Gönderen Konu: Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?  (Okunma sayısı 677 defa)

04 Tem 2016, 10:00:28

Çevrimdışı dadal

  • Yeni Üye
  • *
Zamanla kalıntı dosyaların birikmesi, virüs gibi zararlı yazılımlar bilgisayarımızın yavaşlamasına neden olur. Peki her yavaşlayan bilgisayara format mı atılmalı? Tabiki hayır, format pc uzmanları tarafından son çare olarak kabul edilir. Tavsiye edeceğim programlar ve tekniklerle beraber bilgisayarınız ilk günkü hıza kavuşacak tabiri caiz canavar gibi olacaktır. Üstelik uzun ömürlü bir sisteme sahip olacaksınız.

2016 – 2017 PC Hızlandırma Teknikleri – Yöntemleri – Yolları

1- AVAST

Antivirüs programları olmazsa olmazların arasında yer alır. Format atmanız durumunda ilk kurulması gereken yazılımların başında gelir. Anti-virüs programları bilgisayarı yavaşlatmamalı, güncel virüsleri koruyabilecek veritabanına sahip olmalıdır. Tam burada anlık koruma sağlayan Avast! imdadımıza yetişiyor. Kullanışlı ve ücretsiz yapısıyla rakipleri arasından sıyrılıyor. Avast, Çek Cumhuriyeti merkezli bir şirkettir.
Avast’ı hemen indirip, başlangıç arayüzü taraması yapın! https://www.avast.com/tr-tr/index

2- Malwarebytes Anti-Malware

Bilindiği üzere anti virüs programları malware isimli zararlı yazılımları engelleme konusunda başarısızdır. Bilgisayarımızı tıpkı virüsler gibi yavaşlatan ve çok yaygın olan malware yazılımlarından nasıl koruyabiliriz? Üst üste en iyi anti-malware programı seçilen Malwarebytes’i  “Efendim.xyz” ekibi olarak tavsiye ediyoruz. Bu program Avast ile beraber başlangıçta otomatik olarak çalışmaktadır. Unutmayın bilgisayara girecek virüsü engellemek, virüsü silmekten çok daha kolaydır. Bu nedenle anlık olarak koruma sağlamaları büyük önem arz eder.  İndirme linki :  https://www.malwarebytes.com/

Bakım Onarım ve Antivirüs Programları

3- Advanced Systemcare

Systemcare, yavaşlayan bilgisayarları bir tıkla eski hızına kavuşturan muhteşem bir bakım – onarım programıdır. Bu program kayıt defterini temizler & onarır, kalıntı çöp dosyaları siler. Ve diğer birçok özelliğiyle sisteminizi en iyiler. Ayrıca program içerisindeki küçük araçlarla beraber internetinizi hızlandırabilir, casus yazılımlara karşı cihazınızın açıklarını kapatabilirsiniz. Programın yanında ek olarak Disk birleştirme, Driver Booster (driver otomatik güncelleme) ve iobit uninstall (programları tamamen silmek) gibi küçük programlar da bulunmaktadır. Bu nimetlerden faydalanmanızı ısrarla önermekteyim. Disk birleştirmek, bilgisayarı hızlandırmanın programsız en kestirme yoludur.

4- AdwCleaner

AdwCleaner, adware yani reklamları temizleme yazılımıdır. Tarayıcılara bulaşan ve anasayfalarımızı değiştiren toolbar gibi eklentileri bu programla silebilirsiniz. Tarama yapıp akabında programı kaldırmanızı tavsiye ederim. http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/

5- HijackThis

380 KB olup kurulum gerektirmeyen Hijackthis, arkaplanda çalışan araçları tespit eder ve silmenize olanak sağlar. Not defteri şeklinde açılan logu http://www.hijackthis.de/ adresine yapıştırarak silmeniz gereken kutucukları öğrenebilirsiniz.

6- Rkill

Virüs programlarının silemediği zararlı yazılımları kökten temizleyen güçlü bir programdır. Başlangıç programlarını komut istemi üzerinden taramaktadır, güvenli modda çalıştırılması tavsiye edilmektedir. ComboFix yerine windows 10 işletim sistemini de destekleyen rkill ile kurulumsuz  tarama yapabilirsiniz. http://www.bleepingcomputer.com/download/rkill/

Bu programlar dışında yapmanız gerekenler;

1- Disk temizlemeyi başlatabilirsiniz (Başlat çubuğuna yazarak erişebilirsiniz)

2- Program ekle kaldırdan kullanmadığınız oyun ve programları, bilmediğiniz yazılımları kaldırabilirsiniz.

3- Çalıştıra msconfig yazarak başlatma sekmesinden, açılışta başlatılan programların tikini kaldırabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız daha hızlı çalışacak ve ram-işlemci gibi birimlere yük binmeyecektir.

4- Yine başlat > çalıştır > cmd > tırnak içerisindeki komutları yazmak. “chkdsk /r /f” “sfc /scannow”

Bu adımlardan sonra bilgisayarınız inanılmaz derecede hızlanacak, 18’lik çıtır kız ayarına gelecektir. İlk günkünden hızlı bilgisayalar için, deneyin…

Not :  Birden fazla virüs programı kullanmak sakıncalıdır. Ayrıca çok sayıda bakım-onarım programı faydanın aksine zarar verebilir. Mesela Systemcare varken ccleaner yüklemek gereksiz olacaktır çünkü aynı işlemi hatta daha fazlasını ilgili program yapmaktadır.