Gönderen Konu: WordPress'te Seo Nasıl Yapılır?  (Okunma sayısı 590 defa)

Çevrimdışı EREN.KYGZ

 • Trade Sayısı: (0)
 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 51
 • Karma +1/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Torrent-İndirin.org
  • Profili Görüntüle
  • Torrent İndirin | En Yeni ve En Güncel Torrent Paylaşım Forumu
WordPress'te Seo Nasıl Yapılır?
« : 30 Kas 2012, 19:44:24 »
  Bir blog kuracağız, WordPress kurduk peki ya sonra ne yapmalıyız? Hepimiz arama motorlarında yükselmek isteriz. Bunun da yolu SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) 'dan geçer. WordPress blogumuza seo yapmak için bilmemiz gereken bir takım bilgiler, kurmamız gereken birkaç eklenti var. Blogunuzu Google Amca'ya sevdirmenin birinci kuralı
özgün olacaksınız. Haberi bir yerden bulursunuz ancak o haberi kendi düşüncelerinizle sitenize yazmalısınız. Ve farklı içerikler eklemeye çalışın. Diğer sitelerden bir farkınız olsunki Google Amca bu siteyi sevsin. Kısaca içerik çok önemlidir. Site içeriğinin önemini anladıktan sonra gelelim ayarlarımıza...

Kalıcı Bağlantılarınızı Ayarlayın
WordPress ile sitenizi ilk oluşturduğunuzda sitenizin bağlantıları "http://www.siteniz.com/?p=123" şeklindedir. Bu bağlantıyı seo'ya uygun yapmak için Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bağlantısına girip "Özel Yapı"yı seçip boş alana /%postname%.html yazmanız yeterli olacaktır.

/%postname%.html uzantısı yerine ".php" veya ".asp" yazabilirsiniz. Siteniz asp olmasa bile .asp olarak gözükür. Bu şekilde bağlantılarımız yazılarımızın ismini alıyor ve indexlenmeye katkısı oluyor.

Ping Servislerinden Yararlanın

Admin panelinden Ayarlar > Yazma bağlantısına girdiğinizde biraz aşağıda "Servisleri Güncelle" göreceksiniz. Ordaki kutucuğa pingleme sitelerini ekleyeceğiz. Bu durumda sitemiz daha hızlı pinglenir ve indexlenir. Sizin için çeşitli sitelerden bu linkleri bularak birleştirdim. Bu linklerin hepsini kopyalayıp oradaki boş kutuya yapıştırın. Linkler için tıklayın!

Google Analytics & Webmaster Araçları

Bildiğimiz birçok analiz servisi ve eklentileri olsa da Google Analytics servisi kadar ayrıntılı rapor veren yok sanırım. Hangi ülkeden geldiklerini, hangi ilden geldiklerini, sitedeki kalma sürelerine kadar herşeyi hızlıca alabiliyorsunuz. Analytics servisi çalışabilmek için sizden sitenize ufak bir kod eklemenizi istiyor. Bunu temayı düzenleyerek yapabilirsiniz ancak yerine Google Analytics for WordPress eklentisiyle kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca Google Webmaster Araçları'na kayıt olarak oluşturduğunuz sitemapı eklemeniz size artı sağlayacaktır.

Etiketleme ve Linkleme
Yazınızın anahtar kelimelerini belirleyin ve etiket olarak ekleyin. Örneğin yazınız bir video izleme veya indirme ile alakalı ise etiketleriniz video izle, video indir gibi kelimeler olabilir. Gelelim linklemeye, site içi linkleme çok önemlidir. Ziyaretçi bir yazıyı okurken o konu ile alakalı başka bir yazı varsa gitmek ister. Siz bunu o kelimeye link vererek yaparsanız ziyaretçi sitenizde daha çok vakit geçerir ve takipçiniz haline gelir.

Sosyal Medya İle Kazanın
Sitenize giren ziyaretçide ve sitenizin indexlenmesinde sosyal medya önemli roldedir. Yazılarınızı facebook, twitter, friendfeed gibi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla okunmasını ve ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Gelelim eklentilerimize.

WordPress Seo Eklentileri
Vereceğim eklentiler benim kullandığım ve beğendiğim eklentilerdir. Kesinlikle kurmanızı tavsiye ederim. Seo açısından sitenize çok büyük katkısı olacaktır.