Yukarı Facebook Twitter Google+ Aşağı

Gönderen Konu: Wamp Server Kurulumu ve Ayarları  (Okunma sayısı 931 defa)

Çevrimdışı Ata

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 140
  • Beğeni: 1
  • Karma +1/-0
    • Profili Görüntüle
Wamp Server Kurulumu ve Ayarları
« : 26 Eki 2014, 16:20:50 »

[h1]Açıklama : Merhaba arkadaşlar.Bugün sizlere neredeyse herkezin sorun yaşadığı wamp server’in kurulumunu ve yapılması gereken ayarları anlatacağım.Bu alanda uygun bir video çektim dün gece.Oradada görsel olarak anlattım.Şimdi buradada ayrıntılı bir yazılı anlatım sunmak istiyorum.Dikkatle okuyup uygularsanız wamp server hakkındaki sorunlarınız ve sorularınız ortadan kalkacaktır.İyi okumalar.

Anlatım : Öncelikle wamp server’imizi indirmemiz gerekiyor.Arama motorlarına wamp server yazarak ana siteye ulaşabilirsiniz.Sonrasında download sekmesine girerek işletim sisteminize göre uygun olan 32 ve 64 bit olmak üzere 2 sürümden birisini indiriniz.İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak açınız ve kurulumu normal şekilde tamamlayınız.

Sonrasında wamp server sağ alt tarafta açılacaktır.Başlangıçta kırmızı renkte olarak açılır sonrasında yeşil’e döner.Yeşil olduğunda herşey hazır demektir.Wamp serverde ayarlamamız gereken iki alan mevcut.

PHP Ayarları : Php ayarlarında short open tag ile Display error olarak iki seçenek mevcut.Bizi ilgilendiren bu iki seçenek. Eğerki scriptleriniz <? kısaltılmış tag ile başlıyorsa short open tag’ın işaretlenmesi gerekir.Display error ise php’de hatalı yazdığımız yerleri direk olarak ekranda gösterir.Bunu göstermesini istemiyorsanızda display error’un yanındaki tik’i kapatmalısınız.

Mysql Ayarları : Mysql’de tek ayar yapabiliriz.Bu ayar rewrite module desteğidir.Bu tik en başta işaretsiz gelir.Genel olarak .htaccess dosyalarında hatalara sebep oluyor.Bu yüzden bu modül desteğini işaretlemenizi öneririm.

Bu ayarlarımızıda yaptıktan sonra artık scriptlerimizi çalıştırma vakti geldi demektir.Öncelikle wamp’ı kurduğumuz dizine gidiyoruz.Benimkisi (c:wamp) dizininde.Sizinki neredeyse oraya girip (www) klasörü içerisine giriyoruz.Script dosyalarımızı bu alana atacağız.Girdiğinizde içerisini dolu göreceksiniz.Bu default halde wamp server’in bize verdiği dosyalardır.Bunların hepsini silip kendi script dosyalarınızı atabilirsiniz.

Attığımız dosyaları çalıştırmak için ise tarayıcımıza (localhost veya 127.0.0.1)  yazarak index’imize ulaşabiliriz.Eğerki scriptinizde .sql dosyası yüklenecekse , sağ alt tarafta wamp server logosuna sol tıklayıp phpmyadmin’e tıklayarak .sql alanına ulaşabilirsiniz.

scriptlerinizin ayar’larına gireceğiniz bilgiler şu şekildedir.

Host: Localhost

Kullanıcı Adı : Root

Şifre : Boş

DB Adı : Phpmyadminden oluşturduğunuz veya oluşmuş olan bir tane (örn: test)[/h1]
« Son Düzenleme: 14 Nis 2016, 10:48:56 Gönderen: orhan »