Sahte Haberleri Paylaşanlar Neden Zamanımızda Çok Tehlikeli?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ali

Moderator
Katılım
6 Ara 2018
Mesajlar
93
Tepkime puanı
35
Puanları
18
Yaş
35
Konum
Almanya
Web sitesi
webtiryaki.com
Her şeyin sosyal medyada olduğu bir dünyada yaşıyoruz . Herkesin bir Facebook hesabı var ve herkes Google'da arama yapıyor. Çoğumuz Instagram hesaplarımız var ve düşüncelerimizi Twitter'da yazıyoruz.

er şeyin sosyal medyada olduğu bir dünyada yaşıyoruz . Herkesin bir Facebook hesabı var ve herkes Google'da arama yapıyor. Çoğumuz Instagram hesaplarımız var ve düşüncelerimizi Twitter'da yazıyoruz.
Paylaşmak çok kolaylaştığında, sahte haberlerin yayılması da arttı.İnsanlar internette okudukları veya gördüklerini eleştirel olarak analiz etmiyorlar. Bunun yerine, gördükleri her şeye kör bir şekilde inanıyorlar. Ve dezavantajı, nüfus üzerinde olumsuz sonuçları olan bu sahte haberi yaymaya yardımcı olmalarıdır. Fakat neden sahte haberi paylaşan insanlar bu kadar tehlikeli? İfade özgürlüğünün neredeyse toplam olduğu çevrimiçi bir dünyada sahte haberler neden tehlikelidir?

1. Nüfusu Yönetmeye Yardım Ediyorlar

Bir grup psikolog tarafından yapılan bir deney, insanlardan bir parça haber okumalarını ve doğru veya yanlış olup olmadıklarına karar vermelerini istedi. Okullarda zorbalıkla ilgili haberleri destekleyen grubun adı Amerikan Çocuk Doktorları Koleji'dir. Bu grubun arkasındaki nüfusa yardımcı olmak için tarafsız bilgi paylaşmak isteyen doktorlar olduğu izlenimini veren bir isim.

2002'de bu grubun Amerikan Amerikan Pediatri Akademisi'nden ayrıldığı ortaya çıktı. Ayrıldılar çünkü eşcinsel çiftlerin evlat edinme problemi konusunda hemfikir değillerdi. Sonunda, onlar bir nefret grubu olarak kabul edildi.

Bu çalışma sırasında psikologlar neler gözlemledi? Giderek daha fazla insan, okudukları makale hakkında kendilerine soru sormakta başarısız oluyor.. Giderek daha fazla insan ne okuduğunu veya gördüklerini eleştirel olarak analiz etmekte başarısız oluyor. Bunun yanı sıra, sahte bilgileri toplu olarak paylaşır ve teşvik ederler.

Bunun, özellikle seçim zamanı olduğunda, nüfus üzerinde olumsuz sonuçları olabilir. Çünkü politikacılar bu bilgi paylaşım dalgasını okumadan fark ettiler ve bundan faydalandılar. Büyük hisse senetleri sahte bilgilerin gittikçe daha fazla insana ulaştığı ve bu nedenle onları manipüle etmekte yardımcı olduğu anlamına gelir.

2. Okumadan Bile Bilgi Paylaşırlar

Yeni bir çalışmadabilgisayar uzmanları, bazı bağlantıların nasıl paylaşıldığını ve bu bağlantılarda kaç kişinin tıklandığını araştırdı. Beş büyük haber şirketi tarafından dağıtılan kısaltılmış bağlantıları takip ettiler. Ayrıca, bu bağlantıları kaç kişinin tıkladığını ve Twitter'da kaç kişiyi paylaştığını da öğrendiler. Sonuçlar çok zor. 10 kişiden 6'sı bağlantıyı tıklamadan paylaştı.

Toplanan verileri analiz ederek şaşırtıcı bir şey olduğunu fark ettiler. Bağlantıları tıklayan 10 kişiden 4'ü medya şirketi tarafından değil, normal Twitter kullanıcıları tarafından paylaşılan bağlantılara tıkladı. Bağlantıların çoğu artık o kadar taze değildi ve insanların eski haberleri okudukları ortaya çıktı.

Ana konuya geri dönersek, sahte haberleri paylaşanlar tehlikelidir. Neden? Çünkü biz çıktı, yaşadıklarını, yaşadığımız tıklamayı aşan bir çağda yaşıyoruz. İnsanlar okumadıkları şeyleri bile paylaşırlar, bu yüzden onları eleştirel olarak analiz etmelerini bekleyemeyiz.

Bu nedenle, eleştirel düşünme becerilerinizi şekillendirmeniz ve internette okuduklarınızı iki veya üç kez kontrol etmeniz gerektiğine göre, Susan May'ı college-paper.org yorumlarından savunuyorve çevrimiçi atama yardımı.

3. Fakes Paylaşımlar

Tüm bu teknolojik gelişmelerle birlikte gittikçe daha fazla araç yaratılıyor. Bunlardan bazıları insanların derin sahte videolar oluşturmalarına yardımcı oluyor. Bu derin sahte videolar nedir? Temel olarak, bilgisayarı olan herkes bir tane oluşturabilir. Gerçek gibi görünen manipüle video veya görüntüler oluşturmanıza yardımcı olan bir yöntemdir. Derin sahte, “derin öğrenmeyi” sahte bilgilerle birleştiren bir Yapay Zeka alt kümesidir.

Bu derin sahiller nasıl oluşturulur? Bir algoritma, bir kişinin taklit ve farklı video ve fotoğraflardan konuşmasını inceler. Toplanan tüm bilgilerle birlikte gerçek görünecek bir video oluşturabilir. Ama öyle değil. İnternette paylaşılan derin bir sahte videonun klasik bir örneği, Kuzey Kore'nin Portekiz'e karşı Dünya Kupası Finali'ni oynayacağını ilan eden örnek..

Video Kuzey Kore haber ajansı tarafından YouTube'da paylaşıldı ve hatta televizyonda yayınlandı. Kuzey Kore'den gelen kişilerin milli futbol takımlarının Japonya, ABD ve Çin'i dövdüğünü gösterdi. Hatta Kim Jong-un'un ekibi cesaretlendirdiği resimlerini bile gösteriyor. Bunun doğru olmadığını bilmemize rağmen, orada yaşayan insanlar bu bilgiyi kontrol etmek için teknolojiye erişemiyorlar ve buna inanıyorlar.

Ancak videolar, haber akışınızı kaydırırken dikkatinizi çekmekte uzun zamandır kullanılmaktadır. Bir Stanford çalışmasına göreOrtaokuldaki öğrencilerin% 82'si sahte bir haberi gerçek olandan ayırt edemedi. Ve hisse yeminin çağı gelişmekte olduğu için sahte haber endüstrisi de değişiyor.

4. Başkalarının Kararlarını Etkiliyorlar

2016’dan itibaren Cambridge Analytica ve Facebook’la yapılan skandalı muhtemelen hatırlıyorsunuz. Cambridge Analytica’nın başkanlık seçimleri için yaptığı Trump kampanyasının sahte haberlere dayandığı ortaya çıktı. Ancak, bu kadar çok insana ulaşmayı ve kararlarını etkilemeyi nasıl başardılar?

Cambridge Analytica’nın büyük bir reklam stratejisi yürüttüğü ortaya çıktı. Ve elbette, insanlar sahte haberi paylaşarak bile bilmeden onlara yardım ettiler. Kimin oy kullanması gerektiğine karar verilmeyen ve Hillary Clinton ve onun İsis'le olan ilişkilerinde derin sahtekarlıklar sergileyen insanları hedef aldı. Amaçları insanları belli bir adayı oylamaya ikna etmek ve bunu başardılar: Trump, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildi.

Ancak bunu halkın yardımı olmadan yapamazlardı. İnsanların çevrimiçi davranışlarını analiz ettiler ve onu yenilikçi reklam teknikleriyle bağladılar. İnsanların internette gördüklerini kontrol etmemeleri, sahte haberlerin yayılmasında onlara daha da yardımcı oldu. Sahte haberi tanıtan insanlar, insanların önyargılarına hitap ediyor ve bunları kendi lehlerine kullanıyorlar diyor, profesyonel yazı servislerinde yazan Michael Klopp.ve deneme hizmetleri incelemesi.

Araştırmalar, öğrencilerin sahte haberi gerçeklerden ayırt edemediklerini göstermiştir. Kaynak hakkında da herhangi bir ayrım yapmadılar. Aslında, ideolojilerine ve önyargılarına dayanan bilgileri reddederler. Ve sahte kaynaklara gerçeklerden daha fazla kredi verildiği ortaya çıktı.

Peki, Sahte Haber Paylaşan İnsanlar Neden Bu Kadar Tehlikelidir?

Bu bir tür ahlaki ikilemdir. İnsanlar etkileşim kurması, ilişkiler kurması ve sosyalleşmesi gereken sosyal varlıklardır. Ancak, özgür konuşmanın bir hak olduğu teknoloji çağında yaşamanın da olumsuz sonuçları vardır. Sahte haberlerdeki devasa payların arkasındaki psikolojiyi bulmak için gittikçe daha fazla sayıda çalışma yürütülmektedir. Anlaşıldı ki:

  • İnsanlar haberleri paylaşıyor ve okumak için bağlantıları bile tıklamıyor
  • İnsanlar önyargılarına ve ideolojilerine dayanarak gerçek bilgi kaynaklarını reddederler.
  • İnsanlar internette okudukları ve gördüklerini kontrol etmeyen çift veya üçlü değil
  • İnsanlar, sahte haberi teşvik etmek için yem dalgalarına daldı

Bu, nüfusun büyük dezenformasyonuna yol açar. Neden? Çünkü gittikçe daha fazla varlık önyargılı ve sahte haberleri teşvik ediyor. Ve insanlar onları paylaşıyor. Bu da daha fazla insanın sahte haberleri paylaşmasına ve daha az ve daha az insanın onları kontrol etmesine yol açar. Sonunda, tüm bu büyük hisse senetleri, özellikle politika söz konusu olduğunda, kararını etkileyebilir.

Ve insanların bunu bilmeden manipüle edildiği ortaya çıktı. Neden? Çünkü sosyal medya dönemi gelişiyor. Facebook ve Microsoft sahte haberlerin yayılmasını durdurmak için çalışsalar bile, teknoloji sürekli olarak gelişmektedir. Derin bir sahte oluşturmanıza yardımcı olacak bir yumuşak elde etmek daha kolay ve daha kolay hale gelir. Ve sonra, insanlar sadece işlerini yaparlar. Sahte videoları paylaşıyorlar ve yanlış anılar oluşturmaya yardımcı oluyorlar.

Bu yüzden, internette okuduğunuz her şeyi kontrol etmeniz daha iyi olacaktır. Haberler makul görünebilir, ancak yanlış olduklarını ispatlayabilirler. İdeolojinizin ve önyargınızın ötesini görmeye çalışın ve bazı güvenilir bilgi kaynaklarını seçin. Ve en önemlisi, okumadığınız ve kontrol etmediğiniz bir şeyi paylaşmayın. Bu devasa pay yeminin bir parçası olmayın. İnternet harika bir şey, aynı zamanda tehlikeli bir şey.
 
Geri
Üst Alt