Smf Veri yedekleme ve Geri Yükleme

mustafa

Kayitli Üye
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
79
Tepkime puanı
8
Puanları
8
Yaş
53
Server tarafında son kullanıcı olarak önce "PhpMyadmin" aracılığı ile DB yedekleyelim

"PhpMyadmin" => 1-Yedeklemek istediğiniz DB seçin, 2-Dışa Aktar tıklayın, 3-Sıkıştıma olarak gzip kullanın.(Büyük veritabanlarında işinize yarıyacaktır). 4-Çıktı işlemini tamamlayın. 5-Ftp araçılığı ile dosyalarınızı yedekleyin.6-Mysql db'nizin charset MyISAM uzantı mantıklarını öğrenin.

Bu işlemden sonra artık hazırsınız.
İşlemlerin devamını Pc'mize Local sunucu kurarak devam edicez.
-> Localhost kurulumu XAMP yada Wamp Server
Wamp PHP sürümü seçme seçenekleri mevcut.Server tarafındaki Php sürümünüz ile eşitleyebilirsiniz.
Localhost kurulumu yaptıkdan sonra veya Alternatif bir sunucu ile deneme yapabilirsiniz.

"Localhost veya Yeni bir sunucu" ->
1->Phpmyadmin açın ve yeni bir veritabanı oluşturun.
2->Charseti yüklemek istediğiniz .sql dosyasıyla aynı olarak belirleyin.
3->İçe Aktar sekmesini seçin ve zipli.sql seçin ve yükleme işlemini tamamlayın.
Not:(Çok fazla beklediniz ve db güncellenmediyse ; Dosya boyutu büyük ise php.ini ayarlarından set_time_limit() bekleme sürenizi arttırın.Aynısı real sunucunuz içinde geçerli olucaktır.Veya Dosya boyutu ile sıkıntı için php.ini upload_max_filesize = 10M ,post_max_size = 10M)
4-> İşlem tamamlandıktan sonra Simplemachines Forum 0 kurulumu indirin ve Wamp için www klasörü Xamp için htdocs içine yeni klasör oluşturarak Smf kurulumu içine atın.
5-> Yedekleme yaptığınız settings.php yi Local klasöründeki 0 kurulum içindeki settings.php ile değiştirin.
6-> Ayarlari_onar.php Resmi site geliştirme ekibinin github linki https://github.com/SimpleMachines/tools Burda repair_settings.php Eğer sonuca ulaşamazsanız bizdeki https://smf.konusal.com/index.php?action=downloads;sa=view;down=19 ulaşarak deneyin.
7-> ayarlari_onar.php Local klasörünüze atın ve çalıştırın. Farklı olan uzantı ve Url dosya yardımı ile değiştirin. Local denediğimiz için db password : boş bırakın.
8-> Kayıt edin.

Bu kadar.Eğer hata alırsanız örk: belirtilen dosya bulamıyor ise Yedeklediğiniz Dosya kısmından isteneni ekliyerek düzeltin.
Phpmyadmin aracılığı ile DB'nizdeki (ön_eki){db_prefix}settings Seçin ve satır sayısını 500 ile değiştirin ve Tekrar dosya yollarını gözden geçirin.Değişmemiş yolları elle düzenleyin.

İşlem tamamdır.İlerki zamanlarda resim eklenicektir.

Aynı sitenizi yedeklemek ve yüklemek istiyorsanız sadece Yedeklediğiniz dosyaları atmanız ve ayarlari_onar.php Çalıştırmanız yeterlidir.
Server kullandığı Php sürümü Mysql sürümüne dikkat edin.Herhangi bir hata bunlardan kaynaklanır.Önemli Bilgilendirme: Sql dosyasını açtınız yada Yedeklemeyi yaptınız ama Karakter sorunu ile karşılaşıyorsanız. Notepad++ ile Kodlama türünü UTF8 vb. seçmeniz durumunda sorununuz düzelebilir.Düzelmese bile CTRL+F tuşu ile "tümünü değiştir" seçeneği ile gerekli karakterleri geri alabilirsiniz.
DB karakter sorunu için bir diğer öneri ise Phpmyadmin SQL kodu çalıştırarak halledebilirsiniz.Aşadaki yorumu inceleyebilirsiniz.

Konu https://smf.konusal.com Dan CeeMoo beyden alıntıdır Ben Yararlandım kendisine teşekkür ederim paylaşmak istedim ihtiyacı olan yararlansın diye.
 
Hocam paylaşım için teşekkürler lakin ufak bir ayrıntıya değinebilirsem belki faydam dokunur.

Wampserver'da Phpmyadmin'de 360 saniye limiti hatasını php.ini dosyasına müdahale etmeden de yapabiliriz.

C:\wamp64\alias\phpmyadmin.conf dosyasını açıp kodları aşağıdaki gibi yapıp server'ı yeniden başlatabilirsiniz.
Kod:
# To import big file you can increase values
  php_admin_value upload_max_filesize 512M
  php_admin_value post_max_size 512M
  php_admin_value max_execution_time 900
  php_admin_value max_input_time 900
</Directory>
 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst