Yukarı Facebook Twitter Google+ Aşağı

Gönderen Konu: Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler bilgi  (Okunma sayısı 1125 defa)

Çevrimdışı ugur

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 26
  • Beğeni: 6
  • Karma +1/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler bilgi
« : 08 Eki 2013, 06:59:58 »
[h1]Microsoft Windows 8.1 ile birlikte gelen önemli yenilikleri düzenlenen özel bir etkinlikte tanıttı. Genel olarak mobil odaklı tüm yenilikleri yazımızda sizleri bekliyor.

Windows 8 ile birlikte mobil dünyada alıştığımız ölçüde bir yazılımsal destek sunmaya başlayan Microsoft, Windows 8 için ilk büyük güncelleme olan Windows 8.1 sürümünü düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında bugün tanıttı.

Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler!

Yüksek Çözünürlük
Önemli yenilikleri beraberinde getiren Windows 8.1’den beklenen en önemli geliştirme RT sürümleri için yüksek çözünürlüklü ekranların desteklenmesiydi. Beklenen açıklamayı yapan Microsoft, Windows 8.1 ile birlikte yüksek çözünürlüğe destek vermeye başladı.

Bu destek ile birlikte birçok uygulama da uygun ölçekte düzenlemelere kavuşuyor. Klavye de bu düzenlemelerden etkilenmiş doğal olarak. Yapılan açıklamada klavyenin ekran çözünürlüğüne göre otomatik olarak boyutlandırılacağı belirtilmiş. Yani kullanıcı tarafından seçilebilir bir boyut söz konusu değil.

Arayüzde Değişiklikler
Windows 8.1’de küçük görsel değişiklikler yapmayı ihmal etmeyen Microsoft, özel Start Screen üzerinde önemli düzenlemelere imza atmış. Artık Metro arayüzünün arka planında hareketli görüntüler kullanılabiliyor. Ayrıca açılış kişiselleştirmeleri sayesinde cihaz açıldığında ilk olarak masaüstü görünümünün mü yoksa yeni tüm uygulamalar ekranının mi açık geleceği seçilebilir olmuş.

Kullanıcıların geri dönüşlerine kulak veren Microsoft bu odakta çeşitli kısayolları sistem içersine entegre etmiş. Kameraya kısayol, Skype aramalarını hızlı bir şekilde kabul edebilmek için özel ekran, galerideki görsellere kolay erişim bunlar arasında sıralanabilir.

Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler!

Başlat Menüsü Geri Geldi!
Windows 8’de belki de en çok şikayet edilen konulardan olan başlat menüsü sonunda geri geldi. Üstelik yepyeni özellikler ile birlikte. Artık başlat menüsüne tıklayarak yeni tüm uygulamalar ekranına veya klasik başlat menüsüne erişilebiliyor. Bunu ayarlardan kişiselleşitirebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra başlat butonuna sağ tıkladığınızda güç ayarlarını değiştirebileceğiniz bir menü açılıyor.

Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler!


Dokunmatik Destekli Office Geliyor
Office paketlerinin Windows 8 uyumlu sürümünü yayınlayan Microsoft, dokunmatik odaklı bir versiyonu ise henüz yayınlamadı. Bu konuda çalışmaların sürdüğüne dair daha önce çeşitli iddialar ortaya atılmıştı ki etkinlikte bu konuya dair de bir takım ipuçları verildi.

Etkinlikte sunumun yapıldığı PowerPoint sürümünün Metro arayüzü destekli olarak görülmesi (Office Web benzeri bir görsellikte), yeni Office versiyonunun da tanıtılabileceği ihtimalini akıllara getirmişti ancak beklenen olmadı ne yazık ki. Microsoft bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bir paket olarak gelmeyecek olan dokunmatik odaklı Office, Word, Excel ve PowerPoint sürümleri olarak ayrı ayrı yayınlanacak. Hatırlanacağı gibi Microsoft One Note’un mobil sürümlerini daha önce zaten yayınlamıştı. Belirtilen uygulamalar muhtemelen yıl sonuna doğru kullanıcılar ile buluşmuş olacak.

Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler!

Resmi Facebook Uygulaması
Microsoft’un Windows 8.1’e sakladığı büyük bombalarından bir tanesi de Facebook uygulamasıydı. Yeni sürüm ile birlikte kullanıcılara özel bir Facebook uygulaması sunuluyor. Metro arayüzünde çalışan bu yeni uygulama, sistem içersinde entegre bir yapıda çalışarak avantaj sağlıyor.

Microsoft’un yeni uygulamalarından bir tanesi de Flipboard. O da aynı Facebook uygulaması gibi metro arayüzüne bağlı görev yapıyor. Ayrıca NFL’e özel Fantasy Football oyunu da sistem içersindeki yerini almış. Muhtemelen bu uygulama ülkemizde kullanılabilir olmayacaktır.

Geliştiricilere Yönelik Avantajlar
Microsoft yeni sürümde DirectX desteği ile heyecan verici ve yüksek grafikli oyunlar yapabilmeyi kolay hale getiren bir takım avantajlar sunuyor. Microsoft’un “tiled resources” olarak adlandırdığı GPU destekli bu kütüphane 9GB yer işgal ediyor. Ne yazık ki bu kütüphane sadece Windows 8 için kullanılabilir yani Android ve iOS için bir destek söz konusu değil ancak gelecek Xbox One konsolu için bir artılar söz konusu olabilir.

Microsoft Windows 8.1 ile gelen yenilikler!

Windows Phone 3D Bing Haritaları
Geliştiricilerin Windows Phone için hazırladıkları yazılımlarda Bing Haritaları’nı kullanabilmenin önünü açan Microsoft, üç boyutlu harita görünümünü Windows Phone’a getiriyor. Ayrıca Windows Phone 8.1’de de üç boyutlu Bing haritaları kullanılabilecek.

Windows Phone’a yönelik Bing tabanlı bir çok yeni işlevi kullanıcılara sunan Microsoft, henuz demo aşamasında olan sesli komutları da geliştiricilerin kullanımına sunacak.

Etkinliğin sona ermesiyle birlikte Windows 8.1′in önzileme sürümü kullanıcıların beğenisine sunuldu.[/h1]