Yukarı Facebook Twitter Google+ Aşağı

Gönderen Konu: Türkiyenin İnternet Alt Yapısı...  (Okunma sayısı 1087 defa)

Çevrimdışı EREN.KYGZ

 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 51
 • Beğeni: 16
 • Karma +1/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Torrent-İndirin.org
  • Profili Görüntüle
  • Torrent İndirin | En Yeni ve En Güncel Torrent Paylaşım Forumu
Türkiyenin İnternet Alt Yapısı...
« : 30 Kas 2012, 19:05:56 »
                                             
 
Türkiyede İnternet:
Not : EĞER YARIDA OKUMAYI BIRAKIRSANIZ HERŞEYİ  YANLIŞ ANLAYA BİLİRSİNİZ  LÜTFEN HERŞEYİ TAMAMİYLE VE ATLAMADAN OKUYUNUZ
   
   Türksat A.Ş. Turgut Özal Tarafından Kurulmuş, televizyon ve internet hizmeti amaçlayan bir Uluslar Arası Uydu   Operatörüdür, Türksat AŞ Tamamiyle T.C Ulaştırma Bakanlığına Aittir.
Turğut Özal O Dönemde "üniverstelerde" olan internet ağını tamamiyle T.C Ulaştırma Bakanlığına Bağlamıştır.
Bunun Sonucunda   Ulaştırma Bakanlığı Denetleme ve yönetmek için Telekominikasyon Kurumunu Kurmuştur.
 Telekominikasyon   Kurumu Her eve Telefon Sloganıyla Türk Telekomu Kurmuştur.
(Buraya   Kadar Herşey Normal) Artık Her Evin Artık Bir Telefon Alt Yapısı Var.
Ama Bu   Telefon Alt Yapısından Başka Hizmetler İçinde Yararlanılması Gerektiği   Düşünülmüş ve Ulaştırma Bakanlığının Kararıyla Uluslar Arası Kiralık Hat   Yani Şu anda Ttnet Sahibi olduğu yurt dışı çıkışları kurulmuştur. 2   adet çıkış var biri okyanusun altından U.S.A'ya bağlı diğeri ise   karadan Almanyaya.
 Bu çıkışlar sayesinde ilk olarak 56kbps hızında çevirmeli internet hizmeti verilmiştir. Alt yapı sıkıntıları ve kesintiler içinde.
(Bundan sonrası en   heycanlısı) O dönemlerde RTÜK sıkıntılar içinde renkli yayın için   kapasitesi yetmiyordu ve alt yapısı zayıftı bunun üzerine Ulaştırma Bakanlığı Telekominikasyon Kurumun'a bağlı bir kablo tv şebekesi inşasını   başlatdı.
Telekominikasyon kurumu taşoren firmalar  kullanarak  tüm alt yapıyı tamamladı ve Türk Telekoma devretti bu alt  yapıyı  işletecek gücü olmayan Türk Telekoma taşeron firmalar şöyle bir  öneride  bulundular kurdukları alt yapıyı işleteceklerdi ve geliri  türktelekomla  paylaşacaklardı. Türk Telekom bunu kabul etti ve anlaşmalar  imzalandı.
Belli bir süre sonra bu Kablo tv alt yapısından internet  hizmeti  verilmeye başlandı.
(işte kıyamet kopuyor) Rekabet  Kurumu  T.C Ulaştırma Bakanlığına bir uyarıda bulundu Kablo ve Telefon  alt  yapısı Türk Telekoma ait olduğundan rekabet sağlanamıyor ve sektörde  gelişme  yaşanamıyor.
 Ulaştırma bakanlığı Kablo tv alt  yapısının  tamamını Türksat A.Ş'ye devretti ama Kablo tvyi işleten taşeron firmalarımız bunu reddetti karşılığındada Dava açıldı. Sonuç olarak taşeron  firmaların hepsi  kapatıldı.
 Alt yapı donanımlar vs. Türksat AŞ ye devredildi.
Türksat AŞ  Türk Telekom'dan bağlarını ayırmak için Uydu altyapısını kullanarak 17 farklı ülkeyle  anlaşma yaptı ve  kendi yurt dışı çıkışlarına sahip oldu.
Bu çıkışların bir  özelliği vardı türk  telekomdaki gibi kablo ile  çıkıştlardan 180 gbps ile sınırlı bir  bağlantı olmaması.
1 milyon gbpslik bir trafik imkanı olmasıydı.
Buda Rapidshareden 80 terabaylık  bir dosyanın 15 dk inmesi anlamına  geliyordu.
 Kablo tv alt yapısını  yenileyen Türksat AŞ internet hizmetini  Uydunet adıyla sundu.
Kapasite olarak Türkiyedeki her eve 100  mbit internet verecek kapasitede ama Türksat AŞ interneti 20 mbit  seviyesinde tuttu çünki bu sistemi denememişti  sistemin kararlı hale  gelebilmesi için hız denemeleri hala devam  ediyor yaklaşık 100 ila 300 üyesinde bu hız testlerini yapıyor.
 Bu  testlerin amacı denek seçilen  evlerin hızlarını 500 mbit' e yükseltmek  ve ağ durumunu denetlemek.
Bu  denek her an birimiz olabiliriz 150.000  üyesinin arasından seçtiği sadece  300 kişide bu testleri uyguluyor.
Gelelim TTnet'e şu anda TTnet'in  yurt dışı çıkışları 1 terabit yani buda  her üyesine yaklaşık 10 mbit  internet sağlayabilir. TTnet ise 8 mbit  sağlayabiliyor. Buda alt  yapısının kötü olduğunun bir ispatıdır. Unutmadan birde ufak bir  notum var.
Kablo tv alt yapısı sokaklara  döşenirken bir problem  oluştu antenini sokağa koyan Kablo tv  izleyebiliyordu.
Bunu önlemek için  biraz maliyetli olsada tek çözüm fiber  optik kablo alt yapısı (Sinyal dışında bir altyapı yani ışık teknolojisi)  kullanmaktı.
 Uydunet altyapısı şu anda kapınızın önüne kadar fiber  optik kablo getiriyor. Birde unutmadan "Biri  adsl" ve "Koç net" falan var  bunlar ne diyeceksiniz.
Bunlar ise Türk Telekomun bakır alt yapısını  kullanarak sizi kendi DataCenterlarındaki  sunucuları üzerinden internete çıkartan ve para kazanan firmalar  yani bunlar daha dandik.
Mahallenizde Uydunet Altyapınız yoksa talep edin sonuçta yabancı firmadan aldığımız kalitesiz bir hizmet yerine devletimizin ürününü tercih etmek gerekli.

 
Sonuç :
 
Türk Telekom :
Şu An ALt Yapısı Berbak ve Üyelerini soyuyor :D
 % 50 i İngiliz telekom firması oger telekoma satıldı
%35 u devlette kaldı
%15 i ise haka bağışlandı (yani ben şimdi evraklarımı tamamlar ve paramı   çıkartırsam türk telekomun hissedarı olabilirim)
 
Türksat :
Kendine ait Uydusu var.
Mütiş bir kablolama altyapısı var.
Maximium derecede internet sunabiliyor.
Tamamı T.C Ulaştırma Bakanlığına Ait.
 
Telekominikasyon Kurulu :
Türkiyenin tüm haberleşmesinden sorumlu
olarak faliyet gösteren bir kurum olarak çalışıyor
ve hala T.C Ulaştırma Bakanlığına Ait.