Bootstrap v5 kararlı sürümü yayınlandı

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ali

Moderator
Katılım
6 Ara 2018
Mesajlar
93
Tepkime puanı
35
Puanları
18
Yaş
35
Konum
Almanya
Web sitesi
webtiryaki.com
Bootstrap, HTML, CSS ve JS ile web üzerinde (responsive) duyarlı geliştirme yapmak için yazılım dünyasının en popüler ve en yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu Front-end (ön uç) framework’üdür. Bootstrap önceki ve güncel sürümleri ile birçok geliştiriciye kolaylıklar sağladı.

Bootstrap ekibi, 2020 Nisan ayında 2020 yılının sonlarına doğru  Bootstrap v5 sürümünün beta gibi deneme sürümünün çıkacağını ve bunun üzerinde çalışmalarını başlattıklarını duyurdu. Bu duyurunun sonrasında üç alpha ve üç beta sürümleri yayınlandığı geçtiğimiz güne gelene kadar. En son v5 beta 3 sürümü 23 Mart 2021’de yayınlanmıştı. Geçtiğimiz gün(05.05.2021) Bootstrap ekibi Bootstrap v5 sürümünün resmen kararlı hale geldiğini yani bütün eksiklerinin giderildiğini ve istenen geliştirilmelerin ve testlerin yapılarak artık geliştiricilerin kullanımına rahatlıkla sunduklarını resmen açıkladı. Peki v4’den farkı nedir ? v5 ile ne gibi yeni özellikler geldi ?

Bootstrap v5 ile Gelen Yeni Özellikler
1- Logo Değişikliği

Bootstrap, en büyük değişikliklerden biri olarak paylaştığı değişiklik. Yeniden tasarlanarak eskisine nazaran daha iyi olduğu söylenebilir.
Burada logonun yanı sıra site içeriğinde de düzenlemeye gidilerek gelişmiş gezinme özellikleri eklenmiştir.2- Bootstrap Simgeleri
Yeni simgeler eklenmiş ve çoğu simgeler tekrardan tasarlanmış. Bu simgelerin tasarımı esnasında “logoyu da değiştirelim demişler” sanırım. Logonun yeniden tasarlanmasında simgelerin yeniden tasarlanmasının payı olduğunu söylemişler.

Yeni simgelerin kullanımı için linkten ulaşabilirsiniz.

Daha Birçok Özelik var Zaman buldukça konuyu güncelerim.
 
Geri
Üst Alt