Gzip Sıkıştırma Nedir?

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
532
Tepkime puanı
175
Puanları
43
Konum
izmir
GZip nedir?
GZip, web sitenize giriş yapan ziyaretçilerinize, web sitenizin dosyalarını sıkıştırarak iletmesidir. Mesela internet sitenize giren bir ziyaretçi, normalde indireceği boyut 80KB olmasına karşılık, bunu GZip ile 12-13KB olmasıdır. Bu sayede hem hızlı girişler yapılır, hemde CPU sorunu yaşamanızı engeller.
GZip Kurulumu Nasıl Yapılır?
Bir çok web sitesinin asıl sormak istediği mesele bu. Nasıl kurulur? Kurulumu gayet basit. Bir kaç kodla bunu halledebilirsiniz. Fakat, ben kodla modla uğraşamam diyorsanız (sadece wordpress kullanıcıları) eklenti kurarak bundan kurtulabilir.
Web sitenizin FTP dizinine giriş yaptıktan sonra .htaccess dosyasını düzenleyin ve en üst kısma alttaki kodları ekleyin.

Kod:
<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
</IfModule>

Bu kodları ekledikten sonra kaydedin ve web sitenizi test edin. Test etmek için GZip Test adresini kullanabilirsiniz. Eğer GZip başarılı olduysa % kaç sıkıştırılmış ve ne kadar hızlandırılmış görebiliyorsunuz. Bu internet sitenizin SEO uygulaması için de olumlu etkileri olacaktır.
Eğer her iki yöntemde de web siteniz açılmaz yada bozulur ise, CPanel'den sıkıştırmanın açık olduğunu ve bu fonksiyonların kullanılabilir olduğunu hosting sağlayıcınıza sorun ve açmasını isteyin.
 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst