Merhabalar, yardımınıza ihtiyacım bulunmaktadır.

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

emrehandilekci

Kayitli Üye
Bir süredir SMF kullanıcısıyım. Site kurulumunda bir takım bilgiler edindim. Ama tam olarak PHP kodlama diline hakim değilim. Bilenlerin birazcık yardımına ihtiyacım vardır.

Ben yeni başladım ve yeni giriştim bu işe. Bu börü temasından ulaştım bu siteye. Bazı temaları en azından editleyerek istediğime ulaşmak istiyorum ama olmuyor. Editlemeye kalksam da istediğim komutları pencereleri neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yani öğrenmeye kalksam da çok uzun sürecek diye düşünüyorum. Bir mühendislik sitesi benimkisi paylaşım platformu.

Bu siteyi gördüğümde düşündüğüm ilk şey kesinlikle bana çok yatkın bir tema. İstediğime, amacıma uygun. Sade, göze hitap eden ve üstüne programlanabilir... Yani böyle bir temayı üretebilmek zor mudur? Veya bu temayı üreteceğim diyelim. Bunları üretebilmem için çok programa, bilgiye sahip olmam gerek mi?

Misal şunu da merak ediyorum. Bu sitedeki tema da sağ üste bir duyuru segmenti yerleştirmeyi istedim. Yapması zor mudur? Veya Bunun gibi şeylerde. Daha önce çok kez CSS tasarımında oynamalar yaptığım için neyin nerde olduğunu anlayabiliyorum CSS te. Ama PHP çok karışık geliyor.

Sizlerin bana verebileceği tavsiye nedir? Yani ben istediğim şeye nasıl ulaşabilirim en basitinden en azından. Yardımcı olur musunuz? Son olarak ben ücret konusunda sıkıntılıyım. Yani kazancım yok bu yüzden ücretli dahi olsa gücüm yetmiyor. Çünkü aynı zamanda wordpresste kullanıyorum 2 platformum var. WP temaları 60 dolardan başlıyor en ucuz. Böyle bi şeye imkanım yok gücüm yetmez. Birde SMF'den tema almaya kalkarsam çok zor. Bu yüzden istediğim şeyleri nasıl yapabilirim, nasıl ulaşabilirim.

Merhaba evet smf to php smf'de bir şeyler yapmak için php gerekli ama smf aynı zamanda bir açık kaynak kodlu bir sistem Bünden dolayi bilen bilmeyene yardım eder öğrenen e kadar siz takıldığı'niz yerde sorun yardım edelim elimizden geldiği kadariyla.

orhan' Alıntı:
Merhaba evet smf to php smf'de bir şeyler yapmak için php gerekli ama smf aynı zamanda bir açık kaynak kodlu bir sistem Bünden dolayi bilen bilmeyene yardım eder öğrenen e kadar siz takıldığı'niz yerde sorun yardım edelim elimizden geldiği kadariyla.

Biraz aradıktan sonra istediğimi kesinlikle bulduğumu düşünüyorum Orhan bey. Bu çalışmanın üzerinde düşünebilirim. Çalışabilirim. Zaten bu benim istediğime tam anlamıyla uygun gözüküyor.

https://demo.smftricks.com/index.php?theme=105

Böyle bir temaya nereden nasıl başlayabilirim. İlla ki bu olacak demesem bile bu tür bir temayı yapmak için nasıl başlayabilirim. Benim amacıma ve istediğime tam anlamıyla uygun diyebileceğim bir tema.

Merhaba [member=2]orhan[/member] hocam [member=431]emrehandilekci[/member] bey lütfen premium telif hakları olan temaları bu platform da düzenlemeyin anlayışınız için teşekkürler.

cakal' Alıntı:
Merhaba [member=2]orhan[/member] hocam [member=431]emrehandilekci[/member] bey lütfen premium telif hakları olan temaları bu platform da düzenlemeyin anlayışınız için teşekkürler.

Hayır hocam hayır. Bu tema üzerinden düzenleme yapmıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Ben ne tür bir tema istediğimi anlatabilmek adına paylaşımı gösterdim. Telif hakkını tabiki de göz ardı edemeyiz. Yani bu şekilde bir temayı yapmak istiyorum ve hiç bir bilgim yok. Bu yüzden nasıl nereden başlayabilirim diye fikir almak adına paylaştım. :)

Çünkü site içindeki bu anasayfasında bulunan kayar perde eklentisi. Sağ tarafta bulunan bölme eklentileri benim işime çok yarayacak şeyler. Yani bunlarda normal temalarda yok. Bu yüzden. :)

Merhaba ben bir taslak sunarim kisa zamanda gerisini birlikte düzenleriz.

Tema Börü temasi Tema Linki indirdikten sonra renklerini kendinize göre düzenleyin.

emrehandilekci' Alıntı:
Orhan hocam çok teşekkürler sağolun. Edit yaparken bilemediğim yerleri danışabilir miyim müsaadenizle ?
takildiğiniz yerde sorun ben yaada arkadaşlar yardimci oluruz.

Ads-z.jpg

Orhan hocam yapamadıklarımı bilemediklerimi derledim. Hepsini bir arada sorayım dedim. Bu sayede mantığını da anlamış olurum. Hangi kodlar nerede kullanılıyor.

+ Bu beyaz renkle gösterdiğim adres yazısını beyaz renkli yapmak istiyorum. Altına çizdiğim boş beyaz çubuğun olduğu yerede ona ait küçük bi yer olsun istiyorum boşlukta durarak karışıklık oluşturmasın diye. Hani o çubuğu aşacak durumda olursa da "Benim Forum/..../X Konusu/Konu Başlığı" şeklinde ... diyerek küçültsün istiyorum. Kodlardaki yerini bulamadım Orhan bey.

+ Siyah renkli dikdörtgen de O mor yazının beyaz olmasını istiyorum. O bölüm açıkken üstüne geldiğimde butonun rengi yine farklı olsun istiyorum. Kodlarda yerini bulamadım. O konuda yardım isteyecektim.

+ Mümkün müdür bilmiyorum hocam ama birde bu üye giriş bölümünün yerini değiştirebilir miyim? Logoyu büyülttüğüm için menü alakasız yerden açılıyor profile tıklayınca.  Üye giriş yerini ve menüsünü, ana menüye sağ köşeye ya da başka yere yerleştirebilir miyim? Onu değiştrebilirsem logoyu ortalamayı düşünüyorum. Nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Bu kodlarla ilk defa çalışıyorum. Hangi komutlar nereleri belirtiyor bilmiyorum dolayısıyla.

+ Yeşil renkli dikdörtgen banner arkaplan resmi hakkında olacak. Koyduğum arkaplanın arkadan transparana yakın şekilde gözükmesini istiyorum. Yani demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum. Resim arkadan gözükecek ama kendi renkleri değil resim sadece belli olsun istiyorum. Aşağı doğru azalarak. Mümkün olur mu bilmiyorum. Nasıl yapacağımı ve kod yerini de bulamadım.

+ Kırmızı renkli yerde ise haberlerin olduğu kısım gibi arkası beyaz ve kenarları elips (yuvarlak) şeklinde yumuşak geçişli olsun istiyorum. Yumuşak geçişli olmasa da haberler bülteni gibi arkası beyaz olmasını isterim. Oranın kodu nasıldır anlayabilirsem başka sekmeler de eklemeyi düşünüyorum.

+ Aşağı turuncu kısımdaki yerde ise en alttaki o site bilgilerinin yazdığı kısıma bir yer eklemek istiyorum. Normal sitelerde olduğu gibi menülü hakkında, iletişim, politikalar... kısmı gibi bir menü ve açıklama sekmesi koymak istiyorum yanyana.

+ Birde son olarak hocam bu webtiryakideki gibi son gönderilenler sekmesi var biliyorsunuz. Bu son gönderilenler sekmesi yerine oraya kayar perde yerleştirmek veya bi duyuru sekmesi eklemek istiyorum. Öne çıkan haber başlıkları olur hani normal sitelerde. Onun gibi.. Bu kodu nereye ve nasıl yerleştirmeliyim?

[member=2]orhan[/member] hocam derleyip yazmak istedim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1.nolu soru
index.css en alta ekle

Kod:
#header_ust span {
    color: #f8f9fa;
}

altına yeni bir div oluşturmak icin tanim yapmamız gerek onun yerine

5561 sıradaki kodu bununla değişin

Kod:
.p-header {
    background: #667eea;
    background: -moz-linear-gradient(left, #667eea 0%, #764ba2 100%);
    background: -webkit-linear-gradient(left, #667eea 0%,#764ba2 100%);
    background: linear-gradient(to right, #667eea 0%,#764ba2 100%);
    filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient(startColorstr='#667eea', endColorstr='#764ba2',GradientType=1);
    padding: 30px 30px 0px;
}

2.nolu sorunu ilk kodla çözdük

3.sorunuz menü özel bir kodlamadir bunu değişmek responzive özelliğinden vaz geçmek olur onun yerine logonuzu düzenleyin.

4.nolu sorunun cevabi yanlış anlamadıysam 5561 sıradaki koda bunu ekleyin

Kod:
    opacity: 0.5 !important;

5.nolu sorunun cevabi 5459 nolu kodu bununla değişin

Kod:
.box {
    margin-bottom: 10px;
    background-color: #ffffff;
    padding: 2px 5px 5px;
    border-width: 1px 1px 1px;
    border-style: solid;
    border-color: #eeeeee;
    box-shadow: 0 2px 2px rgba(0,0,0,0.06);
    border-radius: 2px;
}

son iki isteğiniz icin özel kodlama yapılması gerek temada onun icinde bu vurus olay,inin bitmesi lazim ki ben türkiyeye döneyim pc tr de maalesef burdan yardim edemem diğer arkadaşlar ilgilenir belki.

[member=2]orhan[/member] hocam yine de çok teşekkür ederim sağolun. Bu yardımlarınız bile benim için gerçekten çok işime yaradı. Allah razı olsun. Arkadaşlardan bilen varsa yazabilirler. :)

Tekrardan merhabalar arkadaşlar. [member=2]orhan[/member] Sevgili Orhan hocam yine sizlere sorum olacaktı müsaadenizle. Uzun süredir kullanımdayım ve memnunum. Arşivlerimi tamamladığım için artık kullanıma hazır hale gelmesi gerek ve yeniden müsaadenizle sorularımı ileteceğim. Ben ayarlamalarımın neredeyse hepsini bitirdim. Site son görünümüne kavuştu diyebilirim. Ama yine ufak tefek halledemediğim yerleri var onları sizlere iletiyorum.

1) Temada farkettiğim bi nokta varki yüklenirken 5 çizgi ve çizgide kayan mor renk oluyor. Dediğimi anlamışsınızdır sanırım. Bunun kodu nerede hocam. Oraya logomu ve yüklenme rengi ile işte animasyonunu değiştirmek istiyorum zor değilse yükleniyor... gibi bi yazı koymak istiyorum. Yine dediğim gibi öğrendim ama bilemediğim yerleri var.

2) İkincisi hocam bu menü görünümü baya klasik duruyor onu değiştirmek istiyorum. Biraz daha hitap eden ve görünüşü güzel bir menü oluşturmak istiyorum. (Arkaplan rengi, yazı stili vs.) Alta resim ekliyorum.

menu1.jpg

Ve buraya ekleyim burayla ilgili yapamadığım bir yer daha var. Oda menüyü aşağı kaydıracağım height komutunu bulamadım. Header resminin bitişi ile bitişik çünkü hocam.

3) Bu alttaki resmin görünüşlerinde bi sorun var hocam. Soldakinde ben bi hata yapmış olabilirim. Emin değilim.

menu2.jpg

4) Hocam burda bi önceki istediğimi size anlatamamıştım. Benim istediğimi bu site üzerinden görsel şekilde örnek verebilirim. Belki yapması zor olabilir hocam danışayım sizlere. Burda daha güzel ve derli toplu durması için bu şekilde arkası beyaz bi arkaplan yerleştirmek ve bu adres kısmına ait bi yer kodlamak istemiştim hocam.

menu3.jpg

5) Birde  benim sitemde mobil görünümünde bi hata var hocam. Onunda sizlere resmini ekleyeyim. Haber kısmı sitenin un sonunda aşağıda gözüküyor.

menu4.jpg

Ben yanıtlamaya çalışayım orhan hocam  8) baya bir meşgul

1.-soru temanın images dosyasında loader.svg dosyası var onu düzenlemeniz gerek bunu İnternet,ten araştırtıp yapa bilirsiniz.

2.- soru Buradan Buradan bakarak yapa bilirsiniz

Ve buraya ekleyim burayla ilgili yapamadığım bir yer daha var. Oda menüyü aşağı kaydıracağım height komutunu bulamadım. Header resminin bitişi ile bitişik çünkü hocam.

Kod:
#admin_menu {
    min-height: 2em;
    padding-left: 0;
}

3.-soru 1.sorun bu koddaki renk ayar ini düzenleyin

Kod:
h4.catbg, h4.catbg2, h3.catbg, h3.catbg2, .table_list tbody.header td.catbg {
    background: #fff;
    /* padding: 0 5px; */
    /* text-shadow: -1px -1px 1px rgba(0,0,0,0.2); */
    /* box-shadow: 0 1px 0 #495057 inset; */
}

2.no ekran çözünürlüğüyle alakalı bir durum.

4.- soru Beni aşar orhan bey cevaplar.

5.- soru verdiğiniz örnek site demo sunada aynisi yani alta siz üstemi istiyorsunuz?

cakal' Alıntı:
Ben yanıtlamaya çalışayım orhan hocam  8) baya bir meşgul

1.-soru temanın images dosyasında loader.svg dosyası var onu düzenlemeniz gerek bunu İnternet,ten araştırtıp yapa bilirsiniz.

2.- soru Buradan Buradan bakarak yapa bilirsiniz

Kod:
#admin_menu {
    min-height: 2em;
    padding-left: 0;
}

3.-soru 1.sorun bu koddaki renk ayar ini düzenleyin

Kod:
h4.catbg, h4.catbg2, h3.catbg, h3.catbg2, .table_list tbody.header td.catbg {
    background: #fff;
    /* padding: 0 5px; */
    /* text-shadow: -1px -1px 1px rgba(0,0,0,0.2); */
    /* box-shadow: 0 1px 0 #495057 inset; */
}

2.no ekran çözünürlüğüyle alakalı bir durum.

4.- soru Beni aşar orhan bey cevaplar.

5.- soru verdiğiniz örnek site demo sunada aynisi yani alta siz üstemi istiyorsunuz?

Hocam yanıtınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Evet normal sitedeki gibi üst kısımda gözükmesini istemiştim. :)

[member=2]orhan[/member] Orhan hocam bu konuda da 2. sayfada bahsettiğim bir menü var. cakal hocam oraya 2. soruda yazmış. Buradan bakarak oluşturabilirsiniz diye. Bu gösterdiğim menünün CSS dosyasını bulamadım hocam. O görünümünü nerden değiştireceğimi. Edit yapabileceğimi. Dün bahsettiğim size sormak istiyorum dediğim 2. konu buydu.

Geri
Üst Alt