Gönderen Konu: rel=nofollow nedir  (Okunma sayısı 836 defa)

Çevrimiçi orhan

  • Yönetici
  • Trade Sayısı: (0)
  • *
  • İleti: 381
  • Karma +19/-1
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
    • webtiryaki.com
rel=nofollow nedir
« : 17 Oca 2013, 09:09:44 »
özellikle forumlarda google gibi arama motorlarını kandırmak amaçlı link atılmasını engellemek için geliştirilmiş bir LINK özelliğidir. aşağıdaki şekilde yazılır:
Kod: [Seç]
<a href="http://www.cahilim.com" rel="nofollow">Siteme gelin lütfen</a>
Yukarıdaki linkin sitenizde olması google için hiçbir anlam ifade etmez. bu linki kullanarak forumunuza saldırı yapan şahıs kesinlikle pagerank alamaz.
Dikkat: Sitenizdeki normal linkler için bunu kesinlikle kullanmayınız. rel nofollow özelliği sitenizin kendi rank değerini etkilemez. bu sebeple rank azalır korkusu ile gördüğünüz her linke bunu yapıştırmayın. rel=nofollow size birşey kazandırmaz. bunu sadece nefret ettiğiniz kişilere karşı kullanın, örnek: blog sayfanıza sadece link atarak saldırı yapan robotlara karşı.
rel=me Nedir
Eğer forumunuzda üyelerin kendi web sayfasını gösteren bir link varsa, rel=me parametresini kullanabilirsiniz.
örnek:
Kod: [Seç]
<a href="http://www.necmi.me" rel="me">Drekon</a>Bu durumda google bu linkin kişisel sayfa olduğunu anlayacak ve ona göre davranacaktır.

rel= canonical Nedir

web sayfasında aynı adrese sahip olan iki sayfa veya GEt değişkeni ile ayrıldığı halde aynı olan sayfalar için kullanılır:
örneğin:  google şu iki sayfayı farklı zannedebilir:  sayfa.com/test ile sayfa.com/TEST/?a=1 ve bu sayfaları farklı zannettiği için ikisinin Title değeri aynı olduğunu düşünüp hatalı zannedecektir. bu gibi durumlarda  ikinci kopya için rel=canonical kullanılır. aşağıdaki gibi head kısmına yazılır.
Kod: [Seç]
<head>
<link rel="canonical" href="http://www.example.com/urun.php?item=isvec-baligi"/>
</head>
rel=nofollow ve diğer rel özellikler hakkında google webmaster sayfalarına bakabilirsiniz:
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=96569