Link kısaltma nedir?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ali

Moderator
Katılım
6 Ara 2018
Mesajlar
94
Tepkime puanı
36
Puanları
18
Yaş
35
Konum
Almanya
Web sitesi
webtiryaki.com
Link kısaltma oldukça basit bir işlemdir. Bir link kısaltma servisinden yararlanarak uzun olan linki daha kısa hale dönüştürürsünüz. Link kısaltma ile URL kısaltma aynı anlama gelirler. Kullanıcılar link kısaltma gerçekleştirirken belli başlı beklentiler içerisinde olabilirler.

  • Standart link kısaltma servisleri: Bu link servislerinin kullanım amaçları bellidir. Basit bir şekilde linki kısaltırlar ve size sunarlar. Ücretsiz veya ücretli üyelik oluşturarak kısa linklere ait verileri takip edebilirsiniz.
  • Özelleştirilebilir link kısaltma servisleri: Bu link servisleri kısa linkleri özelleştirme imkanı sunarlar. Markanıza ait bir kısa link uzantısı olmasını istiyorsanız bu servislerden yararlanmanız gerekir. Genelde ücretlidirler.
  • Reklamlı link kısaltma servisleri: Bazı kullanıcılar paylaşım yaparak para kazanmaya çalışırlar. Link kısaltılır ve paylaşılır. Kullanıcı linke tıkladığı zaman önce bir reklam görür ve ardından hedef siteye ulaşır. Linki paylaşan kişi reklamlardan para kazanır.

Bitly kullanılarak link nasıl kısaltılır?

Bitly kullanarak link kısaltma yapabilmek oldukça kolaydır. Bitly ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı üyelik şekli sunar. Ücretli üyeliklerde kişiselleştirilmiş kısa link oluşturabilirsiniz. Özellikle markanıza ait bir link olmasını istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

Ücretsiz bir Bitly hesabı oluşturduğunuzda kısa linklere ne kadar tıklandığını görebilirsiniz. Çok fazla kısa link oluşturuyorsanız ve verileri takip etmeniz gerekiyorsa ücretsiz üyelik açmak yeterli olacaktır. Ardından tek yapmanız gereken Bitly üzerinden linkleri kısaltmaya başlamaktır.
  • https://bitly.com/ adresine giriş yapın.
  • Ekranınızda gözüken "Shorten your link" kutucuğuna daha önce kopyaladığınız link yapıştırın ve "Shorten" butonuna tıklayın.
  • Bitly saniyeler içerisinde linki kısaltacaktır. Artık tek yapmanız gereken kısa linkin yanında yer alan "Copy" butonuna tıklayıp linki kopyalamaktır.

TinyURL kullanılarak link nasıl kısaltılır?

TinyURL en çok kullanılan link kısaltma servislerinden biridir. Oldukça basit bir şekilde kullanılır. Linklerinizi kısaltmak ve anında paylaşmak istiyorsanız fazlasıyla kullanışlıdır. Verilerinizi kontrol etmek için ise ücretli abonelik oluşturmanız gerekir.
  • https://tinyurl.com/app/ adresine giriş yapın.
  • Ekranınızın hemen sol tarafında gözüken "Enter a long URL to make a TinyURL" yazılı kısmın altındaki boşluğa linki yapıştırın ve "Make TinyURL!" butonuna tıklayın.
  • TinyURL saniyeler içerisinde linki kısaltacaktır. Artık tek yapmanız gereken karşınıza çıkan sonuç alanındaki "Copy" butonuna tıklayın linki kopyalamaktır.
 
Geri
Üst Alt