Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe AI Kullanımı

cakal

Yönetici
Administrative
Katılım
5 Ara 2018
Mesajlar
273
Puanları
18
Konum
izmir
Web sitesi
webtiryaki.com
Lojistik işinizde Yapay Zeka'yı (AI) kullanmak ister misiniz?

Burada, bu forumda, tüm bu soruların cevaplarını alacaksınız. Hadi başlayalım!

Artificial Intelligence (AI) and Machine Learning Yani Yapay Zeka (AI) ve Makine Kulanimi etrafındaki heyecan artmaya devam ediyor ve ticari uygulamalar oldukça etkileyici. Günümüzde, iş liderleri AI'yı organizasyonlarının iş akışlarına ve karar alma süreçlerine entegre etmeye çalışıyor.

Devam etmeden önce, AI ile ilgili bazı istatistiklere bakalım:
  • AI teknolojisi, iş verimliliğini % 40'a kadar artırabilir (Accenture)
  • 2000'den bu yana AI başlangıç sayısı 14 kat arttı . (Forbes)
  • AI , Amerikan işlerinin yüzde 16'sını otomatikleştirecek . (Forrester)
  • İşletmelerin yüzde 15'i AI kullanıyor , yüzde 31'i gelecek 12 ay için gündemleri olduğunu söylüyor (Adobe)
 

Bu nedenle, AI kullanımının zamanla ve makine öğrenme hizmetlerine duyulan ihtiyaçla artacağı açıktır. Yazılım şirketleri tarafından manifoldlar artacaktır.

Şimdi bu şaşırtıcı teknolojinin, lojistik ve ulaştırma endüstrisindeki yapay zeka (AI) kullanımlarından bazılarını tartışalım.

Lojistik Sektöründe AI Kullanımı
AI'nın Gelişmiş Depolar Yapması
Çeşitli e-ticaret firmaları, ürün ve paketleme işlemlerini otomatikleştirmek için robot kullanma sürecini çoktan başlattılar. Robotlara, bir ürünü paketleyecek ve teslimat gereksinimlerine göre sıralayacak şekilde talimat verilmiştir.

Depolar, içindeki iç süreçleri otomatikleştirmek ve birbirine bağlamak için Yapay Zeka kullanır. En uygun performans için coğrafi kodlama ve konum bulma zekası gibi çeşitli gelişmiş yöntemler kullanılmaktadır. B2B ve B2C sektörleri, araç tahsis etmek ve otomobiller için en iyi rotayı seçmek için AI özellikli sistemler kullanıyor.

AI, En Hızlı Teslimat Rotasını bulmada yardımcı olur

Lojistik sektörü büyük bir seyahat eden satıcı sorunuyla karşı karşıya. Burada en büyük sorun, ürünü müşteriye ulaştırmanın en kısa yolunu bulmaktır. Bu nedenle, teslimatı tamamlama görevi ile ilgili bilgiyi analiz etmeye ihtiyaç vardır.

Müşteri için kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmak, buradaki son mil teslimatıdır. Bir müşteri bir sipariş verdiğinde, bir yönetici ona bakacak ve işleyecektir ve daha sonra sahip oldukları verilere dayanarak teslimat için Tahmini Varış Zamanı vermeleri gerekir. Bu verileri yönetmek gerçekten çok zor.

Burada Yapay Zekanın rolü devreye giriyor. Bu teknik, en karmaşık veri setini etkili bir şekilde kullanma potansiyeline sahip. AI kullanarak, veri platformlarından yararlanmanız ve modelleri düzenlemek amacıyla veri kümeleri oluşturmanız kolay olacaktır.

Çoğunlukla, veri desenleri tahmine dayalı analize dayanır. Ayrıca, son mil teslimatı için AI özellikli dronların kullanımı dünyanın çeşitli yerlerinde görülebilir.

Sesli Asistanlar 

Amazon'un Alexa, müşterilerin lojistik ortağı DHL ile verdikleri siparişleri takip etmelerine yardımcı olan bir Ses asistanının bir örneğidir. Bir müşteri, Alexa'ya paketi hakkında bilgi verir ve Alexa, ürünün tam yerini belirtir.

Ayrıca, bir müşteri paketle ilgili sorunlarla karşılaşırsa, Alexa çağrıları kurye müşteri desteğine yönlendirebilir. Ayrıca, 

AI'nın Taşımacılık Sektöründe Kullanımı
Kamu güvenliği

Yapay Zeka sayesinde, taşımacılık sektöründeki şirketler hizmetlerini kullanırken halkın güvenliğini sağlamak için. Suç verilerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi ile, toplu taşıma araçlarını kullanan kentsel alanda vatandaşların güvenliğini artırmak mümkündür.   

Ayrıca, polisin vatandaşlarını devriye gezdirerek ve güvende alarak verimlerini arttırmasına yardımcı olacaktır.

Özerk Araçlar

Günümüzde, kendi kendini süren otomobil, taşımacılık sektöründe yeni bir terimdir. Bu araçlar, yolda çalışmak ve hesaplanmış kararlar almak için çeşitli Yapay Zeka tekniklerini kullanır.

Bu özerk araçlar karayollarında kaza sayısını azaltmak ve verimliliği artırmak için büyük bir fırsat olarak ortaya çıkıyor.

Yaya güvenliği
Yapay Zeka potansiyelinin yardımıyla, yayaların veya bisikletlilerin yolunu tahmin etmek oldukça kolaydır. Bu sonuçta kaza sayısının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ulaşım kullanımını artıracaktır.

Trafik Akışını Kontrol Et
Trafik akışı taşımayı büyük ölçüde etkiler. Trafik akışı verilerinde yapay zeka kullanılıyorsa, etkili trafik düzenine neden olur. Ayrıca, tıkanıklığı önemli ölçüde azaltacaktır.

Ayrıca, gerçek zamanlı izleme ve AI özellikli trafik ışığı algoritmaları kullanarak daha yüksek ve daha düşük trafik düzenlerini etkili bir şekilde yönetmek mümkündür. Bununla birlikte, bu teknik, en uygun zamanlama ve rotalama için toplu taşıma araçlarında da kullanılır.

Daha İyi Planlama ve Karar Verme
AI bir nakliye şirketine planlama prosedürünü basitleştirmesinde yardımcı olabilir. Karayolu yük taşıma sistemi Yapay Zeka ile hacimlerini tahmin etmek için doğru tahmin teknikleri kullanabilir.

Ayrıca, Yapay Zeka ile ulaştırma endüstrisi için çeşitli karar verme araçları tasarlanabilir. Gelecekte şirketler tarafından yapılan yatırımlara etkin bir şekilde etki edecektir.

Sonuç
AI'nın lojistik ve taşımacılık sektörünüze nasıl yardımcı olabileceği konusunda oldukça açık olmalısınız.ve bunun için bir yazılım geliştirme şirketine ihtiyacınız var  Bu endüstriler için yazılım geliştirmede uzmanlaşmıştır.

Özerk araçlar ulaştırma endüstrisi için oldukça faydalıdır. Ayrıca, seslendirme asistanları lojistik sektörüne büyük hizmet etmektedir.

AI'yı işinizde kullanmak istiyorsanız, Yapay Zeka üzerine çalışan bir firma ile iletişime geçebilirsiniz. Herhangi bir geri bildirim veya öneriniz varsa, lütfen aşağıda bir yorum bırakın.   
 
Üst Alt