Ben Paramı Çöpte Bulmadım, Bana Sağlam Makale Lazım Diyorsanız, Doğru Yerdesiniz

Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

ekmel341

Yeni Üye
• Makale Nedir, Ne Değildir?
Dünya genelinde yaklaşık 950 milyon web sitesi var. Web sitelerini ayakta tutan, bilgilendirici yazılara makale denir. Bir aracın hareket etmesi ve çalışması için yakıta ihtiyaç vardır. Web sitelerinin de ayakta durması için makaleye ihtiyacı vardır. Bu yüzden her gün web sitesi sahipleri webmaster sitelerinde web siteleri için makale yazarlarından makale satın alırlar.

• Kaliteli Makale Hangi Özellikleri Taşır?
Bir makalenin kaliteli olup olmadığını anlamak için makalede şu hususlar dikkate alınır.
1-ÖZGÜNLÜK: Web sitenize ekleyeceğiniz makale özgün olmalıdır. Yani daha önce başka bir yerde kullanılmamış olması gerekir. Kopyala yapıştır yöntemiyle siteye yazı eklemek sitenin kalitesini düşürür. Bir makalede geçen kelimelerin eş anlamlısı ile değiştirilerek elde edilen spin makaleler de özgünlük yönünden zayıftır. Bir yazıyı ele alıp yazının özne ve yüklemlerini değiştirerek yazılan rewite yazılar da özgünlük yönünden zayıf yazılardır.
2-GÜNCELLİK: Makalede yer alan bilgiler gerçeği yansıtmalıdır. Geçerliliğini yitirmiş bilgilerden oluşan makaleler güncellik yönünden sınıfta kalır. Bu yüzden makalede bilgiler doğru ve geçerli olması gerekir. Günün şartlarını ve koşullarını taşıması gerekir.
3-NET İFADE: İyi bir makale net ifadeler içerir. Lafı dolandırmadan, gereksiz bilgi içermeden, kısa ve öz cümlelerle anlatılmak istenenler anlatılır. Kelime bazlı makale yazan bazı yazarlar kelime doldurmak adına yazıların arasına gereksiz sözcükler serpiştirir. Bu sözcükler makalede akıcılığı ve anlam bütünlüğünü bozar.
4-YAZIM VE İMLA: Makaleler Türkçe yazım kurallarına uygun olarak yazılmalıdır. En sık yapılan yazım yanlışları de-da bağlacının yanlış yazılmasıdır. (ya da doğru) (yada yanlış) (veya doğru ve ya yanlış) Makalede noktalama işaretlerine dikkat edilmesi gerekir. Noktalama işaretleri cümlede anlamı değiştirir. ( Genç, ağaca yaslandı. Kelimesinde bir genç varmış ağaca yaslandığını ifade eder. Genç ağaca yaslandı. Bu cümlede arada virgül olmadığı için birisinin genç bir ağaca yaslandığını anlatır. Aradaki bir virgülün anlamı nasıl değiştirdiğini gördünüz mü?
5-ANLATIM BOZUKLUĞU: Makaleyi kaliteli kılan en önemli husus hiç kuşkusuz anlatım tarzıdır. Akıcı bir makaleniz 1000 kelime de olsa okuyucu sabırla okur. Bozuk bir anlatımınız varsa makaleniz 100 kelime de olsa okuyucu makalenizi okumayı bırakır. Makaleler anlatım bozukluğu kuralına uygun biçimde yazılması gerekir. En sık yapılan anlatım bozukluğu ise gereksiz sözcük kullanımıdır. Aracın tamir ve onarım işlerini iyi bir ustaya yaptırmalısınız. Cümlesinde tamir ve onarım işleri aynı anlama gelir. Bu cümle anlatım bozukluğu kuralına aykırı bir cümledir. Babam ve amcam dün pazara gittik. Böyle bir cümle de bozuk bir cümledir. Eylemin içinde siz olmadığınız halde gittik diyerek olaya sizi de dahil etmişsiniz. Bu yüzden bu cümlede özne yüklem uyuşmazlığı vardır.
6-KAYNAK TARAMASI: Makaleyi tek kaynaktan yazmak doğru değildir. Zengin bir anlatıma sahip olmak için makaleyi en az 4-5 farklı kaynağı tarayarak, buradan elde edilen bilgileri harmanlayarak yazmalısınız. Kaynak taraması yaparken de mutlaka sağlam yerleri referans almalısınız. Çocuklar neden yalan söyler konulu bir makale yazacaksanız, bu konuda daha önce makale yazmış psikolog, profesör, çocuk uzmanı kişilerden faydalanmalısınız.
7-AKICI ANLATIM: Bir makaleyi değerli kılan en önemli husus hiç kuşkusuz üsluptur. Üslup demek anlatım biçimi demektir. Her makale aynı anlatım biçimi ile yapılmaz. Örneğin bir gezi makalesi yazacaksınız. Makaleyi resmi bir dille yazmanız makaleyi sıkıcı hale getirir. Okuyucu kronolojik bilgi almak yerine sohbet havasında, daha sıcak ve samimi bir anlatımla bilgi sahibi olmak ister. Bir firmayı tanıtan yazı yazarken de sohbet tarzı samimi anlatım yerine daha resmi ve kurumsal bir dil kullanmalısınız. Yani kısacası her makale aynı anlatımla yazılmaz.
8-PARAGRAF VE ALT BAŞLIK: Makaleler 2 formatta yazılır. 1. Format alt başlığı olmayan ve paragraf şeklinde makaleler diğeri ise alt başlıklı makaleler. Makalenizin alt başlığı yoksa makalenizi anlamlı paragraflara bölmelisiniz. Makaleler giriş, gelişme ve sonuç paragraflarından oluşmalıdır. Giriş paragrafında makalede ne anlatılmak istenildiği, tanımlara yer verilir. Gelişme bölümünde anlatılmak istenen ürün ve tanımlar genişletilir. Ürünün genel özellikleri anlatılır. Sonuç bölümünde ise tavsiyeler, verilmek istenen dersler, ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar anlatılır. Makalenizi paragraf şeklinde değil de alt başlık şeklinde yazacaksanız alt başlıklar makale ile uyumlu olmalıdır. Örneğin Akciğer kanseri konulu bir makale yazıyorsanız alt başlık olarak, akciğer kanseri nedir, akciğer kanserinin belirtileri, akciğer kanseri tanısı, akciğer kanseri tedavi yöntemleri, akciğer kanserinden korunma yöntemleri alt başlıklarını kullanabilirsiniz.
9-FAYDALI İÇERİK: Makaleler bilgi verici nitelikte olmalıdır. Okuyucu için anlamlı ve değerli olmalıdır. Ağaca kedi çıktı, itfaiye kediyi kurtardı, bugün 23 nisan, ben annemi çok seviyorum gibi alakasız içerikler makalenin kalitesini düşürür.
10-SEO UYUMLU MAKALE: Makaleler seo uyumlu olmalıdır. Seo uyumdan kastımız makalenin anahtar kelimesinin 200 kelimelik bir makalede 2-4 kere geçmesidir. Sürekli anahtar kelimeyi geçirmek sitenizi spama sokar. Zencefil konulu bir makale yazdıysanız ve şöyle bir cümle kurduysanız bu yazı sizi spama sokacaktır. Zencefil karın ağrısına iyi gelir. Zencefil sindirim sistemini çalıştırır. Zencefil mide ağrısını giderir. Zencefil zengin bileşenlere sahiptir. Zencefil kanser tedavisinde çok etkilidir. Dikkat ederseniz her cümle zencefille başlıyor. Bu tip 200 kelimelik bir makalede 20-30 defa zencefil kelimesi geçer. Bu hem akışı bozar, anlatımı sıkıcı kılar hem de Google gözünde spam bir makaledir. Sitenizin kalitesi düşer ve yakın zamanda spama düşersiniz. Bu yukarıda verdiğimiz cümleyi şu şekilde yazabilirsiniz. (Karın ağrısına çok iyi gelen zencefil sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokar. Kanser tedavisinde yoğun olarak kullanılan zencefil zengin bileşenler içerir. )

MAKALE YAZARLIĞINDA ÇALIŞMA ŞEKLİ
1-İŞ KAPASİTESİ: Kaliteli içerik üretmek adına günlük en fazla 1000 kelimelik makale yazıyorum. Günde size 10.000-20.000 kelime makale teslim edeceğini söyleyen bireysel yazarlardan uzak durun. Günde 10.000 kelime makale üreten birisi sık kelime tekrarı yapar. Çok sağlıklı yazılar çıkaramaz. Bu yüzden makalede kalite arıyorsanız çalışmaları günlere bölün. Böylece hem makale yazarlarına rahat düşünebilme ve yazabilme fırsatı vermiş olursunuz. Yazar da bir günde 10.000 kelime yazmak için kendini sıkmaz ve kalitesiz içerik üretmemiş olur.
2-ÖNDEN ÖDEME: Makale işi emek ve çaba ister. Yapamayacağım, yarım bırakacağım bir işi almam. Hayat sürprizlerle doludur. Kaza ve aksilik olması durumunda aldığım parayı son kuruşuna kadar geri öderim. 5000 kelime için 100 TL ödemeyi önden alır. Günde 1000 kelime makale yazar 5 günde işi bitiririm. 5 günün sonunda memnun kalır çalışmaya devam etmek isterseniz 100 TL daha yatırır çalışmaya devam ederiz. Peşin çalışmıyorum, beni yarıda bırakırsan, yazdıkların istediklerimi karşılamazsa o zaman param boşuna gider düşüncesindeyseniz okumayı burada kesip kendinize güvenebileceğiniz başka bir yazar bulun. Geçmişte yaşadığınız olumsuz deneyimlerin, insanlara olan güvensizliğinizin faturasını bana kesmeye hakkınız yok. Herkesin bir çalışma şekli var. Kabul ederseniz ben bu şekilde çalışıyorum. Nasıl ki ben sizin için internette araştırma yapıp, sağlam yazılar üretmek için vaktimi, enerjimi, ömrümü harcıyorsam siz de tüm bu güzel şeylerin hatırına bana güvenmek zorundasınız.
3-FİYATTA İNDİRİM: Biz sürekli çalışacağız fiyatta bir indirim yapamaz mısınız? Lütfen bu teklifle gelmeyin. Sürekli çalışsak da 1 kere çalışsak da benim size vereceğim hizmetin kalitesi değişmez. Makale yazmak için harcadığım emek, tükettiğim elektrik faturası, internet faturası düşmüyor. Aynı şekilde size içerik üretmek için sevdiklerimden çaldığım vakit, ekrana bakmaktan gözlerimin ağırması, sırtımın tutulması, parmaklarımın yorulması azalmıyor. Emek işlerinde indirim olmaz. Bu yüzden 100 kelimesi 2 TL sabit bir fiyat olup indirim söz konusu değildir.
4-DAHA UCUZA YAZAN VAR: Forumda 100 kelimesi 1,5 TL taban fiyat uygulaması vardır. Benim fiyatım 100 kelimesi 2 liradır. Benim için makale, makaledir o yüzden ucuz olsun diyorsanız pazarlığa oturmayın. Gold kola 2,5 litre 2,25 lirayken Coca Cola 2,5 litre 7 lira. Kola, koladır mantığınız varsa bu durumda gidip Gold kola almalısınız. Benim için kalite önemli, para veriyorsam en kalitelisi olmalı, ben kaliteye layık birisiyim diyorsanız gelin birlikte çalışalım. Forumun şikayet bölümüne biraz takılırsanız şikayetlerin birçoğunun 1,5 liraya makale yazdırmak isteyen, 1,5 liraya makale yazdığını söyleyip makalenin ne olduğunu bilmeyen kişilerin makale satma girişimleri sonucu mağdur olan kişilerle doludur. Paranızla rezil olmak istemiyorsanız sağlam makale yazarlarıyla çalışmalısınız.
5-REFERANS: Ticaret puanın düşük sana nasıl güveneceğim diyorsanız, forumda ticaret puanının çok önemli olmadığını belirtmek isterim. Ticaret olmasa da merhabalaştığınız biriyle bile karşılıklı puan alışverişinde bulunabilirsiniz. Bunun kontrolünü yapmak çok zor. Ticaret puanını güven olarak baz almayın. Benim referansım kurmuş olduğum web sitelerdir.
www.sehervakti.com ve www.modabilgini.com siteleri 50 gün önce kurdum. Bugün alexa TR sıralamasında ilk 6000, alexa global sıralamada ilk 600.000 girdi. Bu kadar kısa sürede bu değerleri alması içeriklerin sağlam olmasından ve sitenin yüksek trafik almasından kaynaklanır. İçerikler bizzat bana ait olup güncel ve özgün içeriklerdir. Siteyi inceleyebilirsiniz. Özel bir seo çalışması yapılmamıştır.

KANSER 80 TL (4085 Kelime)
1-Akciğer Kanseri (530)
2-Cilt Kanseri (485)
3-Göz Kanseri (493)
4-Karaciğer Kanseri (458)
5-Rahim Kanseri (397)
6-Bağırsak Kanseri (382)
7-Göğüs Kanseri (320)
8-Kan Kanseri (367)
9-Mide Kanseri (334)
10-Prostat Kanseri (319)

BEBEK 100 TL (4850 Kelime)
1-Bebeklere Verilen Ek Besinler (330)
2-Bebeklerde Burun Tıkanıklığı (420)
3-Bebeklerde Gaz Sorunu (270)
4-Bebeklerde İshal Sorunu (290)
5-Bebeklerde Kabızlık Sorunu (300)
6-Bebeklerde Pişik Sorunu (300)
7-Bebek Banyosu (500)
8-Bebeklerde Beslenme (200)
9-Bebekleri Güvenli Taşıma (210)
10-Bebeklerin Yakalandığı Hastalıklar (530)
11-Bebeklere Oturmayı Öğretmek (200)
12-Bebeklerde Diş Çıkarma (480)
13-Bebeklerde Sünnet (510)
14-Bebeklerde Tuvalet Eğitimi (310)

ŞİFALI BİTKİLER 50 TL (2400 Kelime)
1-Öksürük Otu (204)
2-Pancar (198)
3-Papatya (203)
4-Rezene (204)
5-Safran (208)
6-Sedef Otu (229)
7-Yaban Mersini (264)