Gönderen Konu: Photoshop Alternatifi Programlar(Ücretsiz versiyonlari)ve islevleri  (Okunma sayısı 2265 defa)

28 Kas 2012, 11:24:41

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1][solresim]http://img.tamindir.com/ti_e_ul/Mystrandel/h/photoshopalternatif_184x115.jpg[/solresim]Günümüzde bir çoğumuz dijital fotoğraf makineleri veya cep telefonlarımız yardımıyla fotoğraflar çekmekte ve daha sonrasında çektiğimiz bu fotoğrafları bilgisayar ortamında işleyerek sosyal medya hesapları üzerinden arkadaşlarımızla paylaşmakta veya arşivimize atmaktayız. Peki fotoğraf işleme veya bir diğer adıyla düzenleme dediğimiz zaman hangimizin aklına Adobe Photoshop gelmiyor ki? Buna neden olarak Photoshop'un grafik tasarım ve resim düzenleme konusunda kullanıcıların tüm isteklerine tam anlamıyla karşılık vermesini gösterebiliriz.

Bu kadar popüler bir grafik ve resim editörü olması nedeniyle, birçok kullanıcının ilk tercihi olan Photoshop ile yapabileceklerimizin gerçekten bir sınırı yok gibi görünüyor. Hayal gücünüzü ve çizim yeteneğinizi birleştirerek gerçekten herkesin beğeneceği şaheserler yaratma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Photoshop güzel, Photoshop süper, Photoshop mükemmel bir yazılım olabilir ama sadece günlük sıradan resim düzenleme işlemleri için Photoshop'a yüzlerce dolar para vermeye değer mi? Eğer bir tasarımcı, grafiker veya web geliştirici değilseniz Photoshop için kesenin ağzını açmaya hiç de gerek yok. Çünkü piyasada Photoshop'un bizlere sunduğu resim düzenleme ve işleme araçlarının tümünü içerisinde barındıran birçok ücretsiz yazılım bulunmaktadır. Amacınız dediğim gibi klasik resim düzenleme özellikleri olan; kırpma, kesme, yapıştırma, yeniden boyutlandırma, renk düzenleme, kenarlık ekleme, farklı efektler ve filtreler uygulamaysa, ücretli yazılımlar yerine ücretsiz alternatiflerini kullanıyor olmak birçok açıdan işinize gelecektir.

Photoshop

İşte bu nedenle hazırladığım bu yazımda sizlere Photoshop'a alternatif olarak kullanabileceğiniz ücretsiz resim düzenleme editörlerinden bahsetmeye çalışacağım. Photoshop'ın sahip olduğu nimetlerin birçoğuna sahip olan bu alternatif programları kullanmaya başlayıp, alıştıktan sonra belki bir daha Photoshop'u aramayacaksınız bile. Şu durumda tek yapmanız gereken şey sizlere tanıtmaya çalışacağım ücretsiz Photoshop alternatifi programlar arasından işinize en çok yarayabileceğini düşündüğünüz programı seçmek, indirmek, denemek ve tabularınızı yıkmak.

Adobe Photoshop Deneme surumu indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/adobe-photoshop/indir/[/spoiler][/h1]
« Son Düzenleme: 28 Kas 2012, 11:51:42 Gönderen: orhan »

28 Kas 2012, 11:31:43
Yanıtla #1

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]GIMP
[solresim]http://www.gimp.org/images/news-icons/wilber.png[/solresim]GIMP birçok farklı platform üzerinde çalışan (Linux, Mac, Windows, FreeBSD, Sun OpenSolaris) ve şimdiye kadar ortaya çıkan en iyi ücretsiz Photoshop alternatifi programların başında gelmektedir. Aynı zamanda resmi sitesi üzerinde birçok döküman ile kullanıcılara programın nasıl kullanılacağı anlatılmaya çalışılmıştır.
GIMP
Açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için günden güne kendini geliştirmekte olan GIMP her türden gelişmiş resim düzenleme aracını içerisinde barındırmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde her tür basit resim düzenleme işlemini Paint kullanıyormuşçasına kolaylıkla yapabileceğiniz GIMP ile profesyonel çalışmalarınızı da Photoshop kalitesinde gerçekleştirebilirsiniz.

GIMP
Bedava Photoshop Indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/gimp/indir/[/spoiler][/h1]
« Son Düzenleme: 28 Kas 2012, 11:52:15 Gönderen: orhan »

28 Kas 2012, 11:36:46
Yanıtla #2

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]
Paint.NET
[solresim]http://www.getpaint.net/images/Logo3.png[/solresim]Ücretsiz bir resim düzenleme ve oluşturma yazılımı olan Paint.Net, açık kaynak kodlu olarak geliştirilmektedir. Photoshop üzerinde kullandığımız birden fazla Layer (Katman) desteğine sahiptir ve çalışmalarınız üzerine uygulayabileceğiniz birçok zengin efekti içerisinde barındırır.
Paint.NET
MS Paint ile benzer bir arayüze sahip olan Paint.NET basit bir kullanıma sahip olmasına rağmen, çok büyük işler yapabileceğiniz başarılı bir resim editörü olarak göze çarpıyor. Gelişimine bu hızla devam edilirse yakın zaman içerisinde en çok kullanılan programlardan birisi olacak gibi görünüyor.

Paint.NET
Paint.NET Ücretsiz Resim Düzenleme Programı indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/paintnet/indir/[/spoiler][/h1]
« Son Düzenleme: 28 Kas 2012, 11:52:44 Gönderen: orhan »

28 Kas 2012, 11:41:53
Yanıtla #3

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]
Pixia
[solresim]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/bc/Pixia%60s_new_mascot.jpg/260px-Pixia%60s_new_mascot.jpg[/solresim]Tüm dünya üzerinde yaygın bir biçimde kullanılan ücretsiz bir resim işleme editörü olan Pixia içerisinde katman desteğinin yanı sıra, çok sayıda fırça, seçim aracı ve filtrede barındırmaktadır.

Pixia ile çalışmaya başlayıp, programa alıştıktan sonra yapabileceklerinize gerçekten çok şaşıracaksınız. Resim düzenlemenin dışında özellikle resim yapmayı seviyorsanız, Pixia tam aradığınız program olabilir.

Pixia
Pixia Resim Boyama Programı Indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/pixia/indir/[/spoiler][/h1]
« Son Düzenleme: 28 Kas 2012, 11:44:27 Gönderen: orhan »

28 Kas 2012, 11:49:56
Yanıtla #4

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]
Inkscape
[solresim]http://img.tamindir.com/ti_e_ul/Lucifer/Inkscape-ikon.gif[/solresim]Asobe Illustrator, Corel Draw, Freehand veya Xara X programlarının sizlere sağladığı ölçeklenebilir vektör grafik düzenleme işlemlerini başarıyla yapabileceğiniz bir program olan Inkscape'i bu saydığımız programlardan ayıran en büyük özelliği ücretsiz olmasıdır.

Çok güçlü bir çizim ve boyama aracı olan Inkscape resimleriniz üzerinde neredeyse her tür düzenlemeyi yapmanıza izin vermekte. Ayrıca geliştirici ekip ve kullanıcılar arasında sürekli iletişimin sağlandığı internet topluluğu üzerinden programla ilgili birçok yararlı bilgiye ulaşabiliyoruz.

Inkscape
Inkscape Ölçeklenebilir Vektör Grafik Düzenleyici Indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/inkscape/indir/[/spoiler][/h1]

28 Kas 2012, 11:56:27
Yanıtla #5

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]
PhotoPlus SE
[solresim]http://img.tamindir.com/ti_e_ul/Mystrandel/p/photoplussel_32x32.png[/solresim]Photoplus dijital fotoğraflarınızı düzeltmek ve geliştirmek, çarpıcı bitmap grafikleri ve web animasyonları hazırlamak için tasarlanmış inanılmaz bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır.

Katman ve maske özelliği bulunan program ile ihtiyacınız olan her türden resim düzenleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Geleneksel resim işleme çözümleri dışında, profesyonel araçlarıyla da sizlere tam anlamıyla yardımcı olacaktır.

Photoplus SE
Photoplus SE Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programı Indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/photoplus-se/indir/[/spoiler][/h1]

28 Kas 2012, 11:59:12
Yanıtla #6

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]
PhotoFiltre
[solresim]http://img.tamindir.com/ti_e_ul/Mystrandel/p/pf_32x32.png[/solresim]Bir resim dosyası üzerinde basit veya gelişmiş ayarları yapabileceğiniz ve geniş filtre seçeneklerinden istediğinizi uygulayabileceğiniz ücretsiz bir resim düzenleme programı olan PhotoFiltre basit kullanımı sayesinde tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından rahatça kullanılabilir.

Program üzerinde bulunan 100 farklı filtre ile görsel açıdan çok zengin resimler yaratabilirsiniz.

PhotoFiltre
PhotoFiltre Ücretsiz Resim Düzenleme Programı Indir
[spoiler]http://www.tamindir.com/photofiltre/indir/[/spoiler][/h1]

28 Kas 2012, 12:02:44
Yanıtla #7

Çevrimdışı orhan

 • Kıdemli Üye
 • *
[h1]
PhotoScape
[solresim]http://img.tamindir.com/ti_e_ul/forli/p/photoscape_32x32.png[/solresim]PhotoScape ile tam anlamıyla en baştan kendi resimlerinizi oluşturamıyor olsanızda, içerisinde barındırdığı fotoğraf işleme araçları, farklı efektler ve filtreler sayesinde resimlerinize büyük bir görsel zenginlik kazandıracaktır.

Sınırsız bir resim düzenleme olanağına sahip olacağınız PhotoScape her geçen gün daha da geliştirilmektedir. Özellikle ev kullanıcılarının temel resim düzenleme işlemleriyle ilgili en büyük yardımcısıdır.

İndir17.53 MB
PhotoScape
PhotoScape Ücretsiz Resim Düzenleme Programı
[spoiler]http://www.tamindir.com/photoscape/indir/[/spoiler][/h1]