Kripto Paraların Önemi

kahan

Yeni Üye
Katılım
29 Tem 2019
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
1020
Para ilk önce bir mübadele aracı olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde bir iktisat politikası aracı haline
de gelmiştir. Merkez Bankalarının kuruluş gayelerinin başında, para piyasalarında istikrar için politika
üretmesi vardır.
Fiziksel olarak miktarları kontrol edilen ve basımı merkezi bir kurum tarafından yapılan paraya
alternatif olan kripto paralar son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Farklı isimlerle binlerce kripto
para çeşidi bulunmaktadır. Üstelik kripto paraları fiziksel paraya alternatif olarak kullanan dev
kuruluşlar da bulunmaktadır.
İnternet üzerinden dağıtılan ve bir yatırım aracı olarak da kullanılan kripto paraların dünya da fiziksel
paralardan bile daha değerli olduğu görülmektedir.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para olarak bildiğimiz para birimleri Türk Lirası, Dolar, Japon Yeni gibi bir para sistemidir. Bu para birimlerinden genel olarak farkı olarak, dijital kripto paranın oluşturulma amacıdır. Amacı ise belli kriptografi prensipleri sayesinde piyasada mümkün kılınan bir işlem ile dijital veri mübadelesi sağlamaktır. Dijital ortamda kriptografinin kullanım amacı ise para işlemlerinin güvenilirliğini arttırmaktır. Yeni dijital kripto paraların oluşturulmasını kontrol etmektir. Genelde yarışmalarda sıkça karşılaşılan bir soru olarak gelen, ilk Kripto Para, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Yüzlerce farklı dijital kripto para bulunur ve kullanımdadır. Bunlar genelde Bitcoin’e “alternatif kripto para” olarak isimlendirilir.
Günümüzdeki Piyasalara Etkisi
Dünyadaki hükümetlerin para biriminin değerini belirlediği merkezleri bulunur. Fakat bu olay dijital kripto para birimlerinde farklıdır. Merkez bankaların aksine, şuan dünyada yer alan hiçbir hükümetin dijital kripto para birimlerinin üstünde en ufak kontrolü yoktur. Söylenilen gibi bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkezi kesinlikle yoktur.

 

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren webtiryakin.com 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Geri
Üst