Gönderen Konu: Hosting Nedir ? Sunucu Nedir ? Reseller Hosting Nedir ?(Genel bakis)  (Okunma sayısı 1597 defa)

09 Kas 2012, 07:46:14

Çevrimdışı weptiryaki

 • Genel Moderatör
 • *
[h1]Virtual Hosting Nedir ?
 
 Web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her kısmın birbirinden bağlantısız, kiralık terminal (sunucu) gibi çalışmasına olanak sağlayan hosting türüdür.
 Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. webmastersitesi.com, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP’ye atanabilir. Buna da “Sanal Evsahipliği” (Virtual Hosting) denir. Shared hostingden farkı, müşterisine sunucusu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.
 
 Reseller Hosting Nedir ?
 
 Reseller kelimesi tekrar pazarlayan anlamında algılanmalıdır.
 Hosting şirketlerinde satılan paketlere dikkat ederseniz reseller paketleri de bulacaksınız. Bu reseller paketleri ile hiçbir altyapıya sahip olmadan hosting ticareti yapmak mümkündür. Tüm gerekli altyapı hosting şirketi tarafından sağlanırken satışları kendiniz gerçekleştirerek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Yapmış oldugunuz bir nevi komisyonculuktur.
 Reseller paketi sunan hosting sitesine giderseniz, bu paketlerin genel paketlerden daha pahallı olduklarını göreceksiniz. Ancak fiyat ile birlikte bu reseller paketlerinin olanaklarının da daha fazla olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bir reseller paketi içerisinde birçok site barındırmak mümkündür.
 Bu paketleri satın alıp sonra kendi ismi altında daha yüksek bir fiyata satanlara reseller denir. Haliyle hosting alırken resellerlerden hosting  paketi almak aslında önerilmez. Bir ürünü sağlayandan doğrudan doğruya  almak, bir aracı veya komisyoncudan almak her zaman daha akılcıdır.  Hosting hizmeti için de bu kural geçerlidir.
 
 
 Bir reseller ile anlaşmanın birçok eksi yönü vardır:
 • İlk önce ürünün maliyeti daha yüksek olacaktır: aracı da para kazanmak zorundadır.
 • ikincisi ise teknik hizmetin hızı olumsuz yönde etkilenecektir: bir sorun olduğunda siz aracı ile iletişim kuracaksınız ve sorununuzu anlatacaksınız; aracı da sonra kendi açısından sizin anlattıklarınızı ( sorunu kendi iyi anladıysa tabiî ki ) kendi acısından hosting’i sağlayan  şirketin teknik destek bölümüne ilecektir.
En İyi Hosting Hangisi ?
 
 Bu konu ile ilgili olarak elbette herkes çalıştığı, tecrübesi olduğu firmalar ile ilgili yorum yapabilir. Kimseden çalışmadığı, bilmediği bir şirketin anlatılması beklenemez.Aşşağıdaki metin'de Hangi hosting şirketinizi seçmenizde yarar sağlıyacak bir açıklama yapıldı.
 
 Hangi Hosting Şirketini Seçmeliyim ?
 
 
 Kuracağınız web sayfasının ihtiyaçlarını belirleyip, bu iş için ayırdığınız bütçeden sonra sıra web hosting firmaları arasında bu kriterlere göre tercih yapmaya gelir.
 Hosting sağlayıcısı seçerken yanlış yapmamanız için çok önemli kriterler bulunmaktadır, bunlar:1) Seçtiğiniz firmalar hakkında araştırma yapın
 Size uygun hosting paketi sunan firmaları belirledikten sonra, o firmalar hakkında yazılmış yorumları, yapılmış değerlendirmeleri okuyun. Örneğin hostbul.net/firmalistesi.asp adresinden yüzlerce firma hakkında  binlerce yoruma ulaşabilirsiniz.
 Google’da ve webmasterların yoğun olarak ziyaret ettiği forumlarda arama yaparak çeşitli yorumlara ulaşabilirsiniz.
 Her okuduğunuza inanmayın! Bazı yorumlar firma tarafından veya rakipleri tarafından yazılmış olabilir.
 2) Firmanın referanslarına bakın
 Firmanın web sitesindeki referanslara göz atın. Yeterli sayıdalar mı? Önemli referansları var mı? Firma hakkında geniş yorum almak için referanslarda bulunan bir kaç sitenin webmasterına mail atarak hosting firmalarından memnun olup olmadıklarını, teknik desteğin yeterli ve hızlı olup olmadığını sorun.
 3) Firmaya e-posta atarak cevap süresine ve kalitesine bakın
 Bir firmanın teknik desteğini ölçmenin en kolay yolu e-posta atarak onları test etmektir. E-postanızda cevabı sitede yazıyor olsa bile teknik konularda sorular sorun. E-postanızı uzun tutmaya özen gösterin ve bolca soru sorun. Cevapta her sorunuza itinayla cevap verilmiş mi yoksa baştan savma bir cevap mı gönderilimiş inceleyin.
 Eğer telefon veya msn desteği veriyorlarsa o yolları da kullanarak teknik desteklerini her yoldan test edin.
 4) Firmanın sipariş sırasında size onaylattığı hizmet sözleşmesini okuyun.
 Hizmet sözleşmelerindeki küçük maddelerde ilk başta görünmeyen maddeler olabilir. Dikkatle okuyarak size vaad edilen özelliklerin hizmet sözleşmesine nasıl yansıtıldığını inceleyin. Genellikle sınırsız olarak belirtilen özelliklerin okuduğunuz sözleşmede sınırlandırıldığını görebilirsiniz.
 Eğer hizmet sözleşmesi yoksa, o firmadan hizmet almayın.
 5) Firma gerçekten şirket mi kontrol edin
 Firmaya mail atarak ticaret odasına kayıtlı olup olmadıklarını sorun ve bu bilgileri talep edin. Bir çok amatör firma web hosting işini şirketleşmeden yapmaktadır. Bu tip firmalar ortadan yok olurlarsa izlerini bulmanız oldukça zor olacaktır. Şirketleşmiş firmalarda ise böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.
 6) Firmanın ofis adresini ve telefon numarasını isteyin
 Her ihtimale karşı firmadan adres ve telefon bilgilerini alın. Eğer şüpheniz ve imkanınız varsa verdikleri adrese giderek veya telefonla onlara ulaşarak doğruluğunu kontrol edin.
 
 Not: Yer Sağlayıcı Faliyet belgesi olan Firmalar Güvenli firma olduğunu göstermez YS belgesi Her TC Vatandaşı tarafından kolayca alınabilir.
 
 Dns Nedir ?
 
 İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması gerekir. Bu adres protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır. Alan Adı bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşletirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar. Örneğin www.webmastersitesi.com alan adı ile 89.19.3.250 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar. Sırayla; com, hostingnedir.com ve www.webmastersitesi.com içiçe geçmiş İnternet alanları ya da bölmeleridir.
 Alan Adı Sistemi’nin yarattığı ilişkiler 1e1 ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. webmastersitesi.com, ara.com.tr, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP’ye atanabilir. Buna da “Sanal Evsahipliği” (Virtual Hosting) denir.
 Alan Adı Sistemi hiyararşik bir yapı gösterir. En üste .com, .org, .net, .int, .edu, .info, .biz, .aero, .travel, .jobs, .gov, .mil gibi “jenerik” üst düzey alanlarla (gTLD) .tr, .us, .de, .uk, .jp, .az gibi ülke alanlarından (ccTLD) oluşur. Buna son olarak .eu ve .asia gibi bölgesel birkaç üst düzey alan adı daha eklenmiştir.
 
 
 Domain Nedir ( Alan adı nedir ) ?
 
 Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) Webmastersitesi.com’dur.
 Domainler; ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin HostingNedir.com alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.
 Dolayısıyla web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri ve bunu akıllarında tutamayacakları için bir domain alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.
 
 Hosting Limitleri Ne Olmalı ?
 
 Web Alanı;
 Eğer sitenizde büyük boyutta resim dosyaları, film dosyaları veya MP3 barındırmayı düşünmüyorsanız hosting sağlayıcılarının sundukları alanlar size yetecektir. Ortalama olarak bir html dökümanı 30kb boyundadır. 10mb’lık bir alanda yaklaşık 400 html sayfa barındırabilirsiniz.
 Eğer verilerinizi html sayfalarında değil de databasede tutacak ve sayfalarınızı PHP, ASP gibi sunucu tabanlı bir programlama diliyle oluşturacaksanız, web alanınızın boyutunu veritabanınızı baz alarak ve ona göre hesaplamalısınız. 200.000 kayıttan oluşan bir Access database yaklaşık olarak 20mb yer kaplayacaktır.
 Bandwidth:
 2 GB’lık bandwidth (veri transferi) 50kb’lık bir dosyanın (gif, jpg, html, asp vs..) bir ayda 40.000 kere gösterilmesi için yeterli olacaktır. Ancak yüksek ziyaretçi potansiyeli olan bir siteniz varsa ve ziyaretçilerinize sunduğunuz dosyalar (html, gif, jpg, swf vs..) büyük boyutlardaysa bandwidth ihtiyacınız da buna bağlı olarak yükselecektir.
 Genelde, çoğu site için 2 – 5 GB arası bandwidth limiti yeterli olmaktadır.
 
 Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim ?
 
 Bu sorunun cevabını sitenizin ihtiyacı olan yazılımı tespit etmenizle verebiliriz.
 Eğer sayfalarınızı ASP ya da .NET ile birlikte Acess veya MSSQL database ile birlikte kullanmak istiyorsanız Windows tabanlı (2003, 2008) hosting paketini tercih etmelisiniz.
 Eğer sitenizde Php, Mysql, Cgi ve Perl kullanmayı planlıyorsanoz Linux tabanlı (ubuntu, redhat vs..) hosting paketleri sizin için uygun olacaktır.
 Linux hosting paketleri, Windows hosting paketlerine göre genelde daha uygun fiyatlı ve stabildir. Güvenlik açısından Linux işletim sistemleri, kullanım ve kurulum açısından ise Windows işletim sistemi tercih edilmektedir.
 Eğer sitenizde dinamik yapıda dosyalar (ASP, PHP vs..) kullanmayacaksanız, Windows ya da Linux işlerim sistemi tercihi sizin için fark etmeyecektir.
 
 Hosting Nedir ( Basit Anlatım ) ?
 
 
 
 
 Müstakil bir ev yaptırmak istiyorsunuz, bunu gerçekleştirebilmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır;
 • Arsa
 • İnşaat ruhsatı
 • İnşaat malzemeleri (demir, tuğla, boya vs.)
Bu örnekten yola çıkarsak, inşaat ruhsatınız: alan adı (domain), inşaatı gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan malzeme: web sayfanız ve arsanız: hosting‘dir.
 Arsa sahibi olmadan müstakil ev yapamayacağınız gibi hosting sahibi olmadan da web sayfanızı yapamazsınız. Ruhsatınız olmadan yaptığınız inşaatın geçerliliği olmazken aynı şekilde alan adınız (domaininiz) olmadan da yaptığınız web sayfanızın internet ortamında bir geçerliliği olmaz.
 
 
 Evinizin sahip olmasını istediğiniz özellikler de aynen hosting için geçerlidir;  örnek vermek gerekirse evininizin şu özellikleri olmasını istersiniz:
 • Hızlı bir şekilde ve trafiğe takılmadan gitmek istersiniz
 • Güvenli bir yerde olmasını, dışarıdan kimsenin içeriye girememesini istersiniz
 • Evinizde kullandığınız tüm ürünlerin son teknoloji ürünleri olmasını ve garantili olmasını istersiniz
 • Orada mutlu olmak istersiniz..
İşte tüm bu örneklerden de rahatça anlayabileceğiniz gibi hosting; hızlı ve güvenilir bir sunucuda yer almalı ve bu sunucu da en güncel panel ya da  yazılımları kullanmalıdır. Böylece sorunsuz bir hizmet alarak, mutlu olursunuz.
 
 Daha fazla bilgi için konu altına Soru ve Sorunlarınızı yazmanız yeterli olacaktır.[/h1]
« Son Düzenleme: 09 Kas 2012, 07:49:28 Gönderen: weptiryaki »

22 Oca 2015, 01:18:43
Yanıtla #1

Çevrimdışı cihadehli

 • Yeni Üye
 • *
bu VDS nin faydaları nelerdir normal bir host dan avantajları..v.s.?