Adsense, Google reklam

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

cakal

Yönetici
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
521
Tepkime puanı
172
Puanları
43
Konum
izmir
Adsense Nedir? : Adsense, Google reklam politikalarını kabul edip kendi platformu içerisinde reklam verenlerin reklamlarının yayınlandığı ve bundan bir gelir edildiği bir platformdur.

Burada amaç reklam verenlerin reklamlarını, Google’ın reklam ortaklarının internet sayfaları, Youtube reklam kanalları, mobil uygulama alanlarında gösterilmesi ve tıklama başı maliyet ile gelir elde edilmesidir.

Google bu noktada arada aracı vazifesi görerek, reklam verenler ile reklam alanları birbiriyle iş yaptırır ve bundan bir ücret alır. Bu noktada;

1.Reklam için parayı veren : “Reklam veren”
2.Reklam’dan gelir kazanan : “Reklam yayıncısı”
3.Reklamdan komisyon alan : “Google” dır.
Adsense’in ne olduğunu tam olarak öğrenmek için Adwords’ünde ne olduğunu bilmek gerekir. Zira bu iki platform bir bütün olarak birbirlerinden ayrılamazlar.

Reklam vermek isteyen bir kurum/firma, Google’un Adwords hizmetinde hesap oluşturarak buradan bir reklam kampanyası oluşturur ve bu kampanya üzerinden reklamlar yürütülür. Reklam veren firmanın sektörü “inşaat” ise inşaat ile ilgili anahtar kelimeler belirler.

Görüntülü veya metin reklamları olarak reklam yapabileceği bu platformda, firmanın inşaat ile ilgili reklamları kendi sektörü ile alakalı içeriklerin geçtiği farklı siteler üzerinden de yayınlanabilmektedir.

Yani bu noktada;

-Google Adwords : Reklam Veren

-Google Adsense : Reklam Yayıncısı

Olarak 2 çeşit kategoride, birbirine bağlı bir şekilde inceleyebiliriz.

Google Adwords Nedir?
Google’da belli bir kitleye ulaşmak isteyen insanların kendilerine göre belirledikleri bütçe ile Google’da reklam verdikleri platformdur. Bu reklamlar, reklam verilen birimin ne tür bir birim olduğuna göre gösterim şekilleri farklı olduğu gibi, gösterim yerleri de farklı olabilir. Örnekler üzerinden gitmek gerekirse;

Adwords’te çok detaylı gelişmiş reklam optimizasyonu yapılabildiği için, anahtar kelime planlaması ve reklam optimizasyonu dikkatli yapılmalıdır. Google Adwords Nedir? konusunda daha önceden yazdığımız makaleyi incelemek için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Google Arama Sonuçlarında Reklamlar

google-arama-sonuclari-reklam.jpg


Google Play Store Arama Sonuçlarında Çıkan Reklamlar

play-store-reklamlar.jpg


Adsense En Çok Kazandıran Kelimeler 2019
Yazının başında internet sitenizin kategorisine göre reklamlarınızın, dolayısıyla tıklama başına aldığınız ücretinde değiştiğini söylemiştik. Sitenizin kategorisi genel olarak kullandığınız kelimelere bağlıdır. İnternet sitenizdeki anahtar kelimeler kategorinizi, dolayısıyla reklamlarınızı belirler.

Doğru anahtar kelimeleri kullanarak iyi kazançlar elde etme şansınızı yükseltebilirsiniz. İşte internet sitenizdeki kazancınızı arttırmanız da size yardımcı olacak birkaç anahtar kelime:

Adsense’e Nasıl Kayıt Olunur ?
Adsense’e kayıt olmak için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekmekte. Sahip olduğunuz veya olacağınız bir Google hesabıyla Google’ın tüm ürünlerini kullanabilirsiniz. Google hesabı açmak için ilk öncellikle burada bağlantıdaki sayfaya gidin. Karşınıza bunun gibi bir ekran çıkacaktır:

adsense11.jpg


Bu sayfadaki gerekli bilgileri doldurduktan sonra ileri butonuna bastığınızda sırada sizi şöyle bir sayfa bekliyor olacak:

adsense22.jpg


Aynı şekilde gerekli bilgileri kendinize göre doldurduğunuz takdirde Google sizi Gmail’e yönlendirecektir. Bu adıma geldiğinizde Google hesabınızı aşmış oldunuz. Sırada Adsense’e kayıt olmak var. burada ki bağlantıya giderek Adsense başvurunuzu yapabilirsiniz.

Burada önemli bir noktanın dikkatimizi çekmesi gerek. Adsense’e kayıt olabilmek için içerisinde gerekli içeriği bulunduran bir internet siteniz olması gerek ve bu içeriklerin Google koşullarını ihlal etmemesi lazım. Yasa dışı bir içerik olmadığı sürece Google koşulları kolay kolay ihlal edilmez tabi. Fakat eğer bir bloga sahipseniz ve bu blogu Blogger üzerinden açmışsanız, 6 ay kadar beklemeniz gerekmekte.

Tabi bu sırada içerikte sağlamalısınız blog’a. Daha sonra adsense başvurunuz inceleme altına alınacak. İnternet siteniz gözden geçirilecek, hangi kategoride olduğu anlaşılacak.  Sonrasında Adsense reklamları vermeye başlayabilirsiniz.

YouTube’da ise adsense şartları biraz daha değişik. YouTube üzerinde Adsense reklamı verebilmeniz için son 1 yılda 4000 saatlik izlenme süresine ve 1000 aboneye ulaşmış olmanız gerek. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde yine Google tarafından inceleme altına alınır kanalınız. Reklam vermeye uygun olduğu görülürse Adsense hesabınız onaylanır.

Adsense Nasıl Para Kazanılır ?
Adsense hesabınız açtıktan ve hesabınız onaylandıktan sonra reklamlarınızın gösterilebilmesi için reklamları sitenize eklemeniz gerekmekte. Adsense hesabınıza girdikten sonra reklam birimi eklemelisiniz. Daha sonra reklam birimine ait kodu sitenize yapıştıracaksınız. Yaklaşık 10 dakika içinde reklam aktif olacaktır.

Eğer reklamınızı Blogger üzerinden yapacaksanız yukarıdaki adımları uygulamaya gerek yoktur. Blogger admin panelinde bulunan kazanç sekmesinden blogum’da reklam gözüksün seçeneğini işaretleyip, yerleşim sekmesinden de Adsense birimini eklemeniz yeterli olacaktır.

Adsense Destekleyen Platformlar
Maalesef Adsense reklamları her platformda kullanılamaz. Fakat bilinen çoğu platformda kullanıldığı için her platformda kullanılamaması çokta sorun teşkil etmez. Adsense’i tarayıcıların yorumlayabileceği bir dille yazılmış her türlü internet sitesinde kullanabilirsiniz.

Yani bu her internet sitesinde kullanabilirsiniz demek oluyor(teknik bakımdan). YouTube, Vimeo, Blogger, WordPress gibi hazır platformlarda da Adsende kullanabilmeniz mümkün. Fakat mobil platformda Adsense yerine Admob kullanılmakta.

Adsense En Çok Kazandıran Ülkeler
Adsense gelirlerinde her ülkeden gelen tıklama aynı geliri vermez. Zira her ülkenin ekonomisi bir değildir. Adsense’te kültür ve bölge bakımından kazançlarınız arttırmanın birkaç yolu vardır. İnternet sitenizdeki içeriklerin dili, internet sitenizi barındıran sunucunun konumu, Adsense hesabınızın dili gibi etkenlerde kazancınıza etki edebilir.

Özellikle içeriklerinizin İngilizce olması durumunda çok daha fazla kitleye ulaşabileceğiniz gibi, bu kitlenin gelişmiş ülkelerden olması durumunda ciddi kazançlar elde etmeniz mümkün. Özellikle Avrupa kıtasındaki ülkeler, Amerika Kanada başı tutmaktadır kazanç konusunda.

En çok kazandıran ülkeleri sıralayacak olursak eğer şöyle bir tablo çıkar:

.Amerika Birleşik Devletleri
.Almanya
.Kanada
.Birleşik Krallık
.Fransa
Bu ülkeler genel olarak tıklama başına en çok kazandıran ülkelerdir.

Adsense Çalışma Mantığı
Adsense’in bu kadar popüler olmasında ki ilk sebep Google çatısı altında olmasıdır. Fakat ikinci ve yine çok önemli bir sebep var, ki bu Adsense’den para kazananlar için çok yararlı bir özelliktir.

Adsense, her kullanıcının tarayıcı verilerinden tutun, bulunduğu konuma, cihazlarında barındırdığı uygulamalara kadar bütün verilerini toplamaktadır. Bu veriler aracılığı ile kullanıcının ilgi alanını anlar ve ona göre reklamlar gösterir. Örnek vermek gerekirse,

Bilgisayarlarla ilgili olan birisinin sitenize girmesi durumunda muhtemel olarak alışveriş sitelerindeki bilgisayar kampanyalarının reklamı gösterilecektir. Hatta bunu direkt olarak kendinizde deneyebilirsiniz.

Bu özelliği sayesinde reklam kullanıcıya daha cazip gelmekte, tıklama şansını büyük oranda arttırmaktadır.

Bir Sayfada En Fazla Kaç Reklam Gösterilir
İnternet sitenizde aşırı derecede reklam olması durumunda kullanıcılar siteniz hakkında olumsuz düşüncelere kapılacaktır. Öyle ki, içeriği kapatacak kadar reklam koymanız durumunda içerik kullanıcının işine yarayacak olsa bile içeriğe bakmadan internet sitenizden çıkmasına sebep olabilir.

Bu da Google’ın SEO etkenlerinden biridir. Yani internet sitenizde uzun süre kalınması SEO tarafında önemli bir etkendir. Kısaca kullanıcı reklam sebebiyle internet sitenizden kısa sürede çıkarsa internet siteniz arama görünürlüğünde gerileyecek, bu da fazla kazanç elde edeyim derken azı bile bulamamanıza sebep olacaktır.

Aynı şekilde göz nizamını bozan reklam yerleşmesi de olumsuz sonuç doğuracaktır. Yani internet sitenizde tek  reklam olsa dahi konumu kötüyse yine yukarıdaki sonuç tekrar edecektir.

Google ise bunların önüne geçmek amacıyla reklam birimlerinin yerleştirildikleri konuma göre otomatik olarak boyutlandırılmasını sağlamış ve bir siteye en fazla 3 reklam birimi kuralını koymuştur.

Adsense’e Nasıl Reklam Verilir ?
Eğer bir ürününz var ise ve bu ürünü belli bir kitleye ulaştırarak kar etme amacı güdüyorsanız Adsense size bu konuda yardımcı olabilir. Fakat Adwords demek daha mantıklı olabilir. Zira Adwords’te açtığınız bir hesap ile Adwords’e girip bütçenizi ve anahtar kelimelerinizi belirleyerek kısa sürede reklamlarınızı Google’da yayınlayabilirsiniz.

Adsense Ödememi Ne Zaman Alabilirim ?
Adsense’te ödeme almak için ilk öncelikle hesabınızdaki paranın 200TL’yi geçmesi gerekmektedir. Eğer 200 TL’yi geçmişse ve ilk defa ödeme alacaksanız Google size posta ile PIN gönderecektir. Postanın gelmesi konumunuza göre 2-4 hafta bazen daha fazla sürebilir. PIN geldikten sonraki 4 ay içinde PIN’i hesabınıza girmiş olmanız gerekir aksi takdirde reklamlarınız durdurulur.

Ödeme döngüsü örnek üzerinden daha iyi anlatılabilir. Örneğin Mart ayının 21’ine kadar 200TL’yi doldurduysanız, ödemeniz Nisan 21’i gibi yatırılacaktır.
 
"Adsense" refers to Google AdSense, which is an advertising program run by Google. It allows website owners and publishers to display targeted ads on their websites, and in return, they earn revenue when visitors interact with or click on these ads.

Here's how Google AdSense works:
  1. Application: Website owners and publishers apply for the Google AdSense program. Google reviews the website to ensure it complies with AdSense policies.
  2. Approval: Once approved, publishers can access the AdSense platform to create ad units and customize the appearance of ads to match their website's design.
  3. Ad Placement: Publishers place the generated ad code on their website where they want the ads to appear. AdSense supports various ad formats, including display ads, text ads, link units, and more.
  4. Ad Targeting: Google's algorithms analyze the content of the web page to display relevant and targeted ads. Advertisers bid for ad space through Google AdWords, and the highest bidder's ads are displayed.
  5. Revenue Generation: Publishers earn revenue when visitors interact with the ads, either through clicks or impressions. The earnings are based on a cost-per-click (CPC) or cost-per-thousand-impressions (CPM) model.
  6. Payment: Google AdSense pays out earnings to publishers on a monthly basis, usually after reaching a minimum threshold.
Using Google AdSense provides website owners with a way to monetize their content and generate revenue. It's a popular choice for many publishers due to its ease of use and the vast network of advertisers associated with Google.

If you have specific questions about Google AdSense or need guidance on its implementation, feel free to ask!
 
AdSense is an advertising platform created by Google that allows website owners to display targeted ads on their sites and earn revenue from clicks or impressions generated by those ads. It works by matching ads to the content of the website, ensuring that users see relevant advertisements. AdSense provides a simple and automated way for website owners to monetize their online content while also offering advertisers a wide reach and effective targeting options. It's one of the most popular advertising networks on the internet and has helped millions of website owners and businesses generate income and reach their target audience effectively.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst Alt