Yukarı Facebook Twitter Google+ Aşağı

Gönderen Konu: WordPress SEO Eklentisi  (Okunma sayısı 1196 defa)

Çevrimdışı orhan

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 421
  • Beğeni: 2
  • Karma +21/-1
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
    • webtiryaki.com
WordPress SEO Eklentisi
« : 04 Kas 2012, 19:54:16 »
[h1]SEO’yu nasıl yaparız . İlk olarak dünyanın en popüler blog  sistemi olan WordPress ile başlıyacağız. Bu yazımda size WordPress’de  bağlantı ayarlarını nasıl yaparız?, Kullanmamız gereken eklentiler  nelerdir? ve Ping servislerini nasıl kullanırız? gibi soruların cevabını  vereceğim. Neyse lafı fazla uzatmadan yazımıza geçelim.
 
 1- Kalıcı Bağlantılar Ayarlarımızı Yapmak
 Wordpress’de SEO yapmaya kalıcı bağlantılarımızın ayarlarını  değiştirerek başlıyoruz. Kalıcı bağlantı ayarlarını yapmak için yönetici  panelimizden “Ayarlar” menüsünden “Kalıcı Bağlantılar” menüsüne  giriyoruz. Google’da üst sıralarda çıkabilmemiz için yazılarımızın  bağlantılarında yazımızın başlığının geçmesi bize yarar sağlayacaktır.  Çünkü Google sıralamayı yaparken önem verdiği değerlerden biride budur,  url’de aranılan ile ilişki bulmak. Bunu kısaca şöyle açıklayabilirim.  Eğer Google’da “ucuz araba” gibi bir arama yaparsanız, ilk sayfada,  büyük ihtimallede ilk sırada www.ucuzaraba.com gibi bir alan adına sahip  site çıkacaktır. Zaten “ucuzaraba.com” gibi bir alan adına sahip  sitenin ucuz arabalar ile alakalı olma olasılığı yüzde 99 olacağı için  Google bu sonucu ilk sıraya taşıyacaktır. Bu yüzden bizde  bağlantılarımızda konu başlıklarının çıkmasını sağlayarak Google’da üst  sıralara yükselebiliriz. Açtığımız kalıcı bağlantılar bölümünde “Ay ve  İsim” , “Gün ve İsim” seçeneklerini seçebilirsiniz veya “Özel Yapı”  seçeneğini seçerek kendi bağlantı şeklinizi oluşturabilirsiniz. Mesela  aşağıda “sorbize.com” unda bağlantısı olan “Gün, Ay, Yıl ve İsim”  kullandık. Bunu yapabilmek için aşağıdaki etiketleri özel alana  yapıştırabilirsiniz veya kendi özel bağlantınızı şuraya tıklayarak buradaki etiketler yardımı ile yapabilirsiniz.<blockquote>/%day%/%monthnum%/%year%/%postname%/
 </blockquote>2- All in One SEO Eklentisini Kullanmak
 
All in One SEO eklentisi WordPress’in en popüler SEO  eklentisidir. Bu eklenti ile içeriğinize uygun “title” ve “metalar”  oluşturabilirsiniz. Ayrıca All in One SEO paketi yazının için otomatik  olarak “description” ve “keywords” oluşturur. Bu sayede blogunuzu ve  yazılarınızı arama motorlarına daha doğru tanıtabilir ve üst sıralarda  çıkma şansınızı yükseltebilirsiniz. Bu eklentiyi indirip kurmanızı  şiddetle tavsiye ediyoruz. Eklenti sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 3- Otomatik Sitemap Oluşturma ve Ping Etme
 
Bunun için “Google XML Sitemaps” adlı eklentiyi kullanacağız.  Bu eklenti şuan WordPress’in en popüler eklentisidir. Bu eklenti  sayesinde her yazınızda otomatik olarak sitemap oluşturabilir ve Google,  Bing, Yahoo ve Ask.com gibi büyük arama motorlarına otomatik olarak  ping atabilir yani bildirebilirsiniz. Bu sayede bu dört büyük arama  motoru yazılarınızdan haberdar olur ve sitenizi çok daha hızlı indexler. Ayrıca sitemap’inizdeki sayfalarınızın priority değerlerini de ayarlayabilmeniz mümkün kılınmış. Bu eklentiyi indirip kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eklenti sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 4- Ping Servislerini Kullanmak
 Google’da hızlı index almak için ping servislerinin nekadar önemli olduğunu daha önce “Google’da hızlı index için: Ping Servisleri” başlıklı yazımda detaylı olarak anlatmıştım. Yine eğer yazımı okumadıysanız, okuyarak ping servislerinin nasıl çalıştığını ve neden kullanmamız gerektiğini öğrenebilirsiniz. WordPress’de ise bu ping servislerini kullanmak fazlasıyla basit. Tek yapmanız gereken yönetici panelinizde “Ayarlar” menüsünden “Yazma” menüsüne girerek “Servisleri Güncelle” başlıklı bölüme şuradaki yazımda bulunan ping servislerini direk kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.
 
 Wordpress’de genel olarak SEO yapmak bu anlattıklarımdan ibaret.
 
 Tabi yine SEO ile ilgili bir çok eklenti sayabiliriz. Bunları yine  işinize yarayacağını düşünerek aşağıda liste halinde sıraladım.
 
 Diğer kullanabileceğiniz SEO Eklentileri:
 1- Automatic SEO Links
 2- SEO Smart Links
 3- Platinum SEO Pack
 4- HeadSpace2 SEO
 5- Robots Meta
 6- Nofollow Case by Case
 7- Redirection
 8- SEO Friendly Images[/h1]
« Son Düzenleme: 04 Kas 2012, 19:57:23 Gönderen: orhan »