Noopener ve Noreferrer Nedir?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ali

Moderator
Katılım
6 Ara 2018
Mesajlar
94
Tepkime puanı
36
Puanları
18
Yaş
35
Konum
Almanya
Web sitesi
webtiryaki.com
Noopener WordPress güncellemelerinde görülen, kötü niyetli bağlantıların sayfaya zarar vermesini engellemek için devreye giren bir tür güvenlik düzeltmesidir. Genel olarak, alt pencere aracılığıyla geçerli sekmenizi kontrol etmek amacıyla kullanılır. Internet dünyasındaki korsancılar web sitelerini sahte web siteleriyle değiştirmeye çalışırlar. “rel = noopener” Javascript kullanımını engelleyen etikettir.

Noopener düzeltmesi 2016 yılının sonlarında TinyMCE eklentisinde kullanıldı. TinyMCE wordpress tarafından metin editörü olarak kullanıldığı için WordPress’in 4.7.4 sürümü ile birlikte WordPress içerisinde de kullanılmaya başlandı.

Noopener Sitenizi Nasıl Etkiler?

Sitenizin birtakım özelliklerini değiştirebildiğinden ötürü site için bir olumsuzluk yaratmasından endişe duyulan noopener, sitenizi olumsuz etkileyecek bir tehdit yaratmaz. Noopenerin site için kötü olan bağlantıların hepsini NoFollow yapabileceğinden endişe edilse de aslında sadece bir talimattır. SEO arama motorları web sitesini etkiler ve bu sayede site rel=”noopener” etiketiyle etkileşim yapmaz.

Buna karşın önceki yazılımlardan noreferrer, SEO’yu etkilemese de analitik araçları ve bazı programları etkiler. Bunun üzerine WordPress “noreferrer” etiketini kaldırdı ve “noopener” etiketini getirerek bu sorunların üstesinden gelmiş oldu.

Noreferrer
Noreferrer etiketi önceleri noopener etiketiyle beraber kullanılan, target=”_blank” etiketinden gelebilecek tehditlere karşı sitenizi ve bilgisayarınızı korumak için noopener etiketiyle birlikte komut oluşturan etikettir. Güvenlik açıklarını kapatabilmek ve SEO çalışmalarına da katkıda bulunmak için noopenerle birlikte yazılan noreferrer, WordPress’in güvenliği iyileştirmeye yönelik yeni güncellemeleriyle kaldırıldı ve noopener etiketi tek başına kullanılmaya başlandı.
 
Geri
Üst Alt