Gönderen Konu: Arama Motoru Optimizasyonunun Trafikteki Önemi  (Okunma sayısı 1303 defa)

30 Eki 2012, 00:12:26

Çevrimdışı orhan

  • Kıdemli Üye
  • *
[h1]Bilindiği gibi arama motorları artık internet siteleri için vazgeçilmez trafik kaynakları haline geldi. Özellikle Google elinde bulundurduğu arama-trafik pastası ile webmasterlar için bulunmaz bir kaynaktır. Fakat hala birçok web tasarımcısı (wabmaster) arama motorlarının önemini özellikle anlamış değildir yada çok basit teknikler ile arama motorlarında (google, yahoo, msn, live, altavista, aol vs..) üst sıralara çıkmak istemektedirler. Makalemizde arama motoru optimizasyon tekniklerinin web siteleri için ne kadar önemli olduklarını örnekler vasıtasıyla anlatacağız.
 Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? En temel anlamdan açıklayacak olursak, web sitelerinin arama motorlarında üst pozisyonlara çıkması ve o pozisyonlarda kalması için sitenin tasarım, kodlama, içerik ve backlink gibi konularda optimize edilmesi diyebiliriz.
Günümüze aynı içeriğe sahip birçok website bulunmaktadır, kendi tasarladığınız yeni bir web sitesini arama motorlarında özellikle google da diğer sitelerden yukarıda çıkarmak için bu teknikleri kullanmak en akıllıca yok olacaktır. Aksi takdirde geri sayfalarda kalır ve hakkettiğiniz trafiği - hiti sitenize çekemeyebilirsiniz.
Arama Motorlarının site trafiğinizdeki önemi hakkında bahsedecek olursak; Social Social Bookmarking adını verdiğimiz siteleri çıkarırsak, hitleri 10.000 den fazla olan siteler üzerinde araştırma yapıldığı zaman genel olarak %25 - %60 trafiği arama motorlarından geldiği sonuçları çıkartılmıştır ve arama motorlarından gelen hitlerin çoğunun özellikle target yani hedef kitle hitleri olduğu anlaşılmıştır.
 Arama Motorlarında Üst Sayfalarda Olmanın Önemi Nedir? Böyle bir sorunun cevabını verirken size genel bir istatistikten bahsedeceğim. Şu anda dünya trafiğinin temel direği olarak kabul edilen Google, arama trafiğinin %70 ini (Türkiye de bu rakam %90 lar seviyesindedir) elinde bulundurmaktadır. Arama motorlarında sorgu yapan ziyaretçiler üzerinde yapılan bir araştırmada, Arama sorgusu yapanları %82 sinin ilk 30 sonuç dışına bakmadıkları, %60ının ise ilk sayfa yani ilk 10 arama dışına bakmadıkları ve en çok trafiği ilk 4 sonucun çektiği anlaşılmıştır.
Bu istatistikten yola çıkacak olursak. Örnek olarak ayakkabı kelimesi günde 400 kez arattırılıyor diyelim. Eğer siz bu kelimede 25. sırada bulunuyorsanız %60 dışında olacağınız kesindir hatta 3. sayfada bulunduğunuz için bu oran iyice düşecektir ve toplam trafikten %10 civarında bir pay alabilirsiniz ki buda eğer sizden önceki siteler doyurucu bir içerik ve ürünleri ziyaretçiye sunmuşsa sizin web sitenize bakılmayacaktır bile. Halbuki iyi bir optimizasyon tekniği ile sitenizi ilk 5 içine çıkarsaydınız trafiğin %100 lük kısmında yararlanabilir ve bu gelen ziyaretçilerin de büyük bir bölümü sitenize gelmiş olan hedef kitle ziyaretçileri olduğu için büyük bir performans elde etmiş olurdunuz.
 Arama Motoru Optimizasyonunda Temel Teknikler Yukarıda kısaca bahsetmiştik. Optimizasyon yapılırken sitenin tasarımı, kodlaması, backlink ve içerik yapısı çok önemliydi. Şimdi bunlara kısaca değinelim.
Site Kodlaması: Buradaki teknik hakkında bilgi vermek gerekirse. Google'ın özellikle custom (özel tasarım) siteleri daha çok sevdiği ve kodlamada kullanılan özel scriptlerin arama motorlarında daha çok avantaj sağladığı bilinmektedir. Bu faktörün optimizasyondaki katkısı çok fazla olmasa bile yinede yardım ettiği kesindir. Örnek verecek olursak, sitenizdeki sayfalarda mesajlarla ilgili linklerin veya sitenizdeki ilgili diğer mesajların linklerinin olması o sayfanın değerini daha fazla arttırmaktadır.
Site Tasarımı: Bu faktör ise optimizasyonda oldukça fazla öneme sahiptir. Kodlamayı ne kadar güzel ve tekil yaparsanız yapın, eğer site tasarımınız gerekli kurallara (w3c kuralları) uygun değilse başınız büyük ölçüde ağrıyabilir. Sitenizde kullandığınız meta keywords, meta description, title, h1, h2 ve daha birçok html etiketinin kullanılması ve renkli, koyu yazıların bulunması sayfa ve site için çok önemlidir. Bu konu hakkında detaylı açıklamalar blog da yayınlanacaktır.
Backlink Faktörü: İçerik ile birlikte en önemli faktördür. Sitenizin veya sayfalarınızın, benzer içerikte olan sayfalardan almış olduğu geri linkler yani başka sitelerde sizin sitenizin linkinin olması ve o linkte kullanılan anchor (title text) son derece önemli bir faktördür. Backlink Arttırma yolları ile ilgili detaylı makaleler sitemizde yayınlanacaktır fakat bu makaleleri okumadan önce size en büyük tavsiyemiz, yeni kurduğunuz bir siteyi kesinlikle bir anda text linki çok fazla olan bir site haline yani birçok farklı siteden, sitenize link almayınız. Google bu uygulamanızı anlarsa sitenizi uzun süre ile arama sonuçlarından banlayabilir.
İçerik Faktörü: Site içeriğiniz arama motorları için en önemli faktördür. Google özellikle büyük içerikleri, içerik içindeki relevant yani benzer kelime kullanımlarını, içerikteki resimli anlatımları ve başlık, paragraf, renklendirme gibi uygulamaları çok sevmektedir. Aslında google'ın en temel felsefesi siteyi arama motoru için değil siteyi kullanıcılar için yapmanız. Google sitenizin kullanıcılar için yapıldığını anladığı anda gerekli değeri almaya başlıyacaksınız. Fakat bu işlemleri yaparken optimizasyon tekniklerine de uyarsanız çok daha fazla değerli bir site oluşturmuş olursunuz.
 Arama Motorlarından Gelen Trafiğin Yararları - Hedef ziyeretçi: Arama motorlarından, arma yaparak sitenize gelen, özellikle ilk sonuçlarda iseniz buralardan gelen ziyaretçiler tamamen sayfa ve sitenize uygun ziyaretçilerdir. Hedef ziyaretçiler zaten bir websitesine gidebilecek en değerli ziyaretçidir.
 - Ürün Satışları: Bir üstteki kısımda da belirttiğimiz gibi sitenize gelen hedef ziyaretçilerden özellikle ürün almaya niyeti olanlar veya bilgi edinmek isteyenler sitenize geldiği için, satışlarınız artacak ve internet ticaretinden daha fazla pay almış olacaksınız.
  - Firmanızın Tanıtımı: İlgili kelimelerde üst sıralarda yer alacak firmanız ve burayı ziyaret edecek olan kullanıcılar, firmanız ile ilgili yazıları okuyacak, ürünleri inceleyecek ve firmanızın tanıtım bölümü ile satışlarınıza çok büyük katkılar sağlayacaktır.
 Arama motorlarından gelen trafiğin zaten en önemli tarafı, internet gibi çok büyük bir ticari potansiyele sahip sektörde firmanız, şirketiniz ve ürünlerinizi tanıtarak bu büyük ticari pastadan pay almanızı sağlamaktır.
Arama Motoru Optimizasyonları - SEO, özellikle arama motorları tarafından da kullandırılmaya teşvik ediliyor. Yani tamamen legal üstelik arama motorlarının da desteklediği bir teknik olduğu için kullanılması çok önemlidir. Sitemizde yer alacak olan teknikler ile sizde gerekli optimizasyonları sitenize uygulayarak arama motorlarında hakkettiğiniz yeri alınız.[/h1]