Welcome to our community

Be apart of something great, join today!

Example

Etkili Bir Video Pazarlama Stratejisi Oluşturma

samet

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ara 2018
Mesajlar
52
Tepkime puanı
0
Puanları
6
2019, bir video pazarlama stratejiniz yoksa, zaten geride kalmışsınız. Markanızın başarılı olması için video artık sadece yardımcı değil, bir zorunluluktur.
Video, herkese uyan tek bir ürün olmadığından, pazarlama planınıza kolayca ekleyebilir ve hedef kitlenize ve hedeflerinize uyarlayabilirsiniz. Videonun gösterebileceği tüm avantajlarla, yalnızca planlarınızda yer açmak için bir anlam ifade ediyor. Rastgele video içeriği yapmaya başlamadan önce geride kalmayın ve stratejinizi hemen alın.

2019'da Video Neden Bu Kadar Önemli?
Geçmişte, metin gönderileri çevrimiçi bir norm olabilirdi, ancak yıllar boyunca iletişim biçimimiz çok daha görsel hale geldi. Bu da sadece tesadüf değil. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde görüntü ve video içeriği oluşturmak daha kolay hale geldi. Örneğin, video yapım araçları her yerde ve harika sonuçlar üretebiliyor. Videoları çevrimiçi olarak yayınlamak ve paylaşmak da geçmişte olduğundan çok daha kolay hale geldi ve insanları daha çok yapmaya teşvik etti.

Pazarlamacılar, uzun bir metin yazısı yerine, izleyicileri ile iletişim kurmak için video kullanmayı tercih ettikleri zaman ne yaptıklarını da biliyorlar. Videonun görsel olarak daha çekici olduğunu söylemek yeterince kolay, ancak istatistikler bunun etkisinin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Aslında, pazarlamacıların% 93'üSosyal medyada yayınlanan bir video ve işlerin% 72'si sonucunda yeni müşteriler edinmişvideo içeriğine iyileştirilmiş dönüşüm oranları ekleyin. Bu gibi istatistiklerle, zaten var olan pazarlama planınıza video eklemek yalnızca mantıklı geliyor.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Artık bir video pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğuna inandığınıza göre , ilk videonuzu yapmaya başlamadan önce yapılacak daha çok iş var. Kamerayı indirin ve önce içeriğinizle ulaşmak istediğiniz kitleyi tanımlayın. Bu temel hedefi belirtmeden, video çalışmalarınızda çok fazla rehberlik olmaz ve işarete çarpmaz. Zaten bir pazarlama planınız varsa, hedefinizi ve hedeflerinizi tanımlamanıza yardımcı olmak için bunu kullanın.

Hedefinizin kim olduğuna karar vermek için mesajınızla ulaşmak istediğiniz geniş bir grubu seçerek başlayabilirsiniz. Bu, kadınlar, erkekler veya çocuklar kadar basit ve genel bir şey olabilir. Orada durmak yerine, yaş, yer ve niş çıkarları gibi diğer özellikleri kullanarak bu grubu daha da daraltın. Bu, izleyicilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve gerçekten göze çarpan bir videonun yayınlanmasını kolaylaştıracak.

Açılış sayfalarına ve web sitenize video eklemek harika bir uygulamadır, ancak sosyal medyaya da yakından dikkat etmek isteyeceksiniz. Sosyal hesaplarınız için özel olarak yapılmış video içeriği, sahip olabileceği çok büyük etki nedeniyle zorunludur. Her platformun avantajları ve dezavantajları, farklı demografileri ve farklı bir erişimi vardır, bu nedenle hangi platformun hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşmanıza yardımcı olacağına karar vermeden önce bunları iyice öğrenin.

Amacın nedir?

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, video içeriğiniz için net bir şekilde belirlenmiş bir hedefe sahip olmanız gerekecektir. Bu, sadece video yapmak için video yapmamanız gerektiği anlamına gelir. Her birinin başarmak için çalıştığınız belirli bir hedefi olduğundan emin olun. Bir video pazarlama stratejisi için ortak hedefler, artan katılım, artan takipçi sayısı, artan maruz kalma veya artan gelir gibi şeyleri içerebilir.

Hedefinizi açıkça tanımladıktan sonra, hedefli video içeriği oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Ardından, videonuz için bu hedefe daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak bir konsept geliştirmek için daha hazırlıklı olacaksınız. Çabalarınız için bir rehber ya da tam anlamıyla hedeflediğiniz bir hedef olarak düşünün. Örneğin, amacınız sahip olduğunuz bir satış hakkında bir şeyler söylemek ise, o zaman en iyi fırsatlarınızı açıkça vurgulayan bir tanıtım videosu ideal olacaktır. Ne tür bir video kullanacağınızdan emin değil misiniz? Aşağıdaki en yaygın türlerden bazılarına göz atın:

 • Promosyon videosu: Markanızı, yeni bir ürünü, satışı veya başka bir şeyi tanıtmak için bu video türünü kullanın.
 • Giriş videosu: Logo animasyonu gibi bir tanıtım videosu, yeni bir marka veya projeyi tanıtmak için mükemmel bir seçenektir. Animasyon beceriniz yoksa, kolayca ve intro yapıcı kullanarak hoş bir tanıtım oluşturun.
 • Test videosu: Bunlar, potansiyel müşterilere, mevcut müşterilerden aldığınız harika değerlendirmeleri göstermenin harika bir yoludur.
 • Adım adım video: Takipçilerinize ürünlerinizi nasıl kullanacaklarını veya harika bir öğreticiyi onlarla nasıl paylaşacaklarını öğretin. Slayt gösterisi oluşturucu ile bu tür videoları kolayca oluşturun.

Video İçeriğinizi Sosyal Medyada Yayınlama

Videonuzu yayınladığınız yer önemli. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir video oluşturmak ve her yere göndermek en iyi sonuçlara sahip olmayacaktır. Her sosyal medya platformunun tuhaflıkları olduğundan, her biri için anlamlı bir içerik oluşturmanız gerekir. Ayrıca, her platformun videolar için, zaman sınırları, oranlar ve gönderme olanakları dahil olmak üzere farklı kurallara sahip olduğunu belirtmek önemlidir. Yapabileceğiniz şey bir konsept bulmak ve onu yayınlamak istediğiniz tüm platformlara uyarlamak.

Her sosyal ağ sitesi için mükemmel içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için, en önemli sosyal ağlar için şu temel yönergeleri inceleyin:

 • Facebook: Bu sosyal ağ hemen hemen tüm demografik özellikleriyle popüler. Reklam yöneticisi aracını kullanması kolay olduğundan, hedefli video reklamlar yayınlamak için harika. Manzara, portre ve hatta 1: 1 en boy oranlı videolar yayınlayabilirsiniz. Facebook, düzenli yayın içi videolar, Facebook hikayeleri, Facebook tuvali, video karusel reklamları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere, video gönderme için birçok seçeneğe sahiptir.
 • Instagram: Instagram, millennials tarafından sevilir, ancak Gen X'in de bu çok görsel platformdan hoşlandığını unutmayın. Instagram'da dikey, yatay veya kare videolar yayınlayabilirken, 1: 1 oranlı kare videolar en iyi görünen şeydir. Yayın içi videolar için mesajınızı iletmek üzere 60 saniyelik bir limitiniz vardır. Hikayeler en uzun ve dikey yönde 15 saniye olmalıdır. Hikayeler daha kısa olmasına rağmen, formatları, içeriğinizin tüm ekranı kaplayacağı anlamına gelir; bu da daha az dikkat dağıtıcı anlamına gelir. Ayrıca, izleyicilerinizin anketler, sorular ve quizler gibi öğelerle bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.
 • Twitter: Bu platform, videoyu dikey veya yatay yönde paylaşmanıza olanak tanır. Videolarınızı Twitter için en fazla 140 saniyede yapın.
 • YouTube: YouTube temelde bir arama motorudur, bu nedenle video içeriği için tasarlanmış bu platformda hemen hemen her demografik veya nişe erişebilirsiniz. Videolar 12 saate kadar olabilir ve 16: 9 ve 4: 3 olmak üzere iki oranda desteklenir. Videolarınızın hedef kitleniz tarafından bulunmasını sağlamak için, arama sonuçları sayfasında görünmelerine yardımcı olacak başlıklar ve açıklamalar oluşturmak üzere SEO bilginizi kullanın. Videolarınızı logonuzla markalaştırmayı unutmayın. Sevdiğiniz bir logonuz yoksa, çevrimiçi bir logo üreticisi gibi hızlı ve kolay bir araç kullanarak kendinizinkini oluşturun.

İçeriğinizi Planlayın
Artık net bir hedef kitleye, bir hedefe sahip olduğunuza ve videonuzu nereye göndereceğinizi biliyorsunuz, gerçekte onu oluşturmanın zamanı geldi. Yaptığınız video türü, içerdiği içeriğin çoğunu tanımlayacaktır. Örneğin, bir tanıtım videosu oluşturuyorsanız, yalnızca sahip olduğunuz fırsatlar hakkında bilgi eklemek, hedef kitleniz için heyecan verici hale getirmek ve markanızı yansıtan görüntüler kullanmak mantıklı olacaktır. Videonuzun içeriğini geliştirirken akılda tutulması gereken diğer önemli noktalar şunlardır:

 • Hedefinizle alakalı yapın: Hedef kitlenizin faydalı ya da ilginç olacağı videolar oluşturun.
 • Anlamanın kolay olduğundan emin olun: İşleri fazla karmaşıklaştırmayın. Videonuzun mesajını net ve özlü tutun.
 • Şaşırtıcı ve heyecan verici hale getirin: Göze çarpan ve gerçekten izleyicilerinizin dikkatini çeken video içeriği oluşturun.
 • Videonuzu kısa tutun: Kısa videolar, çok uzun ve sürüklenen videolardan daha iyi performans gösterir. Kısa tutun ve konuya.
 • Ses ekleme: Sosyal medyaya gönderilen videoların çoğu ses kapalıyken başlasa da, bazı arka plan müziklerini eklemek hala iyi bir uygulamadır. Elbette, videonuzun hala onsuz çalışması gerektiğini aklınızda bulundurun, çünkü birçok izleyici muhtemelen ses olmadan izleyecektir.
 • Yardımcı ve bilgilendirici olun: Hedef kitleniz için bilgilendirici bir video içeriği oluşturun. İçeriğin sizden geldiğini bilmelerini sağlamak için bir logo oluşturucu kullanın. videolarınızı markalamak için kullanabileceğiniz bir logo tasarlamak için.

Videonuzu Markalandırın

Videoya yeni dalmaya yeni başlıyorsanız, bu içeriğin aynı zamanda oluşturduğunuz markayla da uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Bu, markanızın sesi ve tonu dahil olmak üzere markanızın iletişim tarzını korumak anlamına gelir. Görsel öğeler de bir zorunluluktur. Markanızın renk paletini kullanmaya devam edin, resim tabanlı yayınlarınızda kullandığınız aynı türde görüntüleri kullanın ve logo tasarımınızı eklemeyi unutmayınvideonuzun bir yerinde. Bu, videonuzun başına bir animasyonlu video girişine veya sonunda bir geçiş veya bitiş kartına dahil edilmesi kolay olabilir. Bu çok önemlidir, çünkü izleyicilerinizin video içeriğinizi markanızla kolayca ilişkilendirebilmesini istersiniz. Videonuzu izlerlerse, onu sevin, ancak kimin yaptığını bilmenin bir yolu yoktur, o zaman sizin için fazla bir şey yapmaz. Her ne kadar basit görünse de, renk paletiniz veya logonuz videonuzu bir saniyeden daha kısa sürede size bağlamanızı süper kolaylaştırabilir, bu yüzden kesinlikle bu adımı atlamayın.

Bitmiş Videonuzu Optimize Edin

Videonuz çekildiğinde, düzenlendiğinde ve gönderilmeye hazır olduğunda, dikkate alınması gereken bir şey daha var: optimizasyon. Videonuzun kolay bulunmasını istiyorsunuz ve bunu optimize etmek bunu başaracak. Örneğin YouTube gibi bir platformda, SEO, temelde başka bir arama motorudur çünkü büyük bir fark yaratabilir. Bu , anahtar kelimeler arayarak YouTube pazarlamanızı hızlandırmanız ve bunları videonuzun başlığına, açıklamasına ve etiketlerine dahil etmeniz gerektiği anlamına gelir . Videonuza ve videonuzun açıklamasına bir CTA eklemeyi unutmayın, böylece izleyicilerinizde kaybolmaz. Elbette, anahtar kelime araştırması yapmak, insanların ne aradığı konusunda sizi bilgilendirmeye yardımcı olarak gelecekteki videolar için daha da fazla fikir verir.

Videonuzun yazılı açıklamalarının ötesinde, izleyicilere daha cazip gelmesini sağlayacak bir küçük resim yapmak da isteyeceksiniz. Küçük resimler, çalışmak için küçük bir alan sağlar, bu yüzden en iyi şekilde yararlanmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kısa bir başlık, ilgi çekici bir resim ekleyin ve logonuzu atın; böylece insanlar içeriğinize bile tıklamadan önce onları tanıyabilir. Kulağa çok benzeyebilir, ancak mükemmel dengeyi sağlamak daha fazla tıklamaya yol açabilir.

Video Pazarlama Stratejinizle Hedeflerinize Ulaşmaya Başlayın
Artık katil bir video pazarlama stratejisi oluşturmak için daha donanımlısınız, ne bekliyorsunuz? Kullanmak ve takip ettiğiniz sonuçları almak için yeni bilgilerinizi ekleyin. Bunun ustalaşmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın; bu nedenle, sonraki videolarınızda gerekli değişiklikleri yapabilmeniz için videolarınızın nasıl performans gösterdiğini kontrol ettiğinizden emin olun. Kısa sürede video ustası olacaksın!
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt