Gönderen Konu: IOS 9’In Öne Çıkan Özellikleri  (Okunma sayısı 632 defa)

25 Eyl 2015, 10:13:20

Çevrimdışı cakal

  • Yönetici
  • *

Ne kadar iOS 9 iPhone’unuzu tamamen yenileyecek bir güncelleme olmasa da üstünde durulmaya değecek önemli yenilik sunuyor.
SIRI
Apple’ın sanal asistanı Siri yeni sürümde geliştirilmiş. Artık komutlarınızda o, bu, şu gibi zamirleri kullanabileceksiniz. Siri otomatik olarak zamirin hangi isme karşılık geldiğini anlayacak. Örneğin bir mesaj yazıyorsunuz fakat her hangi bir sebepten ötürü mesajı bitiremediniz. Artık yapmanız gereken tek şey “Siri, bana bunu hatırlat.” demek.
Bir diğer kullanışlı yenilik ise bilmediğiniz numaraların artık Siri tarafından araştırılması. Bu sayede arayan numarayı bilmeseniz bile eğer o numara internette bir isimle eşleşiyorsa arayanın kim olacağını öğrenebileceksiniz. Siri
APPLE PAY
Türkiye’de desteklenmemesi sebebiyle çok bilinmeyen Apple Pay temmuzda Birleşik Krallık’ta kullanıma sunulmuştu. Bir sonraki adım ise Çin ve Kanada olarak gözüküyor. Maalesef Türkiye hakkında bir bilgi yok. iOS 9 ile Apple Pay’in bağlı olduğu Passbook uygulamasının adı Wallet olarak değişti.
APPLE MAPS
Bildiğiniz gibi Apple Maps’e geçiş tam bir fiyaskoydu. Hatta durum öyle bir noktaya varmıştı ki bir-iki haftada yarım düzine Apple Maps kullanarak kaybolan motorcu kurtaran Avusturalya polisi Apple Maps’in kullanılmamasını önermekteydi. Ancak zaman içinde pek çok sorun düzeltildi. Haritaların doğruluğu arttırıldı. Son güncelleme ile Apple Maps toplu taşıma araçları ile entegre çalışmaya başladı. Ancak aynı Apple Pay gibi henüz Türkiye desteği yok.
MULTITASKING
Hemen söyleyelim bu özellik şu an için hiçbir iPhone’da çalışmıyor. Sadece tabletler için geliştirilmiş bir özellik multitasking. Belki ileride iPhone 6S’lerde de görebiliriz fakat şu an için sadece iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 3 ve iPad mini 2 cihazlarıyla uyumlu. Multitasking adından da anladığınız gibi çoklu görev yapmanızı sağlıyor. Yani ekranın yarısı ile yazı yazarken diğer yarısı ile film izleyebilirsiniz. Ancak Apple tarafından getirilmiş bir sınırlandırma sebebiyle ikinci uygulama 19 adet Apple uygulamasından biri olmak zorunda. Bu sebeple istediğiniz uygulamanın yanına sadece sınırlı sayıdaki uygulamayı açabiliyorsunuz. Tabi bunun mantıklı bir sebebi var. Bu uygulamalar multitasking için optimize edilmiş durumdalar. Multitasking
QUICKTYPE
iOS 9 ile gelen yeni klavye ile artık harflerin büyük mü küçük mü olduğunu anlamak için Shift tuşuna bakmak zorunda değilsiniz. Güncelleme ile aradaki fark doğrudan klavye üzerinde rahatça anlaşılıyor.
Ayrıca artık klavyedeki her tuşa bastığınızda oluşan Pop Up animasyonu varsayılan olarak kapalı. Fakat isterseniz klavye ayarlarından açabilirsiniz.iOS 9 Keyboard
APPLE NEWS
Yine henüz Türkiye’de kullanamadığımız bir özellik. Adından da anlayabileceğimiz gibi son haberleri önünüze getiren yeni bir Apple uygulaması. Şu an için Birleşik Krallık, Birleşik Devletler ve Avusturalya’da destekleniyor.
LOW POWER MOD
Belki de yeni işletim sisteminin en çok kullanılacak özelliği. Pek çok Android cihazda zaten bulunan bu özelliği Apple oldukça geliştirmiş. Apple’a göre iOS 9 çok daha uzun bir pil ömrü sunacak fakat bu da yetmezse düşük güç modunu kullanabilirsiniz. iOS 9 ile şarjınız %20 ve %10’a düştüğünde otomatik olarak bu moda geçmeniz isteniyor. Fakat isterseniz sarjınız %100 iken bile bu modu kullanabilirsiniz. Peki ne oluyor bu modda? Öncelikle her telefonda olan güç tasarruf modlarında olduğu gibi arka plan uygulamaları engelleniyor. Böylece gereksiz enerji kaybı olmuyor. Fakat en önemli özelliği mod açıldığında işlemci gücünün yaklaşık %40 oranında azalması. Böylece işlemcinin ihtiyaç duyduğu enerji azalıyor ve pil ömrü uzuyor. Ancak doğal olarak performans da büyük ölçüde düşüyor.
BİRKAÇ YENİLİK DAHA
Bunlara ek olarak bazı tasarımsal değişiklikler bulunmakta. Ayrıca Notes uygulaması oldukça geliştirildi. Ve tabi güvenlik, performans ve pil ömrü gibi sorunları çözen küçük değişiklikler de bulunmakta. iOS 9
GEÇMELİ MİYİM?
iOS 9 Apple tarihindeki en hızlı benimsenme oranını yakaladı. Apple tarafından yapılan açıklamaya göre tüm Apple cihazlarının %50’den fazlası şu an iOS 9’a geçti. Ancak her yeni işletim sisteminde olduğu gibi iOS 9’da bazı hatalar mevcut. Fakat şu ana kadar hiçbir ciddi sorun duymadık. Var olan birkaç hata kullanıcıyı çok rahatsız etmiyor. Eğer iOS 8’i destekleyen bir cihazınız varsa bize göre geçmelisiniz. Ancak yine de önce tüm hatalar çözülsün istiyorsanız biraz daha bekleyin iOS 9.1 yolda.