En İyi 4 WordPress Site Taşıma Eklentisi

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ali

Moderator
Katılım
6 Ara 2018
Mesajlar
94
Tepkime puanı
36
Puanları
18
Yaş
35
Konum
Almanya
Web sitesi
webtiryaki.com
Taşınmak yorucudur. İster yeni bir ofise, eve veya okula taşınıyor olun, taşınmak daima fazlaca zaman ve efor gerektirir.

Şanslısınız ki aynı şey WordPress sitenizi taşırken geçerli değildir. Doğru WordPress site taşıma eklentisi seçimiyle web sitenizi taşımak birkaç tuşa tıklamak kadar kolaydır.

Şu anda birçok site taşıma eklentisi mevcuttur. Bu rehberde, bu eklentilerden vaktinize değecek en iyi 8 eklentiyi göstereceğiz.

WordPress Site Taşıma Neden Gerekir?

WordPress’i ilk defa kullanan çoğu kullanıcı sitelerini oluştururken en düşük özelliklere sahip olan hosting hizmetlerini seçerler. Ancak siteleri ve trafikleri büyüdükçe farklı bir hosting planı veya hosting sağlayıcısı seçmeleri gerekir.

WordPress sitenizi taşımanız için bir başka sebepse web site geliştirmek için kullandığınız yerel sunucudan sitenizin çevrimiçi olması için canlı bir sunucuya geçmeniz gerekir.

Son olarak eğer bir web site geliştiricisiyseniz ve sunucunuzda müşterileriniz için site yapıyorsanız işiniz bittikten sonra WordPress sitesini müşterinizin sunucusuna taşımanız gerekir.

Sitenizi daima elle de taşıyabilirsiniz ancak bazı ağ yapılandırmalarıyla pek aşina değilseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Sizi bu sorundan kurtarmak ve WordPress sitenizi en kısa sürede taşımanıza yardımcı olmak için en iyi 8 WordPress site taşıma eklentisi listemizi paylaşacağız.

En İyi 4 WordPress Site Taşıma Eklentisi

Sizin için hem iyi, hem de kötü haberlerimiz var. İyi haber şu ki birçok WordPress site taşıma eklentisi mevcuttur. Kötü haberse hepsinin ücretsiz olmayışı ve seçim yapmanın biraz zor olması.

Bu yüzden size yardımcı olmak için bu listemizde en iyi 4 WordPress site taşıma eklentisini paylaşacağız.

1. Duplicator

Duplicator, internetteki en popüler WordPress site taşıma eklentilerinden biridir. WordPress yedeklemeleri ve taşımaları için hepsi bir arada bir çözüm sağlar.

Bu eklenti bir WordPress web sitesini başka bir hosting sağlayıcısına taşımanıza yardımcı olur.

Taşıma süreci basit, güvenli ve hızlıdır. Duplicator ayrıca alan adları ve hostlar arasında taşımanın herhangi bir aksama süresi olmadan olduğunu garanti eder.

Üstelik ücretsiz versiyonu oldukça yeterliyken isterseniz ücretsiz sürümünü de yıllık $49‘a (273.5 TL) deneyebilirsiniz.

Premium planı cPanel’e kurucudan direkt olarak erişmenize, yedekleme yapmanıza ve Dropbox, Amazon S3, Google Drive vb. gibi bulut depolamalarına erişmenizi sağlar.

2. All-In-One WordPress Migration

Bu WordPress site taşıma eklentisi oldukça basit dosya çıkarma ve içeri aktarma seçenekleri sunar. Sitenizi taşırken hangi verileri geride bırakacağınızı seçebilirsiniz. Verilere eklentiler, temalar, yorumlar veya ortam kütüphanenizdeki resimler de dahildir.

All in One WP Migration’ın en iyi özelliklerinden biriyse sisteme “bypass” yaparak yeni hostunuza taşınan dosyaların boyutlarını ayarlayabilmektir.

Bu özellik, özellikle paylaşımlı hosting kullanıcıları için fazlaca kullanışlıdır çünkü paylaşımlı hosting planı WordPress’in varsayılan ayarlarını ne kadar düzenleyebileceğinizi kısıtlar.

All in One Migration WordPress eklentisi ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak, fiyatları $59 (329.3 TL) ile $179 (999.3 TL) arasında değişen premium uzantılarını satın alabilirsiniz.

Premium paket size Dropbox, OneDrive ve Google Bulut Depolama gibi bulut depolama yöntemleri gibi ek özellikler de sağlar.

3. WP Migrate DB

WP Migrate DB üstte bahsettiğimiz diğer eklentilere kıyasla sitenizi taşımak için farklı bir yaklaşıma sahiptir.

Dosyaları dışarı çıkartmak yerine bu eklenti web sitenizin SQL dosyası şeklinde bir veritabanını çıkarır. Bu uzantı ise daha sonra dosyaları yeni bir alan adına veya hosta aktarmak için kullanılır.

WP Migrate DB URL’leri sitenizin veritabanında otomatik olarak değiştirebilir. Ayrıca ziyaretçi yorumları, spam ve eski içerikler gibi gereksiz verileri silmenize izin verir.

Üstelik, bu eklenti önbellek verisini kapsamlı biçimde depolamanıza izin verir. Böylece site taşıma işlemini farklı alan adları ve hostlarla istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Eklentiyi ücretsiz olarak kullanabilir veya premium versiyonunu $90 (502.4 TL) satın alabilirsiniz. Premium versiyonu ayrıca sitenizi WordPress kontrol panelinden tek bir tıklamayla taşımanıza izin verir.

4. UpdraftPlus

UdraftPlus, WordPress dosyalarını ve veritabanlarını otomatik olarak yedeklemenize yardımcı olacaktır.

Veritabanınızı Dropbox, Google Drive, FTP, SFTP ve SCP gibi bulut depolama hizmetleriyle senkronize edecektir. Hatta web site yedeğinizi eğer posta kutusu kapasiteniz yeterliyse eposta adresinize yollatabilirsiniz.

Bütün yedek dosyalarınız ZIP formatında sıkıştırılacak ve farklı dosya türleriyle kategorilendirilecektir. Böylece, temalar, eklentiler, veritabanları, resimler vb. gibi geri yüklemek istediğiniz varolan verileri seçebilirsiniz.

UpdraftPlus ücretsizdir ancak premium versiyonu da bulunmaktadır. Premium planının ücreti yıllık $70 (390 TL) ile $195 (1088.6 TL) arasında değişir. Size ücretsiz güncellemeler, destek ve bir yıllığına 1 GB’lık ücretsiz depolama verir.

 
Geri
Üst Alt