Tanıtım Yazısı Faydalı mı yoksa zararlı mıdır?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

samet

Kayitli Üye
  • Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar
  • Tanıtım Yazısının Faydaları
  • Tanıtım Yazısının Zararları
  • Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

Birçok web site sahibi, tanıtım yazısının ne olduğunu mutlaka duymuşlardır ancak ne işe yaradığını, nasıl kullanılması gerektiğini bilmeyenlerde az sayıda değil. Bu bakımdan tanıtım yazısı alırken dikkat etmeniz gereken birkaç noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle, tanıtım yazısı nedir? Ne gibi faydaları var, herhangi bir zararı var mı? gibi en çok merak edilen soruları yanıtlayarak başlayalım.

Tanıtım yazıları adından da anlaşılacağı üzere sitelerinizin farklı sitelerde tanıtılmasıdır. Bunun birçok faydası olduğu gibi eğer olması gerektiği gibi yapmazsanız zararlı tarafını daha iyi hissedersiniz.

Tanıtım yazısı üstünde çok durulması gereken bir konu. Backlinklerden farkı, backlinkler birkaç ay içerisinde silinir gider ancak tanıtım yazıları böyle değildir, senelik hatta ömürlük bile kullanabilirsiniz. Etkisi çok büyüktür.

Tanıtım Yazısının Faydaları

Tanıtım yazısının backlinklerden farkını açıkladık. Şimdi gelelim tanıtım yazılarının yararlarına.
  • Tanıtım yazıları sayesinde Google botları web sitenizi çok daha fazla ziyaret ederi.
  • Ciddi sitelerden alınan tanıtım yazıları ile arama motorlarında çok ciddi bir yükselişe geçersiniz.
  • Ziyaretçi sayınız artar.
  • Sitenizin, markanızın insanlar arasında çok daha fazla yayılmasını sağlar.

Tanıtım Yazısının Zararları

Asıl üstünde durmanız gereken konu bu. Çünkü herkes faydalarına odaklanarak aksi durumda yaşanacak olumsuzlukları göz ardı etmekteler. Herkesin düştüğü en büyük hataların başında tanıtım sayısının fazlalığı geliyor.

İçerikten fazla tanıtım yazısı alanlar oluyor ya da tek seferde çok sayıda tanıtım yazısı alımı gerçekleştirerek sitelerine zarar veriyorlar. Nedir bu zararlar diyebilirsiniz. Cevabı basit, Google Sandbox. Google sitenizi filtreler sonra uğraşır durursunuz. O yüzden tanıtım yazısı alırken abartmadan ve içeriğinize oranla almalısınız. Genel bir kanıya göre 1/5 kuralı var. Örneğin 100 içeriğiniz varsa 20 tanıtım yazısı alabilirsiniz. Daha fazlası zarar verir.

Ayrıca tanıtım yazısında kullanılacak resimleri kendi sunucunuzda barındırmanızda büyük fayda var. Çünkü resim adresini eklediğiniz takdirde kötü niyetli bazı kişiler tarafından Hacklink’e,maruz kalabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geldik meselenin en önemlisine. Tanıtım yazısı alırken pek çok noktaya dikkat etmek gerek. Bu dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayacak olursak;

• Sitenin PA değerine önem verin, düşük olan siteleri tercih etmeyin.
  • Sırf tanıtım yazısı alan sitelerden uzak durmalısınız
  • Aynı sektörde olmalısınız. Örneğin haber siteniz var ve gidipteyemek tarifleri sitesinden tanıtım yazısı alırsanız olmaz, bir işe yaramaz.
  • Rakiplerinizden tanıtım yazısı almaya özen gösterin. Asıl önemli olan nokta bu.
  • Yüksek hitli siteleri tercih edin. Düşük hite sahip siteler size bir fayda sağlamaz, unutmayın öne çıkmak istiyorsunuz.
  • Alexa sıralaması düşük olan siteleri tercih edin.
  • Site mutlaka aktif yani güncel olmalı. İçerik üretmeyen, sadece tanıtım yazısı alan sitelere hiç bulaşmayın.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır

Tanıtım yazısı yazarken çok dikkatli olmalısınız. Klasik makale yazarlığına benzemez, sitenizin geleceğini belirleyecek desek yeridir. Bir kere kötü intiba bıraktınız mı toparlaması zor olur. Bu bakımdan tanıtım yazısı yazarken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus var. Bunları sıralayacak olursak;

• Sıkıcı bir dille yazmamaya özen gösterin.
  • Link sayısını sakın abartmayın. Maksimum 3 link vermeye çalışın.
  • Anahtar kelimeler kalın yazılmalı ve H etiketleri mutlaka kullanılmalı.
  • Tanıtım yazısında kelime sınırı minimum 200 olmalı. Tabi daha fazla olursa daha etkili olur.
  • Mutlaka resimler girilmeli ve resimlere etiketler eklenmeli.
  • Anlatım bozukluğuna ve noktalama işaretlerine çok dikkat edin.

Evet tanıtım yazısı hakkında genel bilgileri sıraladık. Tanıtım yazısı nedir, faydaları nelerdir, zararları nelerdir, tanıtım yazısı alırken nelere dikkat etmeli ve tanıtım yazısı nasıl yazılır gibi konulara değindik. Bundan sonrası sizin uygulamanıza kalmış. Elimizden geldiğince tüm ayrıntılara girmeye çalıştık. Yazmış olduğumuz bu maddelere dikkat ederseniz bir problem yaşamazsınız.

Alıntı: wp eklentileri

Çok değerli bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.
Bir çok kullanıcıya fayda sağlayacaktır.

Geri
Üst Alt