Responsive (Esnek) Adsense Reklam Nasıl Oluşturulur

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
530
Tepkime puanı
175
Puanları
43
Konum
izmir
Mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte blog temalarımızı da mobil cihazlar için uyumlu hale getirmeye çalıştık. Çünkü masaüstü bilgisayarda gayet şık duran blog temamızın tablet ve mobil cihazlarda da aynı şekilde uyumlu olması okunabilirlilik açısından önemli.Resimlerin otomatik boyutlandırılmaması, yazının ekrana oturmaması gibi sebepler blogunuzun şık görünmesini engelleyecektir.Bunun önüne geçmek için daha önce yazılarımda bahsettiğim gibi responsive temaları deneyebilirsiniz.Peki ya adsense reklamlarınız ne olacak?Örneğin anasayfanızda 728 * 90 reklam birimi mobil cihazınızın ekranına sığmayacak ve taşacak.Bırakın tıklanmayı sırf boyutları yüzünden temanızı da kötü gösterecektir.Çözüm elbette responsive (duyarlı) adsense reklamı oluşturmak…

responsive-adsense%25255B5%25255D.jpg


Responsive Reklam Birimi Ne Demek ?
Yukarıda aslında kısaca bahsettim ama biraz daha detaylandırırsak: Responsive reklam birimi belirli bir ölçüsü olmayan reklam birimidir.Yani blogunuz hangi tip cihazda görüntüleniyorsa o an reklamınızda o alana uygun bir ölçü alacak demektir.Örneğin normal bir bilgisayar ekranında 728 * 90 banner reklamı şablonunuz için ideal boyutsa tablet için alan daralacağından bu reklam alanına adsense 468 * 60 banner ideal olacaktır.

Responsive Adsense Reklam Birimi Nasıl Oluşturulur
Adsense mobil reklam yerleşimi için yapmanız gerekenler çok basit.Normal reklam alanı oluşturmak için hangi adımları izliyorsanız aynı adımları bu reklam birimi için de izleyeceksiniz.Sadece yapmanız gereken reklam birimi seçerken esnek (responsive) seçmek.

responsive-adsense-reklam%25255B71%25255D.png


Gerekli kanal, reklam tipi gibi ayarlamaları yaptıktan sonra kodları alarak temanızda ilgili yerlere ekleyebilirsiniz.

[quote author=undefined]Bu reklam birimi için şablonunuzun responsive tasarıma sahip olması gerekiyor…[/quote]

Responsive Reklam Biriminde İleri Düzey Ayarlar
Eğer kodu al butonuna bastıktan sonra gelişmiş modunu seçerseniz bu kısımda da bir takım değişiklikler yapabileceğiniz ekranı göreceksiniz.Şöyleki örneğin yazı sonuna reklam eklediniz ve bu reklam birimini de esnek reklam birimi olarak ayarladınız.Fakat ilgili çözünürlülükteki ekranlarda sizin belirlediğiniz reklam biriminin çıkmasını istiyorsunuz.Örneğin tablet ekranında 468 * 60 reklam birimi görüntüleneceği gibi 300 * 250 kare reklam alanıda görüntülenebilir.Siz bu seçim hakkını adsense e tanımayıp kendiniz belirlemek istiyorsanız ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Aşağıdaki kodlara bakın.Gelişmiş modu seçtiğinizde ilaveten style etiketi içerisinde bazı CSS kodları göreceksiniz:

Kod:
<style> 
.deneme { width: 320px; height: 50px; } 
@media(min-width: 500px) { .deneme { width: 468px; height: 60px; } } 
@media(min-width: 800px) { .deneme { width: 728px; height: 90px; } } 
</style><center>
<div class='deneme'>
[color=red]adsense kodları[/color]
</div>
</center>

Gördğünüz gibi @media kodu ile başlayan kısımda eğer minumum genişlik 500px ise 468 * 60 reklam birimi görüntülenecek.Benzer şekilde genişlik minumum 800px ise 728 * 90 reklam birimi görüntülenecek.Siz bunu mantık kuralları çerçevesinde değiştirebilirsiniz ya da eklemeler yapabilirsiniz.
 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst