Gönderen Konu: Microsoft Windows Unutulan Parolayi Bulmak  (Okunma sayısı 1249 defa)

05 Kas 2013, 07:55:58

Çevrimdışı weptiryaki

  • Genel Moderatör
  • *
[h1]Windows’a koyduğunuz parolayı unuttuğunuzda ona nasıl tekrar erişebilirsiniz? Açıklıyoruz…
Windows’unuzun parolasını unuttuysanız, bilgisayarınıza ulaşmak için hala birkaç seçeneğiniz var. İşte verilerinize veya Windows’a tekrar erişmek için izleyebileceğiniz yöntemler.
[/h1]
[h1]
Bir Linux Live CD yoluyla dosyalarınıza ulaşın
İstediğiniz işletim sistemine ulaşmak değil sadece birkaç dosyayı kopyalamaksa, işiniz oldukça kolay. Bilgisayarınızı herhangi bir Linux Live CD’sinden (örneğin Ubuntu) başlatarak dosyaları bir USB belleğe kopyalayabilirsiniz.
Bazı dosyalar için root erişimine ihtiyacınız olabilir. Bazı dosyaları taşımakta sorun yaşıyorsanız, terminal penceresini açın (Applications > Accessories > Terminal) ve sudo nautilus yazın, sorulduğunda parolayı boş bırakın. Artık her şeye erişebilirsiniz.
[/h1]
[h1]
Trinity Rescue Kit ile parolayı kaldırın
İşletim sisteminin kendisine erişmeniz gerekiyorsa, Linux tabanlı Trinity Rescue CD işinize yarayacak. ISO dosyasını indirin ve bir diske yazın. Ardından PC’nizi bu diskten başlatın ve “Windows Password Resetting” seçeneğine, ardından “Interactive Winpass”a tıklayın. Şimdi ekrandaki yönergeleri izleyin ve düzenlemek istediğiniz bölümü seçin. “Edit User Data and Passwords”ü seçin ve düzenlemek istediğiniz kullanıcının adını yazın. Şimdi 1 numaralı seçeneği seçin (“Clear (Blank) User Password”). İşlem tamamlandığında menüden çıkmak için bir ünlem işareti (!) yazın ve q’ya basarak menüden çıkın. Bilgisayarınızı baştan başlattığınızda Windows’u herhangi bir parola yazmadan açabileceksiniz.
[/h1]
[h1]
Ophcrack ile kırın
Bu yöntemle parolayı bularak şifreli dosyalara dahil tüm işletim sistemine tam erişim sağlayabilirsiniz. Ophcrack Live CD’yi indirip ve bir diske yazıp, bilgisayarınızı bu diskten başlatmanız yeterli. Parolanızın bulunması biraz zaman alabilir. Bulunduğunda pencerenin üst bölümünde parolaların listelendiğini göreceksiniz.[/h1]
« Son Düzenleme: 05 Kas 2013, 07:58:01 Gönderen: weptiryaki »