Google: Makalelerinizi Videolar ile Destekleyin!

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Tan

Kayitli Üye
Katılım
24 Ara 2018
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
1020
Web sitesi
webtiryaki.com
Webde yeni interaktif içerik türleri ortaya çıktıkça, kafalarda pirüpak soru işaretleri beliriyor: Mesela videolar! Onları nasıl kullanmalıyız?

Video içeriklerin kullanımı hakkında birçok şehir efsanesi var. Efsaneler yerine birinci ağızdan cevap arayanlardansanız, John Mueller’ın açıklamasına mutlaka göz atmalısınız.
video-icerik.png


5 Mart’ta gerçekleştirilen Google Webmaster Central hangout’unda en dikkat çekici sorulardan biri, “videoların içeriklerde nasıl kullanılması gerektiği” oldu.

John Mueller’ın bu konuda Webmaster’lara tavsiyesi ise net: Video içerikler tek başına bırakılmamalı ve metin içeriklerle desteklenmeli.

Kelimenin diğer anlamıyla; Mueller, sayfaya tek başına bir YouTube videosunu ekleyerek yayınlamanın, içeriğin Google’da rank etmesini güçleştirdiğini belirtiyor.

Video Ana İçeriği Desteklemeli, Yerine Geçmemeli!
Sıradan web aramalarının aksine, Google video içerikten yola çıkarak içeriği ölçümleme konusunda sınıfta kalıyor.

İçeriğin yalnızca videodan ibaret olduğu durumlarda, sayfa doğal olarak düşük performans gösteriyor. Mueller’in Webmaster’lara tavsiyesi ise gayet net:

Video içeriğinizi asıl içeriğin destekçisi haline getirin.
Ya da videonun metin transkripsiyonunu oluşturup, videodan ayrı yorumlar ekleyerek; içeriğin Web kullanıcıları için okunabilir/tüketilebilir sürümünü oluşturun.
Görünüşe bakılırsa John Mueller tam olarak şu an bu içerikte gördüğünüzü yapmayı tavsiye ediyor…

İçeriğin başında bir yorumla karşılaştınız ve sonrasında kısa bir transkripsiyonunu okudunuz. Hemen aşağıda da konuya ilişkin olarak bahsettiğimiz Hangout görüşmesinin videosuyla karşılacaksınız.

Dolayısıyla, bu içerikte video asıl içeriğin kendisi olmadı ancak ana içeriği güçlendirmek için kullanılan başarılı bir yardımcı oldu.

Video içerikleri bu şekilde yayınlamak Google’ın yanı sıra ziyaretçilere de büyük bir artı değer katıyor.

İçerikte bahsedilen soru ve John Mueller’in yanıtına ulaşmak için videonun 45:46’dan sonrasını izleyebilirsiniz:

[youtube]u_Ker0N1avM[/youtube]
 
Geri
Üst Alt