C ve C++ Arasındaki Fark

c+c.png

C ve C++ programlama dillerinin neler olduğunu ve benzerliklerini tartışacağız. C ve C++ arasındaki farkları da anlayacağız.

C ve C++, uygulamalar, oyunlar, veri tabanı sistemleri, işletim sistemleri ve daha fazlasını geliştirmek için kullanılan programlama dilleridir. C ve C++ benzer görünse de, özellikleri ve kullanımları farklıdır. C, nesneleri ve sınıfları destekleyen prosedürel bir programlama dilidir. Öte yandan C++, nesne yönelimli programlama desteği ile C programlamanın geliştirilmiş bir versiyonudur.

C ve C++ Arasındaki Fark​

C ile C++ arasındaki en önemli fark, C'nin prosedürel yönelimli programlamaya ve C++'ın nesne yönelimli programlama yöntemine dayanmasıdır. Bunu ayrıntılı olarak anlayalım.

C ve C++ Arasındaki Benzerlikler

C ve C++ programlama dillerindeki bazı benzerlikler şunlardır:

Sözdizimi: C++, C'nin genişletilmiş bir sürümüdür, bu nedenle her ikisi de benzer bir sözdizimine, derlemeye ve kod yapısına sahiptir.

Anahtar Sözcükler: C'deki anahtar sözcüklerin ve işleçlerin çoğu C++'ta kullanılır ve aynı işlevi gerçekleştirir.

Yürütme: C ve C++, kodun yukarıdan aşağıya yürütülmesini izler.
Yorum: Hem C hem de C++'da Satır İçi Yorum // ile işaretlenir.

Çok Boyutlu Dizi: Hem C hem de C++ çok boyutlu diziyi destekler.

Dinamik boyut Dizisi: Hiçbiri dinamik boyutlu diziyi desteklemez.
İfade Sonlandırıcı: Hem C hem de C++, bir ifadeyi sonlandırmak için noktalı virgül (;) kullanır.

Önişlemci Yönergesi: #include, hem C hem de C++'ta bir başlık dosyasını dahil etmek/içe aktarmak için kullanılır.

C Programlama Dili Nedir?

C programlama, 1972'de Dennis Ritchie tarafından Bell Laboratories'de geliştirilen yapısal veya prosedür odaklı bir programlama dilidir. Aslında, C programlama dili başlangıçta UNIX çekirdek kodunu montajdan aynı işlevleri yapabilen daha yüksek seviyeli bir dile geçirmek için geliştirilmiştir. daha az kod satırı ile.

En iyi C Programlama Kurslarına göz atın

C, orta seviye bir programlama dili olarak kabul edilir, çünkü yüksek seviyeli dilin yanı sıra düşük seviyeli dilin özelliklerini de taşır. Diğer programlama dillerinin temelini oluşturduğu için yeni başlayanlar veya yeni programcılar için temel dillerden biridir.
 

smfdizayn

Yeni Üye
Katılım
8 Kas 2020
Mesajlar
6
Tepkime puanı
6
Puanları
3
Web sitesi
bloggerstudyo.blogspot.com
Ek olarak C daha çok gömülü sistemlerde , işletim sistemlerine kısaca donanımı programlamada kullanılırken C++ daha çok oyunlarda kullanılır
 
Üst Alt