Gönderen Konu: Dmoz Nedir ( open directory project )  (Okunma sayısı 1552 defa)

13 Kas 2013, 18:09:33

Çevrimdışı orhan

  • Kıdemli Üye
  • *
[h1]Özellikle web sitesi olanlar google ve dier arama motorlarında sitelerini nasıl çıkarcaklarını soruyorlar sürekli. Bunun pekçok yöntemi olmakla beraber kimsenin pek bilmediği ama en etkili yontemi olan dmoz sistemini anlatim size biraz. adresi dmoz.org un turkçe sitesi. Dmoz.org nedir? Ne işe yarar? Özelliği nedir Öncelikle bunları bilelim

Dmoz.org tüm arama motorlarının veritabanı olarak kullandığı arama ağının ana gövdesidir. Yani Arama sisteminin kalbidir. Bilindik tüm arama motorları dmoz.org veritabanı ile bağlantılıdır. Bilinen tüm dillerde yayını vardır. Sistemin kurucusu ve sahibi Netscape`dir. Sistem 1998 yılında kurulmuş ve proje olaraka hayata geçmiştir. Hala editor alıyor kabul ediyorlar.

Gelelim sistemin web sitesi olanlarla alakasına. Dmoz.org sistemine kabul edilen her site google, yahoo, msn gibi buyuk arama motorlarına direk kabul edilir. Kabulde buyuk titizlik gösteren sistem yonlendirme seklindeki domanileri asla kabul etmiyor.

Sisteme muracaat eden sitenin kendi domaini ve hostu olması gerekiyor. Ayrıca muracaat sırasında siteniz bakımda yada hazırlanıyor modunda ise sisteme yine kabul edilmiyor. Temiz arama sistemi ile yola cıkan dmoz çok seçici ve titiz editorlere sahip.

Avantajınız ne? Örnek olarak google arama motoruna kendi sitesinden kayıt oldugunuzda google örümceğinin sitenizi ziyaret etmesi 2 3 haftayı bulur. yani google dizinine girmeniz için 1 ay gibi bir süreyi gözden cıkarmanız gerekir. Oysa dmoz a kabul edildiğinizde google direk olarak sistem veritabanına sitenizi işler. Örümcekte aynı anda sitenizi ziyaret eder. Tüm arama motorlarında bu uygulanır. Google rankınız dmoz a kabulle birlikte direk 1 ile başlar.

Kayıtta yapmanız gerekenler: Dmoza kabul edilmeniz için mumkun oldugunca az hatalı bir kayıt sureci gecirmeniz gerek. Öncelikle turkçe dili secin. yada http://www.dmoz.org/World/T%c3%bcrk%c3%a7e/ linki tıklayarak direk turkçe sayfaya girin. Orda uste bakın: Üste kısımda Adres Öner linkini görceksiniz. Ona tıklayın. Girdiğiniz yerdeki kuralları dikkatle okuyun. Ve verilen yerlerdeki bilgileri özenle, tama anlamı ile doldurun. Eğer bunu yapmazsanız asla kabul edilmezsiniz.

Bakın buda dmoz un kendisi hakkında düştüğü bir not. Not Biz bir arama motoru değiliz. Dizinimize site eklerken seçici olmamızdan gurur duymaktayız. Her gönderilen siteyi dizine eklemiyoruz. Bu nedenle siteniz onaylanmazsa lütfen bunun kişisel bir şey olduğunu düşünmeyin. [/h1]

23 Kas 2016, 20:17:54
Yanıtla #1

Çevrimdışı evdenevenakliyat

  • Yeni Üye
  • *
Merhabalar benim sorum daha önce dmoz a site gönderebiliyordum url ekleyebiliyordum ancak şimdi site gönder dediğim de başa sarıp duruyor ve url gönderme kısmını açmıyor dmoz a artık site gönderilmiyormu.
http://evdenevenakliyatci.istanbul http://basaksehirevdenevenakliyatci.com http://beylikduzuevdenevenakliyatci.org