Domain Satış

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
517
Tepkime puanı
168
Puanları
43
Konum
izmir
Webmaster forumları başta olmak üzere domain alım ve satım ticareti internet dünyasının en büyük ticaretlerinden birisidir. Kimi domainler milyon dolarlara satılırken kimileri ise birkaç yüz liraya zor alıcı bulabilir. Domain konusu oldukça geniş ve detaylı bir konudur. İlk olarak yatırımlık domain ile projelik domainleri birbirinden ayırmak gerekir. Projelik domainler ile kendi projenizi hayata geçirebilir ve web siteniz değer kazandıktan sonra çok daha yüksek rakamlara satışını gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımlık domainler ise adı üstünde yatırımlıktır. İleride size getirisinin çok yüksek olacağını düşündüğünüz domainleri alıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde ileriki zamanlarda elinizdeki domain değer kazandığında çok yüksek rakamlara satışını yapabilirsiniz. Domain satış, oldukça ciddi bir iştir ve bu tür satışların güvenilir platformlarda yapılması gerekir.

Domainler belirli standartlara göre değer kazanır. Domainlerin değerini belirleyen birtakım faktörler vardır. Bu faktörler içerisinde en bilineni ise domainin karakter sayısıdır. Özellikle iki ve üç karakterli ‘com’ domainleri milyon dolarlara satıldığı oluyor. Domainlerin değerini belirleyen bir diğer unsur ise domainin yaşıdır. Bir domainin otoritesi yaşıyla paralellik gösterir. Örneği 20 senelik domainle 2 aylık domain arasında kalite yani otorite bakımından dağlar kadar fark vardır. Bu yüzden insanlar yıllanmış domainlere öncelik veriyorlar. Domain satış konularında da ilk olarak aranan özelliklerden birisi de domainin yaşıdır.

Domainlerin değerini belirleyen pek çok faktör olmasına karşın en önemli iki faktörün üzerinde durduk. Bunların dışında domainin spam score notu, toplam backlink sayısı, banlı olup olmaması gibi konularda domainin değerini belirleyen önemli unsurlardır. Kaliteli ve otoriter olduğuna inandığınız domainleri satmak için webmaster forumlarını kullanabileceğiniz gibi bazı hosting firmalarının domain satış kategorilerine de ilan verebilirsiniz.

Domainler aynı zamanda webmaster forumlarında açık arttırma şeklinde de satılabiliyorlar. Bu sayede diğer üyelerle kıyasıya bir rekabete girerek domaine sahip olabilirsiniz. Domainlerin transfer işlemi ise iç ve dış transfer olmak üzere ikiye ayrılıyor. Başka birinden domain satın almak istediğiniz zaman öncelikle bir şeye karar vermelisiniz. Firma içi transfer mi olacak yoksa sizin istediğiniz bir host firmasına mı transfer edilecek buna karar vermelisiniz. Firma içi domain transfer işlemlerinde herhangi bir ek ücret ödemenize gerek kalmaz. Birçok hosting firmasında görevlilere başvurmadan bile kendiniz transfer edebilirsiniz. İç transfer işleminde domainin süresi yenilenmez, kaldığı yerden devam eder. Eğer firma dışı yani domainin bulunduğu yerden farklı bir hosting firmasına transfer edilmesini istiyorsanız bunun için domainin reg ücretini ödemeniz gerekir. Reg ücretinden kasıt ise sıfır bir domaine ödediğiniz aynı tutarı ödemelisiniz. Bu tutar her domain için farklılık gösterir. Örneğin “com” domaini ile “info” domaini farklı fiyatlandırmaya sahiptir. Firma dışı domain transfer işlemlerinde domaininizin süresi 1 yıl daha uzatılır. Domain satış işlemine başlamadan önce firma içi olup olmaması konusunda bir karar vermeniz gerekmektedir.
 
Geri
Üst Alt