Yukarı Facebook Twitter Google+ Aşağı

Gönderen Konu: Backlink Nedir? Kriterler Neler Olmali  (Okunma sayısı 119 defa)

Çevrimdışı orhan

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 421
  • Beğeni: 4
  • Karma +21/-1
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
    • webtiryaki.com
Backlink Nedir? Kriterler Neler Olmali
« : 05 May 2017, 11:06:08 »
Backlink Nedir?
B sitesinden C sitesine verilen linke Backlink denir. Önerme anlamında kullanılan bu linkler, önerdiğiniz sitede anlattığınız konu ile alakalı içeriğe verilen bağlantıdır. Bu bağlantılar ziyaretçinin daha iyi bilgilendirilmesini sağlamakta, önerilen siteyede ziyaretçi kaynağı olmaktadır.

İş bu kadar basit değil, B sitesi C sitesini referans olarak önermesi için verilen bağlantının “dofollow” olması gerekir. Eğer referans olmak istemiyorsanız yani bir nevi kefil olmak istemiyorsanız, dışarıya çıkan bağlantınızda “nofollow” parametresini kullanmanız gerekir. Böylelikle bağlantı önerme işlemini tamamlamış olursunuz. Örnek dofollow ne nofollow bağlantı örneklerini gösterelim.

Dofollow kullanım (Referans oluyorum) :

Kod: [Seç]
<a href="http://www.google.com.tr">Google</a>
Nofollow kullanım (Referans olmuyorum) :

Kod: [Seç]
<a href="http://www.google.com.tr" rel="nofollow">Google</a>
SEO ile ilgilenenler bilirlerki, önceden “anahtar kelime” de backlink alımları yapılır ve o anahtar kelimede site hızla yükselirdi. Buda doğal olarak link satışlarının önünü açtı, Seo’yu backlinkten ibaret sananlar çok oldu, çoğu siteler tanıtım yazıları ile çöpleştirildi, siteler tabiri caizse link çöplüğü haline geldi. Google’ın kullanıcı deneyimine ne kadar önem verdiğini SEO Nedir makalemizde anlatmıştık. Sitelerdeki bu link çöplüğü, doğal olarak kullanıcı deneyimini kötü yönde etkilemekte, arama motorlarını manüpüle edilmesinin yolunu açmaktaydı.

Google; pagerank algoritmasını kaldırdığını söyledi ve bütün sitelerin pagerank değerleri sıfırlandı. Daha sonra yaptığı algoritma güncellemesinde backlink faktöründe köklü değişiklikler oldu. Google daha analiz edebilen, tabiri caizse insan gibi hareket edebilen, akıllı bot yapısını devreye aldı. Artık backlink faktörünün “domain otoritesi” ni yükselttiğini ve az, kaliteli, kalıcı linklerin çok daha fayda sağlayacağını gördük. Sosyal medya kullanımının daha fazla önem taşıdığını deneyim ettik. Sosyal medya birimlerinden gelecek ziyaretçilerin arama motorları için büyük önemi olduğunu söylüyoruz.

Google neden linklere önem veriyor?: Aslında bu sorunun cevabı çok kolay, daha önce anlatımlarımızda SEO Nedir konumuzda Google botlarının çalışma mantığını detaylı olarak incelemiştik. Eğer siz SEO Nedir makalemizi okumadıysanız bağlantıyı kullanarak yazımızı okuyabilirsiniz. Kısa bir özet geçelim; Google’ın spiderları (örümcek) linkler üzerinden geçişler yaparak, web siteleri keşif eder ve bunu indeksler. Bu nedenle linklerin önemi her zaman fazla olacak, sadece kriterlerde değişimler yaşanabilecektir.

Backlink almalımıyım?: Backlink alımı tabiki yapmalısınız, ama şunu unutmayın ki çok backlink almak, çok fayda sağlayacak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle çok sağlam sitelerden, sizin sektörünüzde bulunan, çıkışları çok az olan, kaliteli, güçlü, otoriter siteler bulabilirseniz bir kaç farklı siteden bağlantı almanız yeterli olacaktır. Bundan sonra yapmanız gerek şey ise, eğer blog siteniz var ise bol bol özgün makaleler post etmek, sosyal medya kullanımını geliştirmek ve bu birimlerden ziyaretçi çekmek olacaktır.

Yeni seo dönemine “sabır dönemi” olarak nitelendirdiğimden, yaptığınız çalışmalardan bir anda bir etki beklememek sizin için daha doğru olacaktır. Sabır edin ve bekleyin, durmadan çalışın.