Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Sitemizde Yakin Zamanda Ticaret Uygulaması Aktif Edilecek .
Tema yapım aşamasındadır, bu süre zarfında lütfen gördüğünüz hataları bize bildirin.

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Bölümü Hakkında Bilgiler

umutbedir

Yeni Üye
Katılım
16 Kas 2021
Mesajlar
2
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
Türkiye
Selamlar Forumwebmaster Ailesi, Ben Umut BEDİR 21 yaşındayım. Yozgat Bozok Üniversitesi Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümünü okul ikinciliği, sınıf birinciliği ile tamamladım. Bölümümün geleceğe dönük olmasının avantajlarını fark etmemden dolayı ise 1-0 önde başladım diyebilirim. Bu yazımda sizlere bölümüm hakkında özet bilgi vererek, bölüm seçme konusunda yardımcı olabilirim diye düşünüyorum.

Öncelikle Tasarım ve Animasyon içeriklerini inceleyelim.

Bölümümüz bizlere teknik, serbest stil tasarım ve animasyon içerikleriyle çalıştırıyor. Bu bölüm içerisinde bulunan ve öğrenme şansı verilen programlar şu şekildedir ; ( müfredata göre ders veya program kullanımı fark ettiğinden tüm programları sayacağım. )

Adobe Ailesi
Doku ve Katman Bilgisi
ders içeriğinde Adobe Photoshop ile kurumsal kimlik, tasarım teknikleri çalışılıyor. Ders içerisinde Logo, Banner, Afiş, Takvim gibi örnekler istenebiliyor.
Bilgisayar Destekli Teknik Resim ders içeriğinde AutoCAD programının teknik temelleri atılıyor. Bu temelde sizlere el ile teknik ressamlığın temelleri atılıyor. Küp, 3 Boyutlu Ürün Tasarımı gibi çeşitli aktiviteler yaptırılıyor.
3D Tasarım - I ders içeriğinde 3DS MAX, MAYA, BLENDER gibi programlardan ilerlenecek olan tekniğe göre başlangıç adımları atılıyor.
3ds max ise : stüdyo obje modellemesi, iç/dış mekan modellemesi, 3 boyutlu tanıtım animasyonları gibi ürünler sergilerken, maya ise karakter modelleme, sahne modelleme öğreniyorsunuz. Blender ise mekan modelleme, içerik modelleme, oyun sahne ve içerik tasarımları öğrenebiliyorsunuz.
Görüntü İşleme Teknikleri : Ders içeriğinde sizlere color correction(renk bilgisi) , fotoğraf ya da sahneleme öğretmektedirler. H.264, .GIF vb. çıktı modelleri öğretilerek Adobe Photoshop ya da Premiere Progibi programların temellerini atma imkanı buluyorsunuz.
Animasyon Teknikleri : Ana ders müfredatında yer alan animasyon programlarına hakimliğiniz açısından kare ve sahne tekniklerini öğreniyorsunuz. Kullanılan program genelde Adobe Animateya da Adobe After Effects olmaktadır.2. sınıf için SEÇMELİ DERSLER HER OKULA VE SINIFA GÖRE FARK ETTİĞİNDEN TÜM İÇERİKLERİ DİLE GETİRECEĞİM.


2. sınıfta artık proje odaklı gidebildiğiniz bir seviyeye denk gelirsiniz. Bizim öğretim görevlilerimiz seçimi nedeniyle bolca proje ve ürün çıkartma odaklı gitmiştik. Sizlere genelde bir ödev verilir ve o ödevin ön tanıtımı veya örnekleri gösterilir. Sonra sizden o projenin kendinize ait olanı ya da daha iyisi istenebilir. Farklı alanları da keşfetmeniz adına tasarım ve animasyon harici dersler de seçmeli derslerde bulunur.

Örnek : İçerik Yönetim Sistemleri, Yazılım Kurulum ve Yönetimi, Bilişim Hukuku, Programlar Temelleri

İçerik Yönetim Sistemleri
nde genel anlamda Wordpress, Woocommerce veya Joomla gibi taban sistemleri kullandırılır. Sizlerden SEO analizleri ya da uyumlu içerikler üretmeniz istenir. E-Ticaret dersi yerine de geçebilecek olan bu derste kişisel markanızı yönetmeniz adına fırsat verilir.

Yazılım Kurulum Yönetimi dersinde bilgisayar donanımı ve yazılımı hakkında temeller atılmaktadır. Öğretim görevlinize göre değişecek bu derste genelde sunum yaparak belirgin bir seviyede eğitim ilerletilir.

İkinci sınıf hakkında genelde temellerinizin üzerine belirgin dersler atayarak ilerlemenizin yolunu çizersiniz. Bu yüzden çok bir bilgi bulunmaz. Çünkü her okula göre çok fazla değişkenlik gösterir.

Bölümüm hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yorumlara yazabilirsiniz.
smile.png


Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bölümüm ile ilgili kaynağım http://yozgat.myo.bozok.edu.tr/biltas
 

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
403
Tepkime puanı
123
Puanları
43
Konum
izmir
Ne güzel imkanlar bizim zamanımızda değil bu imkanlar yabancı dil öğretecek hoca bile bulunamıyordu ey gidi günler imrendim size .
 

umutbedir

Yeni Üye
Katılım
16 Kas 2021
Mesajlar
2
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
Türkiye
Ne güzel imkanlar bizim zamanımızda değil bu imkanlar yabancı dil öğretecek hoca bile bulunamıyordu ey gidi günler imrendim size .
Hocam aslında bir imkanımız yoktu. Hocalarımız proje verip yapın diyorlardı. Sadece bu bize sadece mecburiyet getiriyordu. Benim asıl isteğim programcılık olmuştu. Lakin nasip işte, bu denk geldi. Bizde çalıştık çabaladık diyelim :) , Allah herkese güzel imkanlarda başarı nasip etsin.
 
Üst Alt