Biraz da kaliteli dizin siteleri herkes beni meşgul etmesin mantığıyla ve belli kriterlere göre siteleri inceleyip listelerine alırlar. Bu kayıt aşamasında çoğu zaman kayıt edilmek istenen sitenin sadece ana sayfası kaydedilir.

İlk yapılacak şey kayıt yapılacak dizinlerin kurallarını okumaktır. İkinci aşama ise site için doğru kategorilerin seçilmesidir. Bu seçim hem kolay bulunmak hem de kabul edilmek açısından önem arzeder. Üçüncü aşama sitenizin bütünlüğünü oluşturan ana anahtar kelimemizin site adı, açıklama gibi alanlarda sadece bir kere ve mümkünse ilk kelime olarak yer alması gerekir. Dördüncü aşama ise anahtar kelime girilmesi istenen dizinlere en fazla  beş adet anahtar kelime eklemek yeterlidir. Beşinci ve en önemli aşama ise bir çok dizine kayıt yerine kabul gören kaliteli dizinlere kayıt yeterli olacaktır.

Ücretli veya ücretsiz birçok dizin sitesi vardır. Bunlardan bazılarının PR değeri yüksektir. Önemli olan hem PR’ı yüksek hem ücretsiz olan dizin sitelerini bulmaktır. Dizin sitesi ararken sitenin Alexa sıralamasına bakmak ve de DMOZ gibi sitelerde kayıtlarının olup olmadığına bakmak lazımdır.

Trust Rank’i yüksek 20 dizin sitesi listesi;

Google
Yahoo!Search
Bing
Dmoz
ScrubTheWeb
EntireWeb
ASR
ExactSeek
SearchSight
Skoobe
A1WebDirectory
VieSearch
Web World
Amfibi
SoMuch
LinkCentre
MasterMOZ
Yenidizin
24/7 Web Directory
Info Tiger
 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst