Tanıtım Ücretsiz işitme cihazı nasıl alınır

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

forumcubabu

Yeni Üye
İşitme cihazına ihtiyacınız varsa ancak bunu karşılayamıyorsanız, ücretsiz olarak bir tane edinmeniz için seçenekler vardır. Bu yazıda, Türkiye'de ücretsiz işitme cihazı nasıl edinileceğini tartışacağız. Her şeyden önce, ücretsiz bir işitme cihazı almak için uygunluk gereklilikleri olduğunu anlamak önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belirli engelli veya tıbbi rahatsızlıkları olan vatandaşlara ücretsiz işitme cihazı sağlamaktadır. Bunlar arasında 60 desibel veya daha fazla işitme kaybı olan, kulak çınlaması olan veya akustik nöroma tümörü çıkarılmış kişiler bulunur.

Bu uygunluk gerekliliklerini karşılıyorsanız, ilk adım bir Kulak, Burun ve Boğaz (KBB) doktoru veya uzmanı ile randevu almaktır. İşitme testi yapacak ve ücretsiz işitme cihazı için uygun olup olmadığınızı belirlemek için tıbbi durumunuzu değerlendireceklerdir. Eğer öyleyse, size uygunluğunuzu doğrulayan bir sağlık raporu vereceklerdir.

Bir sonraki adım, SGK ile sözleşmeli bir işitme cihazı merkezini ziyaret etmektir. Bu merkezler, uygun vatandaşlara ücretsiz işitme cihazı sağlama yetkisine sahiptir. Uygunluğunuzu kanıtlamak için tıbbi raporunuzu merkeze getirmeniz gerekecektir.

Merkeze geldiğinizde, bir işitme cihazı takılacak ve nasıl kullanılacağı ve bakımı konusunda talimatlar verilecektir. İşitme cihazı özel işitme ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre programlanacaktır. İşitme cihazınızı kaybederseniz veya hasar verirseniz, değiştirme için ödeme yapmanız gerekeceğini unutmamak önemlidir.

SGK'ya ek olarak, ihtiyacı olanlara ücretsiz işitme cihazı sağlayan kar amacı gütmeyen kuruluşlar da vardır. Bu kuruluşların kendi uygunluk gereksinimleri ve başvuru süreçleri vardır. Bu kuruluşlardan bazıları Türkiye İşitme Vakfı ve İstanbul İşitme Engelliler Vakfı'dır.

Sonuç olarak, uygunluk şartlarını karşılıyorsanız, Türkiye'de ücretsiz bir işitme cihazı edinmek SGK veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar aracılığıyla mümkündür. Bir KBB doktoru veya uzmanından tıbbi değerlendirme istemek ve bir işitme yardım merkezini ziyaret etmeden önce tıbbi rapor almak önemlidir. Ücretsiz bir işitme cihazı ile bireyler yaşam kalitelerini artırabilir ve çevrelerindeki kişilerle daha iyi iletişim kurabilirler.

Geri
Üst Alt