Kaç tane Googlebot / Google web tarayıcısı var?

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ali

Moderator
Web sitesi
webtiryaki.com
Dokuz farklı Google web tarayıcısı türü vardır.

• Googlebot (Google Web araması)
  • Google Smartphone
  • Google Mobile (Özel telefon)
  • Googlebot Görüntüleri
  • Googlebot Videosu
  • Googlebot Haberleri
  • Google Adsense
  • Google Mobile Adsense
  • Google Adsbot (açılış sayfası kalite kontrolü)

Her birinin ayrıntılarını görmek istiyorsanız, Google tarafından sağlanan Google tarayıcılarının yardım sayfasını ziyaret ettiğinizden emin olun (Kullandığı her web tarayıcısının ayrıntılarını listeler).

Googlebot Kullanıcı Aracısı nedir?

Birkaç Googlebot olduğu için, aslında birkaç Googlebot Kullanıcı Aracısı var, hadi ana olanlara bakalım:

Googlebot (Google web araması)

Kullanıcı aracısı adları: Googlebot

Kod:
Mozilla / 5.0 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: //www.google.com/bot.html)

Googlebot Smartphone

Kullanıcı aracısı adları: Googlebot

Kod:
Mozilla / 5.0 (iPhone; Mac OS X gibi CPU iPhone OS 8_3) AppleWebKit / 600.1.4 (GHTO gibi KHTML) Sürüm / 8.0 Mobil / 12F70 Safari / 600.1.4 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: // www .google.com / bot.html)

Googlebot Görüntüsü

Kullanıcı aracısı adları: Googlebot-Image (Googlebot)

Kod:
Googlebot-Image / 1.0

Googlebot Videosu

Kullanıcı aracısı adları: Googlebot-Video (Googlebot)

Kod:
Googlebot-Video / 1.0

Aynı şekilde yandex, bing, duckduck go gibi arama motorlarının da botlarının tanıtılması iyi olacaktır.

Ben yandex'in "yandexbot" olduğunu biliyorum.

Bu arada bir elemine yapıltığı taktirde "googlebot" olarak kullanılması google'ın kullandığı tüm crawler'ları etkileyecektir. Örnek veriyorum, siteye yalnızca google'ın girmesini istiyorsunuz başka kimse girmesin istiyorsunuz bu durumda htaccess ile gerekli ayarlamaları yaparak sadece "googlebot" müsadesi ile google'ın tüm bodlarına müsade etmiş oluyorsunuz.

Geri
Üst Alt