Google Arama Konsolu Nedir?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

orhan

Moderator
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
466
Tepkime puanı
92
Puanları
28
Eskiden Web Yöneticisi Araçları olarak bilinen Search Console, kısaca GSC, iyi SEO sonuçları için kesinlikle gerekli olan tamamen ücretsiz bir Google aracıdır. Ancak Google Arama Konsolu tam olarak nedir ve sıralamalarınızda size nasıl yardımcı olabilir?

Bu makalede size temel bir giriş yapacağım, Google Arama Konsolu için başlangıç kılavuzu.

Google Arama Konsolu Nedir?

Google Arama Konsolu , web sitenizin Google'da neler olup bittiğini görmesi için bir kontrol panelidir. Web sitenizin arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğini, en büyük sonuçların neler olduğunu vb. anlamanıza yardımcı olur.

Tamamen ücretsizdir ve bir arama motoru optimize edici olmasanız bile, yalnızca bir web sitesine sahipseniz ve Google'dan her türlü trafiği istiyorsanız, Search Console'u kullanmayı düşünmelisiniz diyebilirim.

Google Arama Konsolu Vs. Google Analytics

Google Analytics kullanıyorsanız veya buna aşina iseniz, bu size web sitenizde neler olduğunu gösteren bir araçtır . Search Console ise, web sitenize biri gelmeden önce neler olduğunu size gösteriyor .

Yine de burada dikkat edilmesi gereken birkaç şey var.

Google Arama Konsolu yalnızca Google'dan gelen organik trafiği gösterir. Bu nedenle, Analytics size web sitenizdeki her türlü trafiği gösterirken, Search Console size yalnızca belirli bir trafik türünü, yani Google'dan gelen organik arama trafiğini gösterir.

Google Arama Konsolunda Görünmeyen Birkaç Trafik Türü

  • Ücretli reklamlar
  • Sosyal medya trafiği
  • Doğrudan trafik
  • Bağlantılar aracılığıyla gelen ziyaretçiler
  • Bing gibi diğer arama motorlarından gelen trafik.

Arama Konsolu, web sitenizin Google'da nasıl performans gösterdiğini size göstereceği için hala çok kullanışlı bir araçtır. Ve tabii ki sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız ne yapmanız gerektiğine dair ipuçları verecek.

Arama Konsolu Raporları

Google Arama Konsolu, web sitenizin nasıl performans gösterdiğini veya en büyük suçluların neler olduğunu gösteren birkaç rapora sahiptir.

Performans raporu en önemli biridir. Web sitenizin hangi anahtar kelimeler için hangi sayfada sıralandığını ve gerçek sıralamanızın ne olduğunu size gösterir. Yalnızca bu raporu kullanıyor olsanız ve buna haftada yalnızca bir kez bakıyor olsanız bile, web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için web sitesi sahiplerinin %95'inden daha fazlasını yaptığınızı söyleyebilirim.

wt.png


Webtiryaki Performans raporuyla birlikte Google Arama Konsolu ekran görüntüsü

Google Search Console'daki diğer raporlar şunları içerir:

  • Kapsam (sitenizdeki hangi sayfaların "çalışıyor" ve hangilerinde sorun olabilir)
  • Kullanıcı deneyimi (sayfa yükleme hızı, mobil kullanılabilirlik vb.)
  • Bağlantılar (hem dış bağlantılar hem de iç bağlantılar )
  • Geliştirilmiş sonuçlar (örneğin tarifler, videolar vb.)
  • Güvenlik sorunları ve manuel işlemler hakkında raporlar (umarız bunlardan kaçınırsınız)

GSC, bu raporları iş arkadaşlarınızla kendi Google hesaplarını kullanarak paylaşmanıza da olanak tanır. Böylece verilerinizi dijital pazarlama asistanınızla, SEO'nuzla veya web sitenizi daha kullanışlı hale getirme sürecinde yer alan herkesle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, birden fazla web sitesine sahipseniz veya yönetiyorsanız, bu da sorun değil. GSC, birkaç web sitesi eklemenize ve bunları tek bir Google hesabıyla yönetmenize olanak tanır .

Google Ile “İletişim Kurabilirsiniz”

Search Console ayrıca size Google ile "iletişim kurma" fırsatı da verir.

Site haritaları gönderebilir ve raporlara göre sorunları çözebilirsiniz. Bir sorunu düzelttiğinizde, değişikliklerinizi GSC aracılığıyla göndererek bunu Google'a bildirebilirsiniz. Bu yüzden gerçekten çok kullanışlı bir araçtır.

Google Arama Konsolunu Kullanmaya Başlayın

Henüz yapmadıysanız, Google Search Console'u kullanmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Web sitelerinizi hemen kaydettirmeniz için bir neden daha var.

GSC size yalnızca web sitenizi ilk eklediğiniz günden itibaren sonuçları gösterecektir. Yani web sitenizi bugün eklerseniz, Google'da iyi performans göstermese veya yepyeni olsa bile, bir ay içinde veya üç ay içinde Google'da son bir veya üç aylık performansını görebileceksiniz.

Öte yandan, sitenizin daha iyi sonuçlar almasını bekliyorsanız ve ancak o zaman onu Search Console'a eklerseniz, web sitenize daha önce ne olduğunu görme fırsatını kaçırırsınız.

Bu nedenle, hemen şimdi devam etmenizi ve web sitenizi veya web sitelerinizi Search Console'a eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde performansınızı hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

Yakında web sitenizi GSC'ye nasıl ekleyeceğiniz hakkında başka bir makale yayınlayacağım. Veya Google Search Console'a gidin ve talimatları izleyin.
 
Abi Güzel bir yazı olmuş eline sağlık böyle makaleler bulmak artık zor Milet bilgiyi bile paraya doktu tekrar elinize sağlık.
 
Geri
Üst Alt